همه چیز درباره تدریس خصوصی به همراه قیمت تدریس خصوصی


تحقیق درباره تدریس خصوصی ما را به موضوعات عمیق‌تری راجع به تاریخچه تدریس خصوصی در ایران و مسائل مرتبط بین دانش‌آموز و معلم هدایت می‌کند. تدریس خصوصی یک روش آموزشی است که به صورت یک به یک بین معلم و دانش‌آموز انجام می‌شود. معلم خصوصی در کلاس درس،  براساس نیازها و مشکلات خاص هر دانش‌آموز، برنامه آموزشی منحصر به فرد او را طراحی می‌کند.

تحقیق درباره تدریس خصوصی به ما می‌گوید که تاریخچه تدریس خصوصی به دوران قاجار و یا شاید حتی قبل‌تر برمی‌گردد. زمانی بین سال‌های ۱۱۷۵ تا ۱۳۰۴ که هنوز آموزش به شکل همگانی در بین طبقه متوسط و فقیر رایج نبود، شاه‌زادگان قجری با معلم خصوصی که  معلم‌سرخانه به حساب می‌آمد، مشق موسیقی نظیر پیانو و زبان روسی، فرانسه و انگلیسی تمرین می‌کردند. این شکل آموزش همواره با عنوان‌های مختلف در ایران وجود داشته اما در حال حاضر به یکی از روش‌های محبوب آموزشی در بین مردم شناخته شده است.

دلایل محبوبیت تدریس خصوصی و هدف از برگزاری کلاس‌های تقویتی

تدریس خصوصی به دلایل بسیار موثری در ببین مردم محبوبیت دارد. از مهم‌ترین دلایل این محبوبیت و هدف از برگزاری کلاس‌های تقویتی، موارد زیر است:

۱.تمرکز بر نیازهای فردی:

معلم خصوصی بر نیازها و خواسته‌های هر دانش‌آموز در کلاس متمرکز شده و برنامه‌ریزی کلاسی مختص خود شاگرد را برای بهبود یادگیری‌اش طراحی می‌کند.

۲. ایجاد ارتباط نزدیک بین معلم و دانش‌آموز:

تدریس خصوصی معمولاً در فضاهای کوچک برگزار شده و این امر باعث ایجاد رابطه نزدیک بین معلم و شاگرد می‌شود. این ارتباط نزدیک اثر‌گذاری و مشارکت دانش‌آموز را افزایش می‌دهد.

۳. شخصی سازی آموزش

تحقیق درباره تدریس خصوصی به ما می‌گوید از مهم‌ترین فواید کلاس خصوصی، این است که تمام برنامه‌ها و فرآیند یادگیری براساس نیاز درسی هر دانش‌آموز طراحی می‌شود. هر دانش‌آموز ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشته که معلم خصوصی باتوجه به این ویژگی‌ها، برنامه درسی متناسب با او را طراحی و اجرا می‌کند. این امر باعث افزایش سرعت یادگیری در کلاس می‌شود.

۴. تمرین و تکرار بیشتر:

به دلیل زمان کافی در کلاس،‌ معلم می‌تواند برای تثبیت و درک کامل هر مبحث درسی، تمرین‌های بیشتری به دانش‌آموز داده و وقت بیشتری برای تکرار درس بگذارد.

۵.انگیزه‌بخشی:

یکی از مزایای کلاس‌ خصوصی این است که در آن کلاس شاگرد بعد از هر یادگیری، تشویق و بازخورد مثبت از معلم خصوصی گرفته و همین امر اعتماد به نفس او را در یادگیری بیشتر می‌کند.

۶. آموزش مهارت‌های تکمیلی:

تدریس خصوصی در بحث مهارت‌های تکمیلی نظیر موفقیت در کسب رتبه اول آزمون تیزهوشان و ورود به مدارس استعداد درخشان سمپاد sampad.gov.ir))، شرکت در المپیاد ریاضی دانش‌آموزی my.medu.ir )) و سایر رشته‌ها، یادگیری زبان انگلیسی از پایه و غیره می‌تواند روش آموزشی بسیار مناسبی باشد.

خیلی از دانش‌آموزان در حین تدریس در مدرسه، به دلیل کمبود وقت از طرف معلم در کلاس، نمی‌توانند خود را برای شرکت در خیلی از آزمون‌های مهم تحصیلی آماده کنند. معلم خصوصی در این شرایط و در بحث آموزش مهارت‌های تکمیلی، به شدت موثر است.

رایج‌ترین روش‌ها و فنون تدریس خصوصی

تحقیق درباره تدریس خصوصی، به ما می‌گوید که کلاس‌های تدریس خصوصی دو شکل تدریس خصوصی حضوری و تدریس خصوصی آنلاین برگزار می‌شود.

تدریس خصوصی در منزل یکی از بهترین شکل‌های آموزش خصوصی است که در منزل شاگرد برگزار می‌شود. در این نوع آموزش، شاگرد به دلیل حضوردر فضای منزل، کمتر استرس داشته و می‌تواند با تمرکز بیشتری در کلاس حاضر شود.

