11 راه برای افزایش اعتماد به نفس و جذاب تر به نظر رسیدن


بین عزت نفس و جذابیت رابطه تنگاتنگی وجود دارد. البته در اینجا منظور از جذابیت بیرونی نیست، بلکه افرادی با عزت نفس بالا هستند که بدون تلاش زیاد جذاب به نظر می رسند. جذابیت ظاهرها موقتی است و بعد از مدتی این جذابیت عادی می شود. اعتماد به نفس و جذابیت درونی است و مربوط به ویژگی های شخصیتی است نه بیرونی.

1. همیشه برای یک گفتگوی مثبت آماده باشید

افرادی که اعتماد به نفس دارند در گفتگو با دیگران توجه دیگران را به خود جلب می کنند. همیشه چیز جالبی برای صحبت کردن وجود دارد، اما بیشتر از آن، اجازه دهید دیگران صحبت کنند.

وقتی زیاد صحبت می کنید، جذابیت خود را از دست می دهید. افرادی که بدون فکر کردن هر چه به ذهنشان می رسد می گویند باعث می شوند دیگران نتوانند آن را جدی بگیرند. متفکرانه صحبت کنید

شما هرگز نمی بینید که یک فرد جذاب پشت سر دیگران غیبت کند. بقیه را تنها بگذار شاید در این گفتگوهای منفی، دیگران با تهمت زن همراه شوند، اما او را به عنوان فردی شریف و شایسته نپذیرند.

همچنین هنگامی که با دیگران صحبت می کنید با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید تا بدانند که به صحبت های آنها توجه می کنید.

2. به دیگران احترام بگذارید

افرادی که جذابیت درونی دارند خود راضی هستند، اما این بدان معنا نیست که آنها به دیگران اهمیت نمی دهند. این دسته از افراد به دیگران احترام می گذارند و با تحقیر دیگران هیچ تلاشی برای بزرگ شدن نمی کنند.

احترامی که به دیگران می دهند به خاطر احترامی است که برای خودشان قائل هستند. آنها هر فرد را شایسته احترام و برخورد مناسب می دانند.

3. زبان بدن قوی داشته باشید

خمیده راه نروید و ننشینید زیرا نشان می دهد که به خودتان اعتماد ندارید. اگر در انجام این کار مشکل دارید، یک برچسب با فلش قرمز رو به بالا روی رایانه یا دیوار خود یا هر جایی که به راحتی می توانید ببینید قرار دهید تا به شما یادآوری کند که این کار را انجام دهید.

برای اصلاح وضعیت خود، شانه های خود را به عقب بکشید، ستون فقرات خود را صاف کنید، چانه خود را بالا بیاورید. همانطور که افکار بر بدن تأثیر می گذارند، حالات بدن نیز تأثیر زیادی بر خلق و خو و افکار ما دارند.

4. نگران نظر دیگران نباشید

افرادی که فاقد عزت نفس هستند اغلب در لحظه حال حاضر نیستند و از خود سوالاتی می پرسند: چرا اعتماد به نفس ندارم؟ آیا من عاقل بودم؟ نظر دیگران در مورد من چیست؟ حرفی که زدم احمقانه بود؟

در واقع، شما هرگز نمی توانید بفهمید که دیگران واقعاً در مورد شما چه فکر می کنند، حتی به دنبال آن نباشید. به جای نگرانی در مورد آن، خودت باشهیچ چیز اعتماد به نفس و جذابیت شما را بیشتر نمی کند.

5. خودگویی منفی را کنار بگذارید

به آنچه در ذهن خود تکرار می کنید توجه کنید. هر بار که فکر می کنید، “من نمی توانم این کار را انجام دهم”، آن را با یک فکر مثبت جایگزین کنید، “من تمام تلاش خود را خواهم کرد.” نکته کلیدی این است که از خود خارج شوید و از بیرون به این پچ پچ های ذهنی نگاه کنید.

