کاروانسرای دیر گچین قم مادر کاروانسرای ایران در دل کویر قمتاریخ به روز رسانی: 2024-04-21

تلفیقی:

تقسیم بندی :کاروانسرای دیرقین مادر کاروانسرای ایران در دل کویر قم است. قدمت کاروانسرای دیر گچین به دوره ساسانیان می رسد. کاروانسرای دیرگچین به عنوان مادر کاروانسراهای ایران شناخته می شود. این کاروانسرا از دوران ساسانی به جای مانده است.

کاروانسرای دیر گتچین قم یکی از جاذبه های گردشگری استان قم است. این کاروانسرا مربوط به حکومت اردشیر ساسانی است. دیر گتچین یکی از بزرگترین کاروانسراهای ایران است و ویژگی منحصر به فردی دارد. کاروانسرای دیرگچین با 1700 سال قدمت به عنوان مادر کاروانسراهای ایران شناخته می شود. با ما بمان.

کاروانسرای دیر گچین، کوم

دیر گتچین کاروانسرایی در ایران است که در مسیر جاده تاریخی ری به قم و در مرکز پارک ملی کویر واقع شده است. دیر گچین یکی از بزرگ ترین کاروانسراهای ایران است و ویژگی های منحصر به فرد این اثر آن را «مادر کاروانسراهای ایران» نامیده است. دیر گچین در بخش مرکزی شهر قم و در 80 کیلومتری شمال شرقی شهر قم (60 کیلومتری اتوبان گرمسار) و 35 کیلومتری جنوب غربی ورامین واقع شده است.

کاروانسرای دیر گچین

این بنا به دلیل داشتن گنبدی از گچ، دیر گچین نامیده می شود، اما اکنون چنین گنبدی در بنا وجود ندارد. قدمت بنای کاروانسرا به دوران ساسانیان می رسد و در دوره سلجوقیان، صفویه و قاجاریه بازسازی شده است. شکل فعلی آن مربوط به دوران صفویه است. این کاروانسرا در مسیر جاده باستانی اصفهان معروف به «جاده دیر» قرار دارد. پس از تغییر راه تهران به قم از دیر به حسن آباد در زمان امین السلطان، دیر گچین متروکه شد و مردم محل از آن برای دامداری استفاده می کردند.

تاریخچه کاروانسرای دیر گچین قم

کاروانسرای دیر گچین قم تاریخ زیادی را پشت سر گذاشته و در دوران سلجوقیان، صفویه و قاجاریه بارها مرمت و بازسازی شده است. ایران راه ها و راه های ارتباطی زیادی دارد که در این میان جاده ابریشم مهم ترین راه ارتباطی در دوران باستان است. این مسیر به دلیل آب و هوای خشک و فاصله زیاد شهرها و روستاها کاروانسراهای زیادی دارد و محل اسکان موقت مسافران در آن زمان بوده است.

یکی از جذاب ترین کاروانسراهای این مکان، کاروانسرای دیر گچین است که در سال 1392 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مادر کاروانسراهای ایران

پر رونق ترین کاروانسراهای دوره ساسانی

اگر به دنبال ثبت تاریخی دیرگچین در کتب تاریخ بگردیم، به متونی دست می یابیم که عمر این بنا را 1750 سال پیش و به دوران اردشیر ساسانی نسبت می دهد و آن را یکی از پر رونق ترین کاروانسراهای آن دوران می داند.

دیرغچین در شاهراه ارتباطی جنوب شرق به غرب و در مسیر قم به رایه قرار دارد که در گذشته یکی از پرترددترین و مهم ترین مسیرهای کشور محسوب می شد.

اهمیت این کاروانسرا در دوره سلجوقیان با رونق مسیر ساوه و قم به ورامین بیشتر شد و کاروانسراهای دیگری به نام قلعه سنگی محمدآباد کاج و قلعه خشت در مجاورت آن برای توسعه بیشتر این مسیر پر رونق ساخته شد.

دیرقین قم، مادر کاروانسراهای ایران

مورخان برخی از کارکردهای این کاروانسرا را در آثار تاریخی ذکر کرده اند و بر اساس این نوشته ها به نظر می رسد دیرگچین در گذشته مقر قوای سلطنتی، ایستگاه بین راهی بوده است.

ویکی پدیا، الی گشت، مهر نیوز،نوشته‌های مشابه