نرم افزار نگهداری و تعمیرات (Cmms) چیست؟ – آیکون


اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم Cmms چیست، فقط به دو جزء حیاتی کسب و کار فکر کنید، بدون شک آنها نگهداری و مدیریت دارایی هستند. دارایی ها و منابع بخش اساسی هر کسب و کار هستند. در واقع، هر چه بیشتر بتوانیم یک دستگاه را بدون تعمیرات اساسی در حال کار نگه داریم، در دراز مدت پول بیشتری را پس انداز می کنیم.

ما وارد عصری شده‌ایم که با پیشرفت تکنولوژی، ماشین‌ها می‌توانند خود را زیر نظر بگیرند و داده‌های مربوط به عملکرد دارایی‌ها را برای مدیران ارسال کنند تا از خرابی یا خرابی غیرمنتظره تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید و غیره جلوگیری کنند. در نتیجه، با تعداد زیادی چک لیست عملکرد روزانه برای صنایع مختلف، داشتن یک سیستم مدیریت نگهداری کامپیوتری CMMS در صنعت شما ضروری است.

CMMS چیست؟

نرم افزار Net یا CMMS دارای اجزای متعددی است که به کارکنان اجازه می دهد تا سفارشات را پیگیری کنند، عملکرد و چرخه عمر دارایی ها را مدیریت کنند، تعمیر و نگهداری و موارد دیگر را انجام دهند.

در اینجا ما مخفف CMMS جزء را ارائه می دهیم:

 1. کامپیوتری: این بدان معنی است که یک CMMS به شما امکان می دهد تمام اطلاعات تعمیر و نگهداری شرکت خود را از یک کامپیوتر واحد مدیریت کنید.
 2. حمایت کردن: چه در حال تعمیر یک دارایی گران قیمت باشید و چه به دنبال نگهداری تجهیزات سخت افزاری باشید، یک CMMS از همه آن مراقبت می کند.
 3. مدیریت: CMMS به کاربر کمک می کند تا موجودی تمام دارایی های خود را مدیریت کند. همچنین دسترسی به گزارش ها، برنامه ها و پیش بینی ها را برای تصمیم گیری آگاهانه فراهم می کند.
 4. سیستم: یک CMMS به طور سیستماتیک عملیات تعمیر و نگهداری را بر اساس ماهیت صنعت شما انجام می دهد.

ویژگی ها و مزایای نرم افزار CMMS

برای درک بهتر CMMS، کافی است با قابلیت های نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات آشنا شوید. نرم افزار Cmms YaNet با کاهش زمان توقف تولید بر اساس تجزیه و تحلیل تاریخچه خرابی دارایی، به بهبود بهره وری کارخانه کمک می کند. در ادامه به بررسی ویژگی ها و مزایای نرم افزار CMMS خواهیم پرداخت:

