یادگیری نحوه نوشتن کتاب مانند یک حرفه ای


سخت ترین قسمت نوشتن یک کتاب شروع آن است، شما معمولاً یک ایده در ذهن خود دارید، اما نمی دانید چگونه آن را شروع و توسعه دهید. هیچ فرمول جهانی برای نوشتن وجود ندارد، اما همیشه نکاتی وجود دارد که می تواند به شما در یافتن ایده و بهبود روند نوشتن کمک کند.

تعریف ایده کتاب

ممکن است بتوانید ایده کتابی را که پیش روی خود دارید به وضوح بیان کنید، اما برای قطعی کردن ایده به چیزی بیش از این نیاز دارید. در واقع باید به سه “C” پاسخ دهید:

این کتاب در مورد چه چیزی هست؟
چرا این مهم است؟
چه کسی آن را خواهد خواند؟

برای پاسخگویی بهتر به سوالات می توانید جاهای خالی عبارت های زیر را پر کنید:

(چه کسی) در حال خواندن کتاب من در (چه موضوعی) است زیرا (به دلیل)

مثال: یک مدیر کتاب من در مورد افزایش بهره وری کسب و کار را می خواند زیرا می خواهد از زمان، منابع مالی و انسانی که در اختیار دارد حداکثر استفاده را ببرد.

این قسمت از نوشتن یک کتاب بسیار مهم است، بنابراین اجازه دهید کمی بیشتر در مورد این سه “C” صحبت کنیم.

چی

بخش چرا بذر کتاب شما خواهد بود. برای اینکه این بذر جوانه بزند، باید ماهیت چیزی را که می خواهید بنویسید مشخص کنید. ببینید چگونه می توانید در یک جمله به شخص دیگری بگویید درباره این کتاب چیست.

چه در حال نوشتن یک کتاب مدیریت مالی برای مدیران باشید و چه یک کتاب روانشناسی، به یک «چی» نیاز دارید.

سازمان بهداشت جهانی

در کتاب‌های غیرداستانی، وقتی درباره چه کسی صحبت می‌کنیم، به این معناست که کتاب برای افراد خاصی مفید است. چه کسی با خواندن کتاب اطلاعات مفید و ارزشمند خواهد یافت؟

مخاطبان شما کسانی هستند که می خواهند بیشتر از شما بیاموزند. در واقع، پاسخ به این سوال خواننده ایده آل شما را نشان می دهد. مواجهه با یک خواننده فرضی نوشتن را بسیار آسان می کند.

چرا

برای افزایش انگیزه برای نوشتن، باید بدانید که چرا می خواهید کتاب خاصی بنویسید. و چرا باید آن را بنویسید؟

پس از این مرحله، می توانید به مرحله بعدی بروید: طرح کلی

طرح کلی کتاب خود را مشخص کنید

اساس کتاب شما بر روی طرح کلی خواهد بود. روش های مختلفی برای نوشتن طرح کلی کتاب وجود دارد.

صفحه ذهنی

این روش برای افراد بصری بسیار مناسب است. روی یک کاغذ یک دایره بزرگ بکشید و ایده اصلی خود را داخل آن بنویسید. سپس اطراف آن دایره های کوچکتری با ایده های مرتبط بکشید که به دایره اصلی متصل می شوند.

حتی می توانید برای این حلقه ها حلقه های کوچکتری در نظر بگیرید. با توجه به موضوع کتاب و فصل های آن، تنها برای راحتی کار و ایجاد چارچوب ذهنی از این نقشه ذهنی استفاده خواهید کرد.

عناوین کتاب

با نوشتن عناوین کتاب، به خوبی متوجه خواهید شد که کتاب از کجا شروع و به کجا ختم می شود. این کار ذهن شما را پاک می کند و به شما امکان می دهد روی کاری که در آن لحظه باید انجام دهید تمرکز کنید. این عناوین ممکن است با ادامه کار دستخوش تغییراتی شوند، اما برای ایجاد نظم ذهنی در ابتدای کار کافی است.

ایجاد طرح کلی باعث افزایش سرعت نوشتن کتاب می شود. ابتدا وقت بگذارید و یک طرح کلی بنویسید تا ادامه روند نوشتن برای شما آسان تر شود. شما یک مفهوم بزرگ را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنید تا قابل کنترل تر به نظر برسد.

روال نوشتاری ثابتی داشته باشید

داشتن یک برنامه ثابت برای نوشتن و تکمیل کتاب ضروری است. یک راه این است که تعیین کنید در روز چند کلمه بنویسید.

شما باید بر اساس برنامه کاری و میزان اطلاعات و دانشی که در مورد این موضوع دارید، تعیین کنید چه تعداد کلمه در روز برای شما مناسب است. اما اجازه ندهید کمتر از تعداد مشخص شده بنویسم تا از سرعت نوشتن و اتمام کتاب کاسته نشود.

در کنار تعداد کلمات، باید زمانی را صرف نوشتن کنید. منتظر نمانید تا زمان کافی یا زمان مناسب برای نوشتن داشته باشید، زیرا عملاً چنین اتفاقی نمی افتد.

حتی اگر برنامه کاری پرمشغله ای دارید، تا حد امکان زمان کمتری را به نوشتن کتاب خود اختصاص دهید تا وقفه در کار باعث نشود که نوشتن را رها کنید. حتی مقداری از روز را به نوشتن یکی برای شما اختصاص دهید یک عادت تبدیل شده است

نوشتن کتاب را می توان با دویدن در ماراتن مقایسه کرد. بیشتر دوندگان به این فکر نمی کنند که چقدر طول می کشد تا از خط پایان عبور کنند. آنها روی هر مایل، هر قدم و هر نفس تمرکز می کنند.

