مزایا و معایب اتوماسیون اداری؟ یک راهنمای جامع! – آیکون


هنگامی که یک کسب و کار راه اندازی می کنید، ممکن است فکر کنید که استخدام کارمندان خوب برای کارهای اداری می تواند یک راه حل ساده و آسان برای شما باشد. اما امروزه همه سازمان ها از مزایا و معایب اتوماسیون اداری آگاه هستند و مزایای این نرم افزار بیش از معایب آن است. بنابراین، اگر می خواهید کارآمدتر باشید، باید یک سیستم اتوماسیون اداری را انتخاب کنید.

اتوماسیون اداری با ساده سازی و خودکارسازی فرآیندهایی مانند وظایف مختلف اداری، بار اضافی را از دوش کارکنان برمی دارد. علاوه بر این، سیستم های اتوماسیون اداری به سازمان ها امکان دسترسی به مجموعه داده ها، گزارش ها و تجزیه و تحلیل های بزرگ را می دهند.

مزایای سیستم های اتوماسیون اداری

پیاده سازی سیستم اتوماسیون اداری مزایای زیادی برای سازمان ها ارائه می دهد. این مزایا عبارتند از:

 1. ذخیره سازی داده ها :
  ذخیره سازی داده ها به معنای جمع آوری، طبقه بندی و بایگانی اسناد و فایل های مهم و محرمانه است. کارمندان مجبور نیستند زمان زیادی را صرف جمع آوری اسناد مهم، وارد کردن این اطلاعات یا ارسال نسخه های کاغذی حجیم کنند. یک سیستم اتوماسیون اداری بار فرآیند ذخیره سازی زمان بر را از دوش کارمندان برداشته و به آنها کمک می کند تا بهره وری بیشتری داشته باشند.
 2. مدیریت اطلاعات:
  با پیاده سازی سیستم اتوماسیون اداری یکی دیگر از مؤلفه های مهم و حیاتی که می توانیم از آن بهره ببریم مدیریت داده ها است. جلسات اداری، برنامه ریزی برنامه، سیستم های یادآوری، مدیریت وظایف و غیره. از جمله عملکردهایی هستند که سازمان ها می توانند با استفاده از سیستم اتوماسیون اداری ردیابی کنند.
 3. تبادل اطلاعات:
  سیستم اتوماسیون اداری دخالت انسان در انتقال داده ها را محدود می کند تا وقوع خطا را به حداقل برساند. تبادل اسناد مهم و حیاتی و اطلاعات محرمانه بین اعضای مختلف سازمان ها به راحتی و در عرض چند ثانیه با کمک سیستم های اتوماسیون اداری انجام می شود.
 4. دقت:
  در سیستم‌های اتوماسیون اداری، برنامه‌های کامپیوتری در مقایسه با نیروی انسانی، کاربردی‌تر و کارآمدتر بوده و دقت بیشتری در انجام کارها و تکالیف دارند. در بسیاری از موارد حتی بیشتر از انسان ها می توان به آنها اعتماد کرد. استفاده از چنین سیستم هایی خطر هر گونه خطا را کاهش می دهد.
 5. صرفه جویی در زمان و منابع:
  مزایای بزرگ اتوماسیون اداری صرفه جویی در زمان و منابع است. سیستم نرم افزاری می تواند به راحتی و به طور خودکار کارهای پیچیده ای را انجام دهد که قبلاً به منابع تخصصی و زمان قابل توجهی نیاز داشت.
 6. کاهش هزینه:
  اتوماسیون اداری به انجام چندین کار به طور همزمان بدون استفاده از منابع جدید کمک زیادی می کند. از آنجایی که زمان صرفه جویی شده برابر است با صرفه جویی در هزینه، سازمان ها همچنین می توانند با خودکارسازی چندین فرآیند تجاری در زمان، پول و نیروی انسانی صرفه جویی کنند.

از دیگر مزایای اتوماسیون اداری می توان به افزایش بهره وری کارکنان سازمان بدون استفاده از کاغذ، عملیات دیجیتال سبز، بهبود ارتباطات، کنترل بودجه کسب و کار و استفاده بهینه از منابع اشاره کرد.

معایب سیستم های اتوماسیون اداری

یکی از معایب اتوماسیون اداری هزینه جایگزینی نیروی انسانی با سیستم های خودکار است. طبیعتا زمانی که سازمان ها برای اولین بار سرمایه گذاری روی نرم افزار اتوماسیون اداری و همچنین تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم را آغاز می کنند، هزینه بالایی خواهد داشت.
یکی دیگر از مشکلات استفاده از اتوماسیون اداری مربوط به امنیت اطلاعات است. این نگرانی همیشه از سوی سازمان ها در هر ابعاد و اندازه ای وجود داشته است. دغدغه اصلی سازمان ها حفظ امنیت اطلاعات و داده ها و حفظ محرمانه بودن اطلاعات بدون به خطر انداختن فرآیندهای جاری است.