اگر یکی از کنار شما بگوید: من خیلی زشت، چاق و کند هستم؟ اینطور نیست ناخودآگاه درباره او چه فکر می کنید؟ پس چرا به خود اجازه می دهید درگیر این افکاری شوید که فقط توسط ذهن شما ایجاد می شود. همیشه افکار خود را در قالب یک شخص دیگر ببینید تا تحت تأثیر آنها قرار نگیرید.

6. لبخند بزنید و صبور باشید

لبخند بدون در نظر گرفتن اینکه واقعاً چگونه فکر می کنید یا چه احساسی دارید، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. لبخند زدن در چشم دیگران شما را به فردی محبوب تبدیل می کند. افراد جذاب آرام هستند و به ندرت به رفتار دیگران واکنش نشان می دهند.

7. از اشتباهات خود درس بگیرید بدون اینکه روی آنها تمرکز کنید

نحوه برخورد با اشتباهات خود بسیار مهم است. افراد با اعتماد به نفس می دانند که “هیچ کس کامل نیست” و اگر به دردسر افتادید، این پایان دنیا نیست. خودتان را سرزنش نکنید. از خود بپرسید: این اشتباه در سه ماه آینده چقدر برای من مهم خواهد بود؟

اگر کاری وجود دارد که می توانید برای بهبود وضعیت انجام دهید، اشتباه را بپذیرید و به خود قول دهید که هر کاری که ممکن است برای بهبود وضعیت انجام خواهید داد.

8. در جمع صحبت کنید

اگر در حال حاضر آن را در قدرت خود نمی بینید، به دنبال فرصت های کوچک برای توسعه این مهارت در خود باشید. قبل از صحبت در مقابل یک گروه غریبه، در مقابل آینه یا در مقابل یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تمرین کنید.

این ممکن است برای شما سخت باشد، اما با گذشت زمان آسان تر می شود. هنگام صحبت با دیگران از این ارتباط لذت ببرید و به این فکر نکنید که دیگران در مورد حرف های من چه فکری می کنند. هر تعاملی که با دیگران دارید به تجربه شما می افزاید.

9. از نظر بدنی قوی تر باشید

آمادگی جسمانی و قوی‌تر شدن زمان زیادی نمی‌برد، اما تأثیر باورنکردنی بر جذابیت و اعتماد به نفس شما دارد.

ابتدا ببینید واقعاً چه چیزی می خواهید که تصمیم به کاهش وزن یا افزایش وزن دارید؟ آیا می خواهید از نظر بدنی آماده باشید یا سالم تر غذا بخورید؟ با داشتن بدنی سالم انرژی و خلق و خوی بهتری خواهید داشت.

10. به ظاهر خود بیشتر توجه کنید

همانطور که برخی افراد روی ظاهر خود وسواس دارند که فقط آنها را افسرده می کند، بی توجهی به ظاهر شما نیز بر عزت نفس شما تأثیر می گذارد.

لازم نیست هر روز لباس نو بخرید و مدل موهایتان را عوض کنید. شما نیازی به صرف زمان و هزینه زیادی برای آن ندارید. زیبایی در سادگی است. وقتی خوب و مرتب به نظر می رسید، از درون احساس بهتری خواهید داشت.

توجه بیش از حد به ظاهر و صرف هزینه و زمان زیاد برای آن نتیجه معکوس دارد. هرچه بیشتر روی ظاهر تمرکز کنید، اعتماد به نفس کمتری خواهید داشت.

11. زندگی خود را اولویت بندی کنید

اجازه ندهید نظرات دیگران روی زندگی شما تاثیر بگذارد. کنترل زندگی خود را به دیگران ندهید. وقتی فقط بر روی زندگی و اهداف خود تمرکز کنید، متوجه می شوید که چیزهای بسیار مهم تری در زندگی وجود دارد. مهمترین چیز برای عزت نفس این است که برای خود زندگی کنید.

منبع: مدیر خلاق

ادامه مطلب

نوشته‌های مشابه