 • امکان مشاهده دارایی ها:
  اطلاعات متمرکز در پایگاه داده CMMS به مدیران و تیم های تعمیر و نگهداری اجازه می دهد که تقریباً بلافاصله هنگام خرید هر دارایی فیزیکی تصمیم بگیرند. زمان تعمیر، میزان خرابی، قطعات مورد استفاده، رتبه بندی عملکرد و موارد دیگر را تخمین بزنید.
 • امکان مشاهده گردش کار:
  در نرم افزار نت، با ارائه سطوح دسترسی، داشبوردها و گزارش های گرافیکی را می توان پیکربندی کرد تا تکنسین ها به صورت واقع بینانه وضعیت موجود را ارزیابی کنند. به این ترتیب، ردیابی موقعیت فیزیکی یک دارایی و اینکه کدام تجهیزات به چه تعمیر و نگهداری و عملیاتی نیاز دارند و چه کسی باید روی آن کار کند، آسان خواهد بود.
 • اتوماسیون:
  نرم افزار CMMS بسیاری از کارهای دستی مانند سفارش قطعات، پر کردن موجودی، زمان بندی شیفت ها و غیره را خودکار می کند و به افزایش بهره وری، صرفه جویی در زمان و کاهش خطاها کمک می کند. بنابراین تیم های تعمیر و نگهداری می توانند به جای رسیدگی به مسائل اداری، بر روی وظایف اصلی خود تمرکز کنند.
 • فرآیندهای ساده:
  با کمک نرم افزار نت سفارشات کار توسط واحد مربوطه قابل مشاهده و پیگیری می باشد. بدین ترتیب؛ تخصیص و استفاده از مواد و منابع را می توان اولویت بندی و بهینه کرد.
 • مدیریت نیروی کار در محل:
  مدیریت نیروی کار داخلی و خارجی در محل می تواند پیچیده و پرهزینه باشد. قابلیت‌های نرم‌افزار پشتیبانی CMMS می‌تواند تیم‌های داخلی و مشارکت‌های خارجی را گرد هم آورد و به صورت مقرون‌به‌صرفه مدیریت کند.
 • تعمیرات قابل پیش بینی:
  پیاده سازی نرم افزار CMMS باعث می شود که تیم های تعمیر و نگهداری رویکردهای واکنشی را با رویکردهای پیشگیرانه جایگزین کنند. داده‌های حاصل از فعالیت‌های روزانه، و همچنین حسگرها، مترها، و سایر ابزارهای اینترنت اشیا ثبت‌شده در یک CMMS، می‌توانند آگاهی لازم را از فرآیندها و دارایی‌ها، اطلاع‌رسانی به اقدامات پیش‌بینی‌کننده و ارائه هشدارها قبل از ایجاد اختلال یا عملکرد ارائه دهند. .
 • سازگاری و انتقال دانش:
  اسناد، دستورالعمل‌های تعمیر و روش‌های نگهداری را می‌توان در نرم‌افزار Net ذخیره کرد و به دارایی‌های مربوطه پیوند داد. کسب و حفظ این دانش در طول سال‌ها به جای خروج دانش ضمنی از استخر با خروج هر یک از کارکنان، رویه‌ها و روش‌هایی برای انتقال به افراد جدید ایجاد می‌کند.

چرا استفاده از نرم افزار مدیریت نگهداری (CMMS) مهم است؟

با در نظر گرفتن اینکه CMMS چیست، اکنون اهمیت سیستم مدیریت نگهداری کامپیوتری یا CMMS را می دانیم زیرا اطلاعات تعمیر و نگهداری را متمرکز می کند و فرآیندهای تعمیر و نگهداری را تسهیل می کند. این به بهینه سازی بهره وری و ردیابی داده ها در مورد تجهیزات و ماشین آلات و سایر دارایی های فیزیکی کمک می کند.

این نرم افزار مجهز به ماژول های قدرتمندی است که به طور موثر به مدیران تعمیر و نگهداری کمک می کند:

 • سیستمی را پیاده سازی کنید که به طور مداوم برنامه های تعمیر و نگهداری پیش بینی شده را ردیابی کند.
 • حداکثر زمان کارکرد تجهیزات را تضمین می کند.
 • تعمیرات برنامه ریزی نشده را کاهش می دهد و هزینه های سربار را کنترل می کند.

با استفاده از نرم افزار Net، تیم تعمیر و نگهداری شما می تواند وضعیت تمام سفارشات کاری را مشاهده کند و مواردی را که نیاز به توجه فوری دارند برجسته کند. می‌توانید فوراً زمان خرید یک دارایی، زمان تعمیرات، دفعات خرابی، قطعات استفاده شده و موارد دیگر را ببینید یا پیگیری کنید. مروری بر دارایی ها و برنامه های نگهداری آنها می تواند به جلوگیری از خرابی غیرمنتظره تجهیزات و بهبود کارایی عملیات تعمیر و نگهداری کمک کند.

در واقع این استراتژی تعمیر و نگهداری به معنای آگاهی مداوم از وضعیت هر ماشین و در نتیجه انجام اقدامات لازم برای مداخله در نگهداری این تجهیزات قبل از وقوع خرابی است. و در حالی که نیازی به وارد کردن دستی داده ها به عنوان یک کار تکراری نیست که می تواند زمان زیادی را صرف کند و منجر به خطاهای انسانی شود.

چه کسی از نرم افزار CMMS استفاده می کند؟

سیستم های CMMS، همچنین به عنوان سیستم های مدیریت تعمیر و نگهداری کامپیوتری یا نرم افزار NET شناخته می شوند، در تولید نفت و گاز، تولید برق، ساخت و ساز، حمل و نقل، بیمارستان ها و سایر صنایعی که زیرساخت های فیزیکی برای پایداری آنها حیاتی است، استفاده می شود.