تدریس خصوصی آنلاین یکی از روش‌های رایج بین معلمان و شاگردان است که بدون محدودیت در هر نقطه‌ای می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. از مهم‌ترین ابزارهای مدرن در تدریس خصوصی آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Zoom: این ابزار در سال‌های اخیر به یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای برگزاری جلسات آنلاین تبدیل شده است.

Google Meet: قسمتی از مجموعه ابزارهای G Suite که توسط گوگل ارائه شده است.

Adobe Connect: محصولی قدرتمند برای وبینارها، کلاس‌های آنلاین و همکاری‌های آنلاین است.

Webex: ارائه‌دهنده جلسات و وبینارهای آنلاین، محصولی از شرکت سیسکو می‌باشد.

Skyroom: یکی از معروف‌ترین پلتفرم‌های ایرانی برای برگزاری کلاس‌ها و جلسات آنلاین است.

VClass: یک سامانه کلاس آنلاین ایرانی با قابلیت‌های متنوع برای موسسات آموزشی است.

تحقیقات علمی در مورد اثربخشی تدریس خصوصی

تحقیق درباره تدریس خصوصی ما را به مطالعاتی که در مورد اثربخشی تدریس خصوصی انجام شده، هدایت می‌کند. تحقیقات و مطالعات در این زمینه، نشان می‌دهد که تدریس خصوصی در چند مورد مختلف، اثربخش‌تر از هر روش‌ آموزشی دیگری است. بهبود عملکرد‌‌های تحصیلی دانش‌آموز، تثبیت مفاهیم و یادگیری بهتر، کاهش نگرانی‌ها و استرس‌های دانش‌آموزان بابت رفع مشکلات درسی‌شان از مهم‌ترین دستاوردهای اثرات این روش آموزشی است.

مناسب بودن این روش آموزش برای دانش‌‌آموزان با رفتارهای ویژه نظیر اختلالات یادگیری، انتقال مهارت‌های تکمیلی و افزایش مشارکت دانش‌آموزان در فرآیند یادگیری و افزایش اعتماد به نفس و انگیزه از دیگر اثرات کلاس‌های تدریس خصوصی است.

منبع: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00461520.2011.611369

انواع تدریس خصوصی

تدریس خصوصی در همه مقاطع تحصیلی و درهمه مهارت‌های آموزشی ورود پیدا کرده است. از تدریس خصوصی ابتدایی گرفته تا تدریس خصوصی دبیرستان، معلم خصوصی برای آن وجود دارد. از تدریس خصوصی زبان، تدریس خصوصی ریاضی یا سایر دروس کنکور گرفته تا تدریس مهارت‌های ویژه نظیر تدریس خصوصی موسیقی، تدریس خصوصی زبان‌های خارجی یا برنامه‌نویسی می‌توان به سراغ معلم خصوصی رفت.

تدریس خصوصی برای گروه‌های هدف خاص نظیر کودکان با اختلال یادگیری یا نیازهای ویژه نیز بسیار موثر است. البته برای دسترسی به همه این موارد به خصوص درخواست معلم خصوصی برای گروه‌های ویژه یادگیری، باید به مرجعی مراجعه کرد که تمام این موضوعات آموزشی را پوشش داده و برای هر کدام، اساتید حرفه‌ای خصوصی دارد.

استادبانک (Ostadbank.com) یکی از همان پلتفرم‌های کامل تدریس خصوصی در ایران است که بدون محدودیت برای تمام مقاطع و تمام دروس یا مهارت‌های آموزشی حتی برای گروه‌های خاص یادگیری، معلم‌های توانمند معرفی می‌کند.

استادبانک و انواع پلتفرم‌های تدریس خصوصی معتبر

سایت‌های معتبر تدریس خصوصی خارجی بسیاری زیادی در زمینه معرفی استاد به شاگرد فعالیت می‌کنند که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

Wyzant: یک پلتفرم  که معلمان و دانش‌آموزان را به یکدیگر متصل می‌کند.

Tutor.com: یکی از سایت‌های پیشرو در ارائه خدمات تدریس خصوصی آنلاین

Preply: سایتی برای یادگیری زبان‌های خارجی با کمک معلم‌های خصوصی

Skooli: یک پلتفرم آموزشی آنلاین که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با معلمان متخصص در ارتباط باشند.

TutorMe: ارائه خدمات تدریس خصوصی در بیش از ۳۰۰ موضوع

نمونه ایرانی موفق سایت معتبر تدریس خصوصی، Ostadbank.com است که شما می‌توانید به عنوان استاد، با عضویت در این سایت به صورت رایگان، متن آگهی تدریس خصوصی خود را در پروفایل‌تان وارد کرده و برای جذب شاگرد، در معرض دید هزاران کاربر این پلتفرم قرار دهید. در استادبانک می‌توانید در کنار ۳۷۰۰ معلم خصوصی در این سایت، علاوه بر دریافت شاگرد، به رشد و ارتقاء جایگاه آموزشی خود نیز کمک کنید.

نوشته‌های مشابه