هنر گلدوزی | جدیدترین نوع دوخت گلدوزی لباس زنانه


یکی از هنرهای لطیف دوخت انواع لباس و پارچه هنر گلدوزی است که شما با استفاده از آن می‌توانید طرح‌های برجسته‌ای به وسیله نخ و سوزن روی پارچه موردنظر خود ایجاد کنید. البته به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید، بسته به نوع فعالیتی که شما می‌خواهید انجام دهید، جنس نخ می‌تواند متفاوت باشد.

به علاوه این هنر، یکی از قدیمی‌ترین هنرهای انسان است و از گذشته تا به امروز این هنر لطیف دوخت لباس علاقمندان بسیاری پیدا کرده است. از این رو در ابتدا از این هنر برای ایجاد طرح‌های برجسته‌ای روی پارچه‌ها و لباس‌های ساده استفاده می‌شد. اما رفته رفته این هنر لطیف دوخت لباس به یک صنعت بزرگ تبدیل شد و در اثر چنین اتفاقی گلدوزی در زمینه‌های مختلف کاربردهای فراوانی پیدا کرد.

 

به عنوان مثال از کاربردهای فراوان آن می‌توان به مواردی همچون ایجاد طرح‌های برجسته و زیبا روی مانتو، لباس خواب و شب، انواع شلوار، کوسن و لباس عروس اشاره کرد.

” از آنجایی که در سالیان اخیر مشکلات بسیاری نظیر همه‌گیری ویروس کرونا در سراسر جهان باعث تعطیلی کسب و کارهای فراوانی شده است، کار در منزل بیش از گذشته مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته است؛ بنابراین از جمله فعالیت‌هایی که به ویژه به بانوان کمک می‌کند تا در چنین شرایطی منبع درآمدی برای خود ایجاد کنند، همین هنر است.  “

مجموعه دوزی گل از سال ۹۶ فعالیت خود را با آموزش هنر جذاب گلدوزی، این هنر لطیف دوخت لباس آغاز کرده است و در حال حاضر پس از گذشت دو سال مفتخر است تا خدماتی کامل و جامع به همراه دوره‌های آموزشی متنوع‌تری به شما عزیزان ارائه کند.

ما در ادامه این نوشتار قصد داریم تا در خصوص انواع دوخت در این هنر، مزیت‌های یادگیری آن و استفاده از هنر لطیف دوخت لباس برای هرچه بیشتر زیبا و قشنگ شدن لباس، به نکات مهمی اشاره کنیم. پس تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

روشی ساده برای داشتن لباس هایی زیبا و جذاب

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم امروزه گلدوزی یکی از هنرهای پرکاربرد دوخت لباس برای ایجاد طرح‌هایی برجسته روی انواع لباس‌ها و پارچه‌ها برای زیباتر کردن آن‌ها است. از این رو استفاده از این هنر لطیف دوخت لباس توسط بانوان بسیاری مورد استقبال قرار گرفته است.

البته در اینجا باید به این نکته مهم اشاره کنیم، باتوجه به اینکه گلدوزی در سالیان اخیر توسعه یافته است، نقش‌ها و طرح‌های دیگر به گل و گیاه محدود نیست و شما می‌توانید از نقش‌ها و طرح‌های بیشتری برای زیباتر کردن لباس یا پارچه موردنظر خود استفاده کنید.

در حالت کلی این هنر به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود اما از آنجایی که می‌دانید هرچه یک کار هنری به صورت دستی و بدون دخالت هر دستگاه و ماشینی انجام شود ارزش بیشتری پیدا می‌کند، هنر گلدوزی نیز از این قاعده مستثنی نیست و انجام آن به صورت دستی می‌تواند ارزش بیشتری به کار شما ببخشد.

اصلی ترین و مهم ترین وسیله برای انجام این هنر به صورت دستی کارگاه است.

گلدوزی یک تکنیک است و کارگاه گلدوزی مهم ترین ابزار این هنر جذاب! کارگاه گلدوزی جلوه های سه بعدی روی  پارچه ها ایجاد می‌کند. گلدوزی نیاز به وسایل خاصی دارد که یکی از وسایل موردنیاز گلدوزی کارگاه گلدوزی است و نقش مهم کارگاه گلدوزی آسان شدن دوخت است.

