کلیسای مسروپ مقدس | آشنایی با کلیسای مسروپ مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-11


گردآوری :


اشتراک گذاری :کلیسای ده دی مشهد نام دیگر کلیسای مسروپ مقدس است. این کلسیا تنها کلیسای ثبت‌شده در فهرست آثار ملی ایران در شهر مشهد به شمار می رود. این مکان توسط ارمنی‌های ساکن شهر مشهد بنا گردیده‌است. در این مقاله نگاهی به معماری کلیسای مسروپ خواهیم داشت.

کلیسای مسروپ مقدس مربوط به دوره پهلوی است و از جاهای دیدنی مشهد به شمار می رود که ما اطلاعاتی را در این باره به شما خواهیم داد.
نام دیگر این کلیسا کلیسای ده دی مشهد می باشد. ساخت کلیسا مسروپ از سال ۱۳۱۷ شمسی آغاز شد. گنبد کلیسا مخروطی‌شکل می باشد.

کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس از جاهای دیدنی مشهد برای ارامنه ساکن این شهر است که در کنار جاذبه های مختلف ‏و زیارتگاه امام رضا (ع) مورد توجه بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی است. با اینکه با شنیدن نام مشهد ‏خیلی کم پیش می آید که بناهای تاریخی مثل کلیسا به ذهن ما خطور کنند؛ اما وجود این کلیسا در میدان ده ‏دی باعث شده تا باور کنیم تنوع فرهنگی، دینی و جاذبه های تاریخی در مشهد بسیار بالاتر از حد تصور ماست.

کلیسایی زیبا اما متروکه

تاریخچه کلیسای مسروپ

کلیسای ده دی مشهد یا همان کلیسای مسروپ در سال ۱۹۴۱ میلادی برای ارامنه ساخته شد که مربوط به ‏اواخر دوران سلطنت پهلوی اول است. این کلیسا تا دهه ۵۰ فعالیت بالایی داشت و تمامی مراسمات مسیحیان در ‏آن اجرا می شد. اما پس از آن که ارامنه از مشهد رفتند، فعالیت آن هم بسیار کاهش پیدا کرد. هم اکنون ‏کلیسای مسروپ با مدیریت شورای خلیفه گری تهران – شمال اداره می گردد. این کلیسای تاریخی در سال ‏‏۱۳۸۴ توسط همین شورا به ثبت در آثار ملی رسید.‏

یادگاری از ارمنی‌های مشهدی

معماری کلیسای ده دی مشهد:

کلیسای مسروپ مقدس در زمینی به شکل ذوزنقه با متراژی حدود ۳۰۰ متر ساخته ‌شده و دارای بخش‌های جانبی مثل: مدرسه آرین، قسمت‌های اداری و کتابخانه است. پلان کلیسا از نوع بازیلیکایی (دارای ستون‌های متعدد، ستون و محراب) بوده و در دو طبقه طراحی شده‌ است. گنبدهای مخروطی، کاشی‌کاری‌های گلدار و زیبا و برج ناقوس از دیگر بخش‌های کلیسای مسروپ مقدس هستند.

کلیسای ده دی

سقف کلیسا گنبدی شکل است و با قوس‌هایی، به یکدیگر و به دیوارهای جانبی وصل شده‌اند. تمام این بنا، بر روی چهار ستون هشت ضلعی تکیه دارد. جالب است بدانید برای استحکام بنا نیز، از تیرهای چوبی در داخل دیوارها، استفاده کرده‌اند.

اقامت۲۴، مجـله گـردشگری یوتـراوز، ویزیت ایران،نوشته‌های مشابه