3 استارتاپ بزرگ ایرانی که یونیکورن خواهند شد!


/*! elementor – v3.15.0 – 09-08-2023 */
.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-stacked .elementor-drop-cap{background-color:#69727d;color:#fff}.elementor-widget-text-editor.elementor-drop-cap-view-framed .elementor-drop-cap{color:#69727d;border:3px solid;background-color:transparent}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap{margin-top:8px}.elementor-widget-text-editor:not(.elementor-drop-cap-view-default) .elementor-drop-cap-letter{width:1em;height:1em}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap{float:right;text-align:center;line-height:1;font-size:50px}.elementor-widget-text-editor .elementor-drop-cap-letter{display:inline-block}

این روزها بازار استارتاپ های ایرانی حسابی داغ هست و استارتاپ های بسیاری در زمینه های مختلفی به وجود آمده اند.یکی از مفاهیمی که در دنیای استارتاپ ها معروف است، یونیکورن شدن است. این اصطلاح برای اولین بار توسط آیلین لی در سال 2013 مطرح شد و استارتاپ یونیکورن یعنی اینکه کسب و کار در طی مدت نسبتا کوتاهی (تقریبا 7سال) به ارزشی بالاتر از یک میلیارد دلار برسد.
یونیکورن یک اسب تکشاخ افسانه ای هست که دست نیافتنیست! دلیل نامگذاری این استارتاپ ها هم همین است. یعنی چون تعداد این استارتاپ ها کم هست (حدود 0.07 درصد)، به عنوان استارتاپ یونیکورن شناخته می‌شوند. در ادامه با سه تا استارتاپ بزرگ ایرانی که توانایی یونیکورن شدن را دارند، آشنا می‌شویم:

1-اسنپ: در اردیبهشت سال 97 مدیرعامل شرکت اسنپ ادعا کرد که ارزش این شرکت بین 1.4 تا 1.7 میلیارد دلار است و این یعنی اسنپ هم تبدیل به یک شرکت یونیکورن شده اما بعد از افزایش چند برابری نرخ ارز در سالی که گذشت مطمئناً دیگر نمی‌توان اسنپ را جزو شرکت‌های یونیکورن دانست. 

2-دیچیکالا: دیجیکالا هم که به عنوان بزرگترین فروشگاه اینرنتی خاورمیانه شناخته می‌شود، می‌تواند به عنوان یک استارتاپ یونیکورن شناخته شود اما در صورت بهبود نرخ دلار کشور!

تپسی: تپسی امروز، با ارائه سرویس‌های متنوع در حوزه حمل و نقل داخل شهری فعالیت می‌کند. این کسب و کار فعال در حوزه خدمات آنلاین حمل و نقل، با گسترش سهم بازارش می‌تواند به یکی از اولین یونیکورن های ایرانی شود.

استارتاپ های موفقی در ایران فعالیت می‌کنند که ما در اینجا سه تا از آن ها را معرفی کردیم.با توجه به تعریفی که از استارتاپ یونیکورن یعنی دستیابی به ارزش یک میلیارد دلاری داریم، استارتاپ یونیکورن در ایران وجود ندارد.اما این سه شرکت در حال حاضر با درپیش گرفتن سیاست های کاری موفق، می‌توانند به اولین یونیکورن های ایرانی تبدیل شوند.

نوشته‌های مشابه