ناپدید شدن صدها نفر در دریا؛ هشدار پناهندگان

وی در توییتر خود نوشت: ادامه غرق شدن مهاجران در دروازه های اروپا قابل قبول نیست و باید هر چه زودتر یک مکانیسم نجات هماهنگ و مشترک بین دولت ها ایجاد شود.

فلاویو دی جاکومو، سخنگوی آژانس مهاجرت سازمان ملل نیز گفت: این قایق غرق شده از شهر سفکس در تونس خارج شد و حامل 46 مهاجر از کشورهای کامرون، بورکینافاسو و ساحل عاج بود که بر اثر وزش باد شدید و امواج دریا واژگون شد.

به گفته وی، برخی از بازماندگان به لامپدوزا و برخی دیگر به تونس بازگردانده شدند. در میان ناپدید شدگان هفت زن و یک خردسال و بقیه بازماندگان مردان مسن هستند.

سخنگوی اداره مهاجرت سازمان ملل تاکید کرد: از ماه نوامبر تاکنون شاهد ورود مهاجران بیشتری از کشورهای جنوب صحرای آفریقا از طریق تونس بوده ایم. این میزان مهاجرت به این دلیل است که مردم کشورهای جنوب صحرای آفریقا از تبعیضی که در کشورهای خود و تونس با آن روبه رو هستند فرار می کنند.

جزیره لامپدوزا در جنوب ایتالیا یکی از اصلی ترین نقاط ورود مهاجرانی است که از دریای مدیترانه عبور می کنند. بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، سال گذشته بیش از 46 هزار نفر از مجموع 105 هزار مهاجر در ایتالیا وارد لامپدوزا شدند.

به گفته سازمان های مرتبط با پناهجویان، غرق شدن قایق های مهاجران در ماه های اخیر افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد مهاجرانی که در سال جاری (2023) از طریق دریای مدیترانه وارد اتحادیه اروپا شده اند نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده است.

هفته گذشته یک قایق حامل پناهجویان از لیبی در سواحل یونان غرق شد، تعداد کشته شدگان به 82 نفر رسید و بسیاری از آنها زنده از آب بیرون کشیده شدند. با این حال، گزارش شاهدان نشان می دهد که صدها نفر دیگر مفقود شده اند و بقایای آنها هنوز در دریا مفقود است.

به گفته سازمان ملل، افزایش تعداد پناهجویان در جهان همه رکوردهای قبلی را شکسته و همه جهان به ویژه رهبران اقتصادهای پیشرو و کشورهای صنعتی را نگران کرده است.

سال گذشته (2022)، 339 هزار پناهجو از 38 کشور مجبور به ترک کشور خود شدند. جایی که به گفته سازمان ملل آنها در معرض خطر مرگ، گرسنگی، تهدید و سرکوب قرار داشتند.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از تلاش های کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد موضوع پناهجویان در روزهای اخیر استقبال کرد و گفت که امیدوار است کشورهای اروپایی به تعهدات خود در قبال پناهندگان عمل کنند. در اصلاحات جدید در ساختار مهاجرت کشورهای اروپایی – که 27 کشور عضو با آن موافقت کرده اند اما هنوز در پارلمان اروپا تصویب نشده است – همه کشورهای عضو باید روند اعطای پناهندگی و پذیرش درخواست ها را تسریع بخشند.

نوشته‌های مشابه