گنبد خشتی مشهد | آشنایی با بنای گنبد خشتی مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-14


گردآوری :


اشتراک گذاری :بنای تاریخی- مذهبی گنبد خشتی در مشهد مقدس واقع شده است. گنبد خشتی مربوط به دوره صفویه است. این بنا به‌عنوان قدیمی‌ترین مکان مذهبی در مشهد شناخته شده است. امام زاده غیاث الدین محمد از نوادگان امام موسی کاظم(ع)است که به گنبد خشتی معروف است

شاید تا به حال صحبتی از گنبد خشتی مشهد نشنیده باشید. این بنا مربوط به دوره صفویه است. گنبد خشتی در واقع آرامگاه سید محمد(ع) است.
یکی از قدیمی‌ترین اماکن در مشهد، گنبد خشتی است که درباره آن در متن زیر برای شما آورده ایم. ین بنا در ابتدای خیابان طبرسی قرار دارد.

گنبد خشتی مشهد

بنای تاریخی- مذهبی گنبد خشتی واقع در شهر مشهد، مزار سلطان محمد از نوه های امام موسی بن جعفر (ع) می باشد که با هجده واسطه به حضرت سجاد (ع) می رسد. البته برخی نقل کرده اند که وی امامزاده نبوده و فقط یکی از اطباء سپاه در زمان هارون الرشید بوده که در راه مرو در گذشته و در این نقطه ( شهر تاریخی نوغان ) ، دفن شده است.

گنبد خشتی

اجداد وی بسیار متعالی و اشخاص ذی نفوذی بوده اند به گونه ای که در سده پنجم تا نهم هجری، اداره اصلی حرم امام رضا (ع) را به عهده داشتند ، به همین علت نام آن‌ها بر روی اغلب اشیای تاریخی آستان قدس رضوی مانند کاشی های سنجری، سنگاب خوارزمشاهی و در مسجد بالا سر ، کتیبه شده است .

مقبره امامزاده محمد

این بنا مدفن امیرسلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است که نسبت شریفش با هفده واسطه به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. گنبد این آرامگاه خشتی است و به همین سبب آن را گنبد خشتی می‌نامند. این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته‌است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه‌نشین و هشتی ورودی می‌باشد. بنا بر شواهد بنیان اولیه این بنا در دوره تیموری صورت گرفته و در عصر صفوی و قاجار نیز تکمیل و تزئین شده‌است

گنبد خشتی (مقبره امامزاده محمد)

مشخصات معماری گنبد خشتی :

گنبد خشتی یک بنای چهارطاقی و دارای چهار ایوانی‌ست. سرداب، گنبد ساقه‌دار، شاه‌نشین و رواق از دیگر بخش‌های این بنا هستند. گنبد امامزاده سید محمد از نوع گنبدهای دو پوسته‌ای‌ست و تقریبا ۱۵ متر ارتفاع دارد.

مرمت بنای گنبد خشتی :

بنای ۵۰۰ ساله امامزاده سید محمد گنبد خشتی مشهد طبیعتا نیاز به ترمیم و مرمت داشت. به‌همین منظور مرمت‌کاران میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۸ به داد این آرامگاه تاریخی رسیدند و به مدت ۲ سال، مشغول مرمت گنبد خشتی مشهد بودند تا آن را دوباره برای بازدید علاقه‌مندان آماده کنند.

جاذبه های گردشگری مشهد

اقامت۲۴، ویکی پدیا، مجـله گـردشگری یوتـراوزنوشته‌های مشابه