کتاب شما مانند یک پازل است که از قطعات کوچکتر ساخته شده است. اگر شروع به نوشتن یک کتاب با تمرکز بیش از حد روی تصویر بزرگ پایان کنید، در نهایت غرق خواهید شد. هر بار روی یک فصل تمرکز کنید
برنامه ریزی را متوقف کنید و شروع به نوشتن کنید.

ایجاد طرح کلی و تحقیق در مورد موضوعات کتاب بخش های مهمی برای جلوگیری از موانع ذهنی هنگام نوشتن و اطمینان از تکمیل کتاب است.

اما برنامه ریزی زیاد باعث تعلل و تنبلی می شود، پس باید بعد از این مراحل خود را متعهد به نوشتن کنید. از این گذشته، می توانید در حین نوشتن روی پروژه یا تحقیق خود کار کنید.

اگر ایده ای برای کتاب خود دارید که مدام در ذهن شما تکرار می شود، احتمالاً به این معنی است که به اندازه کافی آماده هستید تا مراحل اولیه را کنار بگذارید و شروع کنید.

پیش نویس اول را تمام کنید

به پایان رساندن پیش نویس اول یک دستاورد بزرگ و رضایت بخش است. اما چگونه برای نوشتن پیش نویس اول آماده شویم؟

خودکار قرمز را بیرون بیاور و خودت بنویس. شما نیازی به ویرایش هر کلمه یا عبارت در پیش نویس اول ندارید. فقط آنچه در ذهنتان است را روی کاغذ بیاورید. روی گفتن آنچه فکر می کنید بدون ویرایش یا اگر به اندازه کافی خوب است تمرکز کنید.

ممکن است لازم باشد پیش نویس را چند بار بعداً اصلاح کنید تا به نسخه نهایی برسید، اما فعلاً فقط بنویسید و ویرایش و تصحیح را برای مراحل بعدی بگذارید.

در این مرحله، به دنبال نوشتن چیز جدیدی باشید، چه خوب یا بد. برای اتمام نوشتن یک کتاب، همیشه به خود بگویید: سریع بنویسید و سپس به آرامی ویرایش کنید.

بر موانع نوشتن غلبه کنید

معمولا 4 دلیل برای موانع پیش آمده به صورت مکتوب بیان می شود.
1) انتقاد از خود
2) ترس از طرد شدن
3) نداشتن الهام و ایده
4) بی انگیزگی

همچنین، بخش مهمی از اجتناب از بلاک نویسنده، مدیریت انتظارات شماست. بهترین کتابی را که می توانید بنویسید، اما خودتان را با نویسنده دیگری مقایسه نکنید. هر روز، روز خلاقیت نیست، پس برای نوشتن منتظر خلاقیت و انگیزه نباشید، بلکه به برنامه روزانه خود متعهد بمانید. این ویژگی هر نویسنده موفقی است.

توصیه دوستانه برای نوشتن کتاب درجه یک

تا حد امکان به ساز یا مکان خاصی برای نوشتن وابسته نباشید. اما اگر سرعت تایپ شما را افزایش می دهد، می توانید به این درخواست تن بدهید. هر ابزاری که برای شما کار می کند یا هر محیطی که می خواهید در آن بنویسید را انتخاب کنید. اما بهانه ای برای شروع نکردن نداشته باشید. اگر نویسنده ای جدی هستید، هر جا و هر وسیله ای بنویسید تا سرعت کتاب نویسی خود را افزایش دهید.

برای خود ضرب الاجل تعیین کنید وگرنه ممکن است هرگز نوشتن کتاب را تمام نکنید. شما به این مهلت ها نیاز دارید تا انگیزه نوشتن را در شما ایجاد کند. همچنین می توانید این مهلت را به دیگران اطلاع دهید تا در مورد کم کاری به آنها پاسخ دهید. یک برنامه واقع بینانه برای اینکه روزانه چند کلمه یا صفحه بنویسید تا به ضرب الاجل برسید، داشته باشید.

ممکن است نتوانید کتاب خود را به ترتیب مقدمه و عناوین بنویسید، نیازی به این کار نیست. با هر فصل، نوشتن را با بخشی که دوست دارید شروع کنید. شاید از قبل اطلاعات کافی برای قسمت چهارم کتاب داشته باشید که بتوانید شروع به نوشتن کنید. انتظار نداشته باشید که تمام فصل ها به ترتیب ذکر شده نوشته شوند.

آیا تا به حال مطالعه یک مقاله یا کتاب را به دلیل پیچیده بودن آن به تعویق انداخته اید؟ محتوای عالی بنویسید، اما آن را با مفاهیم پیچیده بیش از حد کدگذاری نکنید. آن را ساده نگه دارید. زمانی می توانید خود را نویسنده خوبی بدانید که بتوانید مفاهیم دشوار را به زبان ساده بیان کنید، این نشان می دهد که درک بالایی از موضوع دارید. همچنین هر فصل از کتاب را به قسمت های قابل هضم برای خواننده تقسیم کنید.

و در نهایت

اگر می خواهید در نوشتن کتاب موفق شوید، باید کمی به خودتان سخت بگیرید. بنویسید و اجازه دهید محتویات ذهنتان در قالب اولین پیش نویس جلوی شما بیاید. این به شما انگیزه بیشتری برای تکمیل کار می دهد.

منبع: مدیر خلاق

چک لیست آموزش تولید محتوا را دانلود کنید

ادامه مطلب

نوشته‌های مشابه