از آنجایی که دارایی‌های ثابت سرمایه‌گذاری مهمی برای هر سازمانی است، سیستم‌های مدیریت تعمیر و نگهداری کامپیوتری CMMS توسط شرکت‌هایی مانند تولیدکنندگانی که نیاز به مدیریت دارایی‌ها و تجهیزات دارند و همچنین برخی از ارائه‌دهندگان خدمات (برای مدیریت دارایی‌ها از طرف مشتریان خود) استفاده می‌شوند.

نرم افزار تعمیر و نگهداری، اطلاعاتی در مورد دارایی هایی که بخش تعمیر و نگهداری مسئولیت نگهداری آنها را بر عهده دارد. همچنین تجهیزات، مواد خام و سایر منابع را برای مکانیزه کردن فرآیند تعمیر و نگهداری سازماندهی می کند. بنابراین، سازمان ها را قادر می سازد تا دید و کنترل متمرکز بر تمامی عملیات تعمیر و نگهداری را به دست آورند.

ما بهترین نرم افزار CMMS دنیا را به شما معرفی می کنیم

پاسخ به این سوال که بهترین نرم افزار CMMS کدام است بستگی به نیاز شما دارد. بر اساس مطالعات اخیر، در سال 2023 برخی از بهترین نرم افزار CMMS به شرح زیر است:

 1. Fogwing Asset+ Smart CMMS
 2. MaintainX
 3. UpKeep
 4. کیست
 5. اندام
 6. eMaint
 7. ملزومات دارایی

معرفی نرم افزار نگهداری و تعمیر شبکه Ikon – CMMS

یکی از بزرگترین مزایای CMMS تحت Web Icon هزینه های اولیه کمتر، مقیاس پذیری نامحدود و عدم نیاز به استفاده از زیرساخت های جدید است. علاوه بر این، ارائه‌دهنده نرم‌افزار کلیه تعمیرات، از جمله پشتیبان‌گیری از داده‌ها، امنیت و ارتقاء نسخه را انجام می‌دهد.

شاید تا به امروز استفاده از سیستم های پشتیبانی آن طور که باید جای خود را در بین صنایع باز نکرده باشد و یا استفاده دست و پا گیر و پیچیده این نرم افزار را مانعی بر سر راه پذیرش آن به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط ​​می دانستند. کارخانه ها. اما ICAN CMMS با استفاده از ماژول های مختلف و محیط کاربر پسند امکان گسترش استفاده از سیستم های پشتیبانی را فراهم کرده است.

برخی از ویژگی های ICAN CMMS:

 • امکان تعریف نگهداری دوره ای یا برنامه ریزی نشده
 • امکان تعریف انواع پشتیبانی
 • امکان برقراری ارتباط با سایر نرم افزارها
 • قابلیت تعریف تجهیزات قابل تعمیر به صورت درختی بدون محدودیت سطح
 • در دسترس بودن داشبورد برای مدیریت ارتباطات بین سیستمی
 • در دسترس بودن پروتکل های تعمیر و نگهداری اولیه

نتیجه:

بسیاری از جنبه های کسب و کار شما با به روز شدن دانش و پیشرفت کلی تغییر خواهد کرد. نحوه مدیریت نگهداری امروز نیز در سال آینده متفاوت از امروز خواهد بود. اما به طور قطع نمی توان هر ساله نرم افزار CMMS خود را برای رفع تمامی نیازهای سازمان تغییر داد. به همین دلیل است که بهتر است از همان ابتدا روی یک سیستم CMMS سرمایه گذاری کنید که با ابزارهای منعطف خود بتواند مطابق روشی که تیم شما در حال حاضر کار می کند و در آینده نیز کار خواهد کرد، کار کند.
اکنون که به طور کامل متوجه شدیم که CMMS چیست و چه کاربردها و مزایایی دارد، انتظار می‌رود که بازار نرم‌افزار CMMS در سال‌های آینده به تدریج رشد کند و استفاده از سیستم‌های مدیریت تعمیر و نگهداری هوشمند در سطح جهانی رونق بگیرد. نرم افزار Net سازمان ها را قادر می سازد تا عملیات نگهداری دارایی خود را با سازماندهی، خودکارسازی و ردیابی بهبود بخشند.

نوشته‌های مشابه