 

حال باتوجه به مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم و می‌خواهید برای ایجاد طرح‌های برجسته روی لباس و پارچه موردنظر خود از دوخت گلدوزی استفاده کنید، در ابتدا بهتر است که نگاهی به جدیدترین و پرکاربردترین دوخت‌های آن و طریقه انجام هر یک از آن‌ها  بیندازیم.

۱- دوخت شلال ساده :

این دوخت از جمله ابتدایی‌ترین دوخت‌های دستی به حساب می‌آید. برای انجام این دوخت ابتدا باید سوزن را از زیر پارچه رد کرده و سپس نیم سانت جلوتر سوزن را به سمت دیگر وارد کنید و پس از آن مجددا سوزن را با فاصله نیم سانتی از زیر پارچه وارد کنید. این کار را به همین ترتیب تا انتها ادامه دهید.

۲- دوخت بخیه :

دوخت بخیه از جمله پرکاربردترین دوخت‌های گلدوزی به وسیله دست است. برای انجام آن ابتدا سوزن را از پشت پارچه بیرون آورید و متناسب با طرح خود یک کوک بزنید و سوزن را مجددا به پشت پارچه خود هدایت کنید. پس از انجام مراحل بالا سوزن را به فاصله کوک اول از پارچه به سمت رو خارج کنید و در انتهای کوک قبلی داخل ببرید.

۳- دوخت ساقه دوزی :

همان‌طور که از نام این دوخت پیدا است، این نوع دوخت بیشتر برای پرکردن ساقه گل در طرح گلدوزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای انجام این دوخت، ابتدا سوزن را از پشت پارچه خارج کنید و سپس متناسب با طرح یک کوک بزنید. پس از انجام این مراحل و قبل از اینکه نخ را به طور کامل بکشید، از وسط کوک روی خط سوزن را خارج کنید و سپس نخ را کامل بکشید تا طرح شما کاملا روی پارچه بنشیند. در نهایت این مراحل را تا انتها ادامه دهید و برای پایان کار نخ را پشت پارچه گره بزنید.

۴- دوخت میانه :

دوخت میانه یک دوخت به هم پیوسته و منظم است. برای انجام این دوخت ابتدا سوزن را از پشت پارچه خارج کنید و یک کوک بزنید، سپس از میانه نخ‌های کوک اول، سوزن را بیرون بیاورید و مجددا یک کوک به اندازه کوک قبلی بزنید. این روند را تا پایان ادامه دهید.

۵- دوخت زنجیره :

دوخت زنجیره یکی از زیباترین و پرکاربردترین دوخت‌ها در این هنر است و برای انجام شما باید ابتدا سوزن را از زیر پارچه وارد کنید و مجددا سوزن را در همان نقطه وارد پارچه کنید، اما قبل از اینکه نخ را کامل بکشید، باید یک حلقه روی پارچه باقی بماند و در این حین سوزن را حدود نیم سانتی‌متر جلوتر روی خط از پارچه بیرون آورید و از میان حلقه رد کنید و سپس نخ را کامل بکشید.

مزایای هنر جذاب گلدوزی برای شما چیست؟

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های یادگیری این هنر و استفاده از آن برای ایجاد طرح‌هایی برجسته روی انواع لباس و پارچه، این است که یادگیری آن نیازی به سرمایه‌ی زیادی ندارد و شما می‌توانید به صورت تجربی این هنر لطیف دوخت انواع لباس را یاد بگیرید. همچنین شما با تهیه ملزوماتی ساده و ارزان قیمت می‌توانید کار خود را شروع کنید.

به علاوه این هنر در مقایسه با  فعالیت‌ها و کارهایی که می‌توانید در منزل انجام دهید، از نظر اقتصادی کاملا به صرفه بوده و مبلغ دریافتی بابت انجام کار با زمانی که صرف آن می‌کنید، کاملا تناسب دارد.

سخن پایانی

در آخر باید به این نکته مهم اشاره کنیم که اگر قصد فعالیت در زمینه گلدوزی را دارید، می توانید از طریق فروشگاه های خرازی این وسایل را تهیه کنید و به راحتی در منزل کسب درآمد کنید.

نوشته‌های مشابه