نکاتی برای خرید هوشمندانه بلیط هواپیما


خرید بلیط هواپیما یکی از اولین اقدامات سفر است که باید با هوشمندی تمام آن را به انجام رسانید؛ زیرا هزینه این بلیط ها بخش بزرگی از هزینه کلی سفر را در بر می گیرد و کاهش آن می تواند موجب صرفه جویی در بودجه شود؛ اما چگونه می توان مناسب ترین بلیط های هواپیما را پیدا کرد؟ بهترین نوع بلیط برای شما کدام است؟ چگونه می توان بلیط های هواپیما را ارزان تر تهیه کرد؟ در این مقاله به تمامی سوالات پاسخ خواهیم داد تا شما بتوانید با هوشمندی تمام به تهیه بلیط خود بپردازید.

انتخاب نوع مناسب بلیط سفرهای هوایی

رایج ترین بلیط های هواپیمای موجود در بازار، بلیط های سیستمی و چارتری هستند. این دو بلیط تفاوت های بسیار مهمی داشته و هر کدام از آن ها برای نوعی از سفر مناسب هستند.


پیشنهاد ستاره

بلیط های سیستمی بلیط هایی هستند که قیمت آن ها توسط ایرلاین ها به طور مستقیم تعیین می شود. قیمت این بلیط ها مشابه قیمت مصوب شده سراسری است. تاریخ پرواز بلیط های سیستمی همواره ثابت بوده و موارد بسیار نادری پیش می آید که ساعت پرواز و تاریخ آن ها تغییر کند. هزینه رزرو این نوع از بلیط ها برای کودکان و بزرگسالان کاملا یکسان است.

بلیط های چارتری با بلیط های سیستمی تفاوت های بسیاری دارند. بلیط های چارتری بلیط هایی هستند که اصولا قیمت آن ها نسبت به سایر انواع بلیط های هواپیما پایین تر است. این بلیط ها توسط چارتر کننده ها به بازار ارائه می شوند و ممکن است تاریخ و ساعت پرواز آن ها دستخوش تغییراتی شود. هزینه تهیه بلیط چارتری برای کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است.

در ادامه بخوانید :   25 راهکار عملی برای غلبه بر اهمال کاری

حال که با انواع رایج بلیط های هواپیما آشنا شدید، بهتر است به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید از بین این دو مورد، بهترین نوع بلیط را برای سفر خود تهیه کنید:

  • اگر برنامه ریزی ثابت و دقیقی برای سفر خود دارید،‌ بهتر است بلیط های سیستمی را تهیه کنید و حتی المقدور از تهیه بلیط های چارتری بپرهیزید.
  • اگر برنامه ریزی سفر شما پویا و متغیر است، می توانید روی رزرو بلیط ها چارتری حساب باز کنید.
  • اگر در بین مسافران کودکان نیز حضور دارند، خرید بلیط های چارتری در راستا کاهش هزینه ها امری معقول به نظر می رسد.
  • اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید،‌ باید حداقل ۴ تا ۵ ماه زودتر نسبت به خرید بلیط هواپیما سیستمی اقدام فرمایید.
  • از خرید بلیط های چارتری در بازه های زمانی مانند اعیاد مذهبی، تعطیلات عید نوروز و… بپرهیزید؛ زیرا ممکن است قیمت آن ها افزایش پیدا کند. اگر هم قصد رزرو این بلیط ها را در زمان های یاد شده دارید،‌ بهتر است این کار را در اولین فرصت انجام دهید؛ زیرا با گذر زمان احتمال بالا رفتن قیمت آن ها وجود دارد.

از رزرو پرواز های اخر هفته بپرهیزید

بعضی مواقع رزرو پرواز های آخر هفته ممکن است هزینه بیشتری را در بر داشته باشد؛ زیرا شمار متقاضیان تهیه این نوع از بلیط ها بالا است و ایرلاین ها هزینه خرید آن ها را افزایش می دهند. اگر هم مجبور هستید این بلیط ها را بخرید، بهتر است حداقل ۲ تا ۳ هفته زودتر نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.

در ادامه بخوانید :   بهترین شهرهای ژاپن برای زندگی ✔️ زندگی در بهترین شهرهای ژاپن

تهیه بلیط در تعطیلات

بدون شک نجومی ترین قیمت های بلیط سفرهای هوایی مربوط به بازه های زمانی مانند روزهای پایان سال،‌ تعطیلات عید نوروز،‌ روزهای میانی ماه فروردین و… است. به هیچ عنوان رزرو بلیط این پروازها را به لحظه آخر موکول نکنید. هزینه این بلیط ها در روزهای پایانی مانده به تاریخ پرواز بسیار بالا می رود. بهتر است رزرو آن ها را حداقل ۲ تا ۳ ماه زودتر انجام دهید.

فرودگاه مقصدتان را تغییر دهید

اگر به دنبال خرید بلیط های ارزان هواپیما هستید،‌ می توانید بلیط هایی را تهیه کنید که فرودگاه مقصدشان، کمی از شهر فاصله داشته باشد. قیمت این بلیط ها نسبت به سایر پروازها پایین تر بوده و می توان از این تکنیک در راستا کاهش هزینه های سفر بهره برد. لازم به ذکر است که پیاده سازی این ترفند در شهرهایی میسر است که حداقل ۲ فرودگاه فعال دارند.

بلیط ایرلاین های مختلف را چک کنید

یکی از بهترین راه های انتخاب هوشمند بلیط هواپیما، جست و جو در بین ایرلاین های مختلف است. تهیه بلیط برای شهرهایی خاص مانند تهران، مشهد، ‌اصفهان و شیراز کار نسبتا آسانی است؛ زیرا ایرلاین های مختلفی به ارائه پرواز برای این شهرها می پردازند؛ در نتیجه دست شما برای انتخاب بلیط شرکت هواپیمایی مدنظرتان بسیار باز است. با جست و جو در بین ایرلاین های مختلف می توانید بلیط هایی با قیمت مناسب پیدا کنید.

خرید بلیط رفت و برگشت به صورت همزمان

یکی دیگر از راه های هوشمندانه رزرو پرواز، خرید بلیط های رفت و برگشت به صورت همزمان است. بعضی مواقع هزینه خرید بلیط رفت و برگشت کمتر از هزینه تهیه هر کدام از آن ها به صورت جداگانه است؛ علاوه بر این مورد تهیه بلیط برگشت نیز می تواند خیال شما را بابت پایان سفر و بازگشت به مقصد آسوده سازد.

در ادامه بخوانید :   افراد مشهور متولد امروز – ۱۵ مرداد

خرید هوشمندانه بلیط های هواپیما

همانطور که در مقاله نیز اشاره شد،‌ یکی از راه های هوشمدانه خرید بلیط مناسب، جست و جو در بین پرواز ایرلاین های مختلف است. شما می توانید تمامی پروازهای ارائه شده تاریخ مدنظرتان را در سایت فلای تودی مشاهده و بعد از مقایسه آن ها،‌ نسبت به رزرو بلیط اقدام کنید. فلای تودی یکی از معتبرترین سایت های خرید بلیط هواپیما در کشور بوده که با ارائه خدمات دیگری همچون رزرو اقامتگاه در اقصی نقاط ایران و جهان زمینه رضایت مشتریان خود را فراهم آورده است.

نوشته‌های مشابه