ورزش یوگا | برای شروع یوگا چه لباسی بخریم؟


یوگا ورزشی‌است که از همه لحاظ، راحتی در آن اولویت دارد. در این ورزش به دلیل وجود حرکات نرم، آرام و لطیف لباسی مناسب با ویژگی‌های خود احتیاج دارید. این پوشش باعث راحتی و درست انجام شدن این ورزش می‌شود. بسیاری این ورزش را نوعی مدیتیشن می‌نامند که تا حدودی می‌توان درستی آن را ثابت کرد. برای آشنایی با لباس‌های مناسب ورزش یوگا با ما همراه باشید.

 یوگا چه نوع ورزشی است؟

یوگا ورزشی بسیار لطیف است که جسم و روان را درگیر می‌کند. در این ورزش تلاش بر این است که بین روح و جسم و اعضا بدن تعادل برقرار کند. اگر بر این ورزش مسلط باشید می‌توانید با تعادل بسیار بالایی حرکاتی باور نکردنی انجام دهید. حرکاتی که نیاز به مسلط بودن کامل به خود دارد.

شما با کمک این ورزش بر روی تنفس‌های خود مسلط شده و احساس آرامشی فراتر از حد انتظار در بدن خود دارید.

فواید ورزش یوگا:

  • کاهش افسردگی، استرس و اضطراب
  • بهبود وضعیت خواب
  • افزایش تعادل و تسلط به بدن
  • افزایش عملکرد سیستم گردش خون
  • دفع سموم و فلزات
  • بهبود عملکرد گوارشی
  • کاهش علائم بارداری و افسردگی پس از آن

 تیشرت مناسب ورزش یوگا

در خرید لباس ورزشی برای ورزش یوگا همانطور که بالاتر گفته شد، راحتی ملاک مهمی است. اما خیلی از لباس‌های ورزشی را نیز می‌توان برای انجام یوگا پوشید. از نیم‌تنه‌ها و تیشرت‌های ورزشی تا لباس‌های گشاد و نرم از جنس پنبه می‌توان در این ورزش استفاده کرد.

خود ورزش یوگا سطح بندی شده و نسبت به آن نیز می‌توان گفت که نوع پوشش تغییر می‌کند. پرا که اگ تنها حرکات آرام و کم تحرک آن را انجام می‌دهید، تفاوتی ندارد که لباس گشاد یا جذب پوشیده باشید. اما در برخی حرکات آن نیز اگر لباسی راحت اما گشاد پوشیده باشید، به دلیل حرکاتی که انجام می‌شود ممکن است از حرکت زیاد لباس بر روی بدن اذیت شوید. تاپ رکابی ورزشی، تیشرت و نیم‌تنه ورزشی با رعایت نکات سایزی و راحتی در انتخاب آن‌ها بهترین گزینه‌ها برای ورزش یوگا می‌باشد.

باید این نکته را توجه داشته باشید که اگر در ورزش خیلی عرق می‌کنید و دوست ندارید که در لباس خود اثر آن نمایان شود، از رنگ‌های تیره استفاده کنید.

 چه شلواری برای ورزش یوگا مناسب است؟

در خرید لباس ورزشی مردانه و زنانه برای ورزش یوگا، از لگ ورزشی و شلوارک‌های ورزشی می‌توان استفاد کرد. در انتخاب شلوارک ورزشی زنانه دست شما برای انتخاب باز است. لگ ورزشی برای خانم‌ها به دو حالت شلوارک ورزشی زنانه جذب که از جنس لگ است و خود لگ که بلند تر از شلوارک ورزشی زنانه است و تا مچ پا را نیز می‌پوشاند. البته لگ ورزشی برای آقایان نیز تولید شده، با این تفاوت که آن‌ها بیشتر این لگ‌ها را زیر شلوارک ورزشی خود می‌پوشند. آقایان معمولا از شلوارهای نخی گشاد، شلوارک دوچرخه‌سواری و همچنین شلوارهای ورزشی‌ای که قابلیت کشسانی بالایی دارند، استفاده می‌کنند.

پوشیدن لگینگ و شلوارهای فاق‌بلند هیپی یوگا نیز بین خانم‌ها بسیار رایج است. با پوشیدن لگینگ به دلیل حالت کشسان و پوشش جذبی که دارد، به مربی شما در اصلاح حرکات‌تان کمک شایانی می‌کند. همچنین شلوارهای فاق‌بلند هیپی یوگا بسیار راحت و خنک است. این نوع شلوار برای کسانی که طرفدار لباس‌های جذب نیستند، بسیار کارآمد است.

برای خرید لگ ورزشی باکیفیت ایرانی از برند مل اند موژ، اینجا کلیک کنید.

 

آیا علاوه بر لباس موارد دیگری نیز برای شروع ورزش یوگا لازم است؟

هنگام خرید از فروشگاه ورزشی برای یوگا، برخی موارد هنگام خرید لباس ورزشی از جانب فروشنده به شما پیشنهاد خواهد شد. از جمله مت ورزشی، هدبند، اسکارف و حوله از مواردی است که برای  فعالیت در حیطه ورزشی یوگا نیاز شما خواهد شد. البته اگر دست و پای شما در هنگام ورزش خیلی عرق می‌کند و احتمال لیز خوردن  شما را در حین انجام فعالیت‌های یوگا بالا می‌برد، لازم است که جوراب و دستکش مخصوص یوگا را نیز خریداری کنید. این مورد یکی از الزامات این ورزش برای امنیت جان شماست.

مت ورزشی نیز یکی از وسایل مهمی است که در ورزش یوگا به آن نیاز پیدا خواهید کرد، چرا که انجام حرکات را برای شما آسان خواهد کرد و از لیزخوردگی و آسیب‌های احتمالی بر اثر سفتی و یا زبر بودن زمین محیط ورزشی جلوگیری خواهد کرد.

برای افرادی که موی بلند یا لخت دارند و در هنگام ورزش و خیس شدن سر، موها روی صورتشان ریخته و آن‌ها را کلافه می‌کند، گذاشتن هدبند و حتی بهتر از آن که اسکارف می‌باشد؛ کارشان را آسان‌تر خواهد کرد.

در انتها به دلیل تحرک بالا در برخی از حرکات یوگا افراد بسیار عرق خواهند کرد و چیزی به جز حوله یا حمام نمی‌تواند به شما در خشک شدن بدنتان در تمیزترین حالت کمک کند!

 جمع‌بندی

یوگا ورزشی بسیار جذاب و آرامش‌بخش است که همه می‌توانند آن را انجام دهند. می‌توان گفت که این ورزش را می‌توانید به عنوان یک تراپی برای خود انجام دهید و حال خودتان را خوب کنید. حال اگر این ورزش را با لباس‌ و لوازم مناسب آن انجام دهید، لذتی چندبرابر را در حین این فعالیت تجربه خواهید کرد.

نوشته‌های مشابه