مورد بعدی فقدان دانش و مهارت کافی سازمان ها برای مدیریت و استفاده از فرآیندهای خودکار اتوماسیون اداری است. به همین دلیل، افراد حتی ممکن است اشتباهات خود را به نقص اتوماسیون اداری نسبت دهند.
علاوه بر این، اتوماسیون فرآیندها می تواند بر روابط اجتماعی افراد تأثیر بگذارد و منجر به کاهش تعامل کارکنان با یکدیگر و ایجاد حس روزمرگی در آنها شود. در نتیجه ممکن است با موجی از مخالفت ها نسبت به استفاده از اتوماسیون اداری مواجه شوید.

تاثیر اتوماسیون بر مدیریت کسب و کار و سازمان ها

نسل جدید اتوماسیون اداری با دسترسی از هر کجا و در هر زمان، به مدیران کمک می کند تا با استفاده از ابزارها و انواع گزارش های به روز و دقیق برای هدایت و برنامه ریزی و مدیریت جامع منابع سازمان خود تصمیمات بهتری بگیرند. آنها همچنین به مدیران کمک می کنند تا خدمات مشتری را بهبود بخشند و امنیت کسب و کار را افزایش دهند.

علاوه بر این، سازمان ها با تجزیه و تحلیل داده ها و به کارگیری شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) می توانند فرآیندهای خود را برای رفع تنگناها و سایر ناکارآمدی ها بهبود بخشند.

از منظر تجاری، جایگزینی نیروی انسانی با فناوری و نرم افزار منجر به افزایش کارایی و صرفه جویی در هزینه خواهد شد. این به مشاغل اجازه می دهد تا تولید را افزایش دهند و در عین حال هزینه های نیروی کار را کاهش دهند.

البته توجه داشته باشید که یک سیستم اتوماسیون اداری به سادگی بدون کاغذ نیست. با این حال، این سیستم به سازمان ها فرصت های بسیار بیشتری نسبت به حفاظت از محیط زیست با کاهش مصرف کاغذ ارائه می دهد. اتوماسیون اداری ابزار قدرتمندی است که می تواند برای حذف فرآیندهای دستی، شناسایی گردش کار ناکارآمد و ساده کردن عملیات روزانه در تمام بخش های یک سازمان استفاده شود.
با خودکارسازی فرآیندهای تجاری تکراری، زمان ارزشمند کارمندان برای کارهایی که مهم‌تر از کارهایی هستند که می‌توانند خودکار شوند، آزاد می‌شود. در نتیجه، افراد در محل کار می توانند زمان بیشتری را صرف ایده های بزرگ و خلاقانه کنند که واقعاً بر موفقیت سازمان تأثیر می گذارد.

چرا اتوماسیون اداری iken؟

مزیت بارز اتوماسیون اداری آیکن (اتوماسیون اداری فرزین) عدم نیاز به دخالت انسان، حفظ امنیت داده ها و سازمان ها است. نرم افزار اتوماسیون اداری Aiken می تواند به کاهش هزینه ها و افزایش کارایی کمک کند. همچنین:

 • زمان انجام کارهای روزانه را کاهش می دهد.
 • تمام فرآیندهای دستی وابسته به کاغذ را خودکار می کند.
 • تنگناهایی را شناسایی می کند که باعث از دست رفتن درآمد و زمان می شود.
 • دسترسی سریع به اطلاعات لازم برای تصمیم گیری های مهم را فراهم می کند.
 • و…

خودکارسازی فرآیندها باعث صرفه جویی در زمان و امکان تخصیص مجدد منابع می شود که به طور مستقیم کارایی و بهره وری را افزایش می دهد. این بدان معناست که شرکت ها برای افزایش انعطاف پذیری و بهره وری نیازی به بزرگ شدن ندارند! آنها می توانند کوچکتر اما زیرک تر بمانند.

علاوه بر این، اتوماسیون اداری فرزین آیکن با اخذ تاییدیه های امنیتی لازم از مراجع قانونی از جمله EFTA، نگرانی های کاربران را در خصوص جنبه های امنیتی و حفظ حریم خصوصی داده ها برطرف کرده است.

افزایش کارایی و بهره‌وری