مسجد ۷۲ تن مشهد | معرفی مسجد شاه مشهد معروف به مسجد 72 تن
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-04


گردآوری :


اشتراک گذاری :ما در مقاله زیر سعی بر آن داشتیم که به معرفی مسجد شاه مشهد و ویژگی‌های بنای مسجد بپردازیم. این مسجد یکی از جاذبه های تاریخی شهر مشهد به شمار می رود و یکی از قدیمی ترین مساجد این شهر محسوب می شود. قبر امیر غیاث الدین ملک شاه از امرای مشهور نیز در این مکان واقع شده است.

مسجد ۷۲ تن مشهد که با نام مسجد شاه نیز شهرت دارد، و در قرن هشتم هجری ساخته شده است، و محل دفن امیر غیاث الدین ملکشاه می باشد.
مسجد شاه معماری زیبایی دارد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. یکی از قدیمی ترین مساجد شهر مشهد است. این مسجد تا حرم مطهر امام رضا (ع) فاصله کمی دار.

مسجد ۷۲ تن مشهد

مسجد شاه یا مسجد هفتاد و دو تن مربوط به سدهٔ ۹ ه‍.ق است و در مشهد، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۱۱ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای کنونی ابتدا مقبره‌ای بوده که امیر غیاث الدین بین سال‌های ۸۰۷ تا ۸۱۷ برای خود بنا کرده و در دوره‌های بعد به مسجد تبدیل شده است. این بنا مشتمل بر فضای چهار طاقی گنبد دو پوش، دو مناره سرشکسته و یک ایوان است. در حال حاضر این اثر تاریخی به مسجد هفتاد و دو تن معروف است.

قدیمی ترین مسجد مشهد

معرفی مسجد شاه مشهد

مسجد شاه مشهد که با نام مسجد ۷۲ تن نیز شناخته می‌شود، یکی از بناهای مربوط به دوره میرزا شاهرخ است. این مسجد که در قرن هشتم هجری ساخته شده است، ابتدا مقبره و محل دفن امیر غیاث الدین ملکشاه، از امرای مشهور دربار تیمور گورکانی بود. به مرور زمان این بنا که دارای گنبدی دو پوش و مناره و ایوان می‌باشد، تبدیل به مسجد شد.

آرامگاه امیر غیاث‌الدین شاه ملک

مسجد شاه دارای معماری زیبایی است و ویژگی‌های منحصربفردی دارد. از معماری و تزئینات هنرمندانه‌ای در ساخت این مسجد تاریخی استفاده شده که به خوبی نشان دهنده هنر ایرانی-اسلامی می‌باشند. مسجد هفتاد و دو تن مشهد در سال ۱۳۱۱ با شماره ۱۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ویژگی‌های بنای مسجد ۷۲ تن

بنای مسجد به ابعاد حدود ۲۰×۳۳ متر، جمعا حدود ۶۶۰ متر مربع را فرامی‌گیرد. نمای مناره‌ها، غرفه‌ها و ایوان، دارای کاشی معرق بسیار نفیسی هستند که بیشتر آن‌ها از بین رفته‌اند و آنچه باقی مانده است، نمونه بهترین رنگ و لعاب کاشی دوره تیموری و صفویه به حساب می‌آید. ازاره بنا، در اصل کلا از سنگ بوده است.

حسینیه مسجد ۷۲ تن

ویکی پدیا، اقامت۲۴، ایران توریسمنوشته‌های مشابه