۵ نکته شگفت‌انگیز درباره جادوگر اوماها: به مناسبت تولد ۹۳ سالگی وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای و مخالف سرسخت بیت کوین


۳۰ اوت ۱۹۳۰ زادروز وارن ادوارد بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای و اقتصاددادن مشهور آمریکایی است. او شهریور امسال تولد ۹۳ سالگی خود را جشن گرفت تا همچنان پیر‌ترین عضو فهرست ۱۰ نفره ثروتمندترین افراد جهان باقی بماند.

بافت یکی از مخالفان سرسخت بیت کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال است و به همین خاطر شخصیت چندان محبوبی میان فعالان این حوزه محسوب نمی‌شود. او حتی سال ۲۰۲۲ در جریان نشستی با سهام‌داران مؤسسه سرمایه‌گذاری بِرکشِر هاتاوِی (Berkshire Hathaway) که به‌عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره در آن مشغول است، در مقایسه‌ای تمسخرآمیز گفت که حاضر نیست برای خرید تمام بیت کوین‌های جهان حتی ۲۵ دلار بپردازد.

البته بافت در مقاطعی و به‌طور غیرمستقیم روابطی با فضای ارزهای دیجیتال داشته است. برای مثال، شرکت برکشیر هاتاوی که او آن را رهبری می‌کند، تاکنون سرمایه‌گذاری‌هایی روی مجموعه نوبنک (Nubank) انجام داده است. نوبنک یک نئوبانک برزیلی است که خدماتی هم در زمینه ارزهای دیجیتال ارائه می‌کند.

بافت حتی در سال ۲۰۲۰ در ضیافتی به میزبانی جاستین سان، بنیان‌گذار ترون حاضر شد که چند چهره دیگر از فعالان صنعت ارزهای دیجیتال از جمله بنیان‌گذار لایت کوین در آن حضور داشتند و با او ملاقات کردند. وارن بافت از سال ۲۰۰۰، هرساله با فردی که بیشترین مبلغ را به بنیاد خیریه گلاید (Glide) اهدا کند، ضیافتی را ترتیب می‌دهد. در آن زمان نیز، بافت در ازای کمک ۴.۵میلیون دلاری سان به یک مؤسسه خیریه پذیرفته بود که در این مهمانی حضور پیدا کند.

وارن بافت و جاستین سان در ضیافت خیریه سال ۲۰۲۰.

مخالفان بافت معمولاً بی‌میلی این سرمایه‌گذار کهنه‌کار به ارزهای دیجیتال را به سن‌وسال او و نداشتن درک کافی از این فناوری نسبت می‌دهند. این ادعا به‌نوعی با اصول بافت هم هم‌خوانی دارد و او بارها به طرق مختلف گفته است روی چیزهایی که از آنها سر در نمی‌آورد، سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

با اینکه شاید اظهارنظرهای بافت درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال برای فعالان این فضا که به‌شدت درگیر فناوری‌های به‌روز هستند، خنده‌دار و از سر بی‌اطلاعی به نظر برسد، دستاوردهای بی‌نظیر او طی سال‌ها فعالیت در بازارهای مالی سنتی را نمی‌توان نادید گرفت و نظرات او در زمینه سرمایه‌گذاری، اقتصاد و راه‌اندازی و مدیریت کسب‌وکار ارزشمند تلقی شود. سبک زندگی متفاوت بافت با بسیاری از افراد ثروتمند جهان نیز موضوعی تأمل‌برانگیز است و تجربه‌های او در طول چندین دهه فعالیت اقتصادی، می‌تواند برای بسیاری از افراد الهام‌بخش باشد.

۵ نکته شگفت‌انگیز درباره زندگی وارن بافت

۱. شروع کار از ۶ سالگی و رسیدن به ۵۳هزار دلار درآمد در ۱۶ سالگی

داستان‌های مختلفی وجود دارد که هوش و ذکاوت بافت در راه‌اندازی کسب‌وکار از سنین کودکی را نشان می‌دهد. برای مثال، گفته می‌شود او اولین درآمد خود را در سن ۶ سالگی و از فروش آدامس و نوشابه‌های کوکاکولا داشته است.

زمانی که پدر بافت به‌عنوان نماینده عضو کنگره آمریکا شد، خانواده او از شهر اوماها در ایالات نبراسکا به واشنگتن نقل مکان کردند. بافت در واشنگتن با تحویل روزنامه‌های واشنگتن پست دم در خانه‌های مردم ماهیانه ۱۷۵ دلار درآمد به دست می‌آورد که در آن زمان از حقوق ماهانه اکثر معلم‌های آمریکایی بیشتر بود. او از طریق همین کار و خریدوفروش کالاهای خرد مثل توپ‌های دست‌دوم گلف توانست تا سن ۱۶ سالگی ۵۳٬۰۰۰ دلار پول جمع کند.

۲. دست رد دانشگاه هاروارد به سینه بافت

بافت پس از گرفتن مدرک خود از دانشگاه نبراسکا قصد داشت وارد مدرسه کسب‌وکار هاروارد شود، اما مسئولان هاروارد با ورود او به این دانشگاه مخالفت کردند.

او که به خاطر پذیرفته‌نشدن در هاروارد بسیار ناامید بود، کمی بعد متوجه شد بنجامین گراهام و دیوید داد، دو اقتصاددان مشهور آمریکایی و محبوبش در مدرسه کسب‌وکار دانشگاه کلمبیا تدریس می‌کنند و درخواست پذیرش خود را برای آنها ارسال کرد.

بافت می‌گوید نامه خود به گراهام و داد را این‌طور نوشته بود:

پروفسور داد عزیز، تصور می‌کردم شما مرده‌اید، اما حالا که فهمیدم زنده هستید و در کلمبیا تدریس می‌کنید، بسیار علاقه‌مندم که به آنجا بیایم.

پس از ارسال این نامه، با حضور بافت در دانشگاه کلمبیا موافقت شد.

بافت جوان در حال تدریس در دانشگاه نبراسکا.

۳. بافت از سال ۱۹۵۸ خانه خود را عوض نکرده است

وقتی به یک میلیاردر مشهور فکر می‌کنید، احتمالاً شخصی به ذهن‌تان می‌رسد که چندین خانه مجلل و خودروهای گران‌قیمت دارد و مدام به سفرهای پرزرق‌وبرق می‌رود. جادوگر اوماها اما هیچ شباهتی با این تصورات ندارد و شاید به همین خاطر است که عده زیادی مجذوب او هستند.

او با اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲۰میلیارد دلار ثروت دارد، همچنان در همان خانه ۵ خوابه ساده خود در شهر اوماها زندگی می‌کند که سال ۱۹۵۸ با تنها ۳۱٬۵۰۰ دلار خریده بود. ضمناً مثل بسیاری از افراد ثروتمند جهان، قایق تفریحی شخصی ندارد و به مسافرت‌های گران هم رود.

خانه وارن بافت در اوماها.

۴. بافت ۹۹درصد ثروت خود را بعد از ۵۰ سالگی به دست آورده است

آمارهای متعدد از فعالیت‌های اقتصادی بافت نشان می‌دهد او بیش از ۹۹درصد از ثروت کنونی خود را پس از سن ۵۰ سالگی به دست آورده است. بافت در سن ۵۲ سالگی فرد موفقی محسوب می‌شد، اما ثروت ۳۷۶میلیون دلاری او در آن زمان با ۱۲۰میلیارد دلاری که در حال حاضر تخمین زده می‌شود، قابل‌مقایسه نیست.

این مسئله به‌خوبی نشان می‌دهد بافت طی این سال‌ها تا چه حد در مدیریت سرمایه خود و حفظ سودآوری فعالیت‌های تجاری‌اش موفق و باثبات ظاهر شده است.

۵. اختصاص ۹۹درصد از ثروت خود به امور خیریه

وارن بافت بارها، به روش‌های مختلف و در مبالغی باورنکردنی ثروت خود را صرف امور خیریه کرده است. برای نمونه، او فقط در سال ۲۰۲۱ میلادی ۴.۱میلیارد دلار از ثروت خود را به بنیاد گیتس، متعلق به بیل گیتس و همسر سابقش ملیندا گیتس اهدا کرد که قدرتمندترین بنیاد خیریه جهان محسوب می‌شود.

بافت همچنین قول داده است تا ۹۹درصد از ثروتش را در طول زندگی یا پس از مرگش صرف امور خیریه کند و این یعنی فرزندان او تقریباً چیزی از ثروت پدرشان دریافت نخواهند کرد.

بافت دراین‌باره می‌گوید:

بعد از دیدن زندگی بسیاری از خانواده‌های فوق‌العاده ثروتمند،‌ توصیه من این است: آن‌قدری برای فرزندان خود بگذارید که بتوانند هرکاری می‌خواهند بکنند، اما نه به اندازه‌ای که نتوانند با آن کاری کنند.

The post ۵ نکته شگفت‌انگیز درباره جادوگر اوماها: به مناسبت تولد ۹۳ سالگی وارن بافت، سرمایه‌گذار افسانه‌ای و مخالف سرسخت بیت کوین appeared first on ارزدیجیتال.

منبع خبر

نوشته‌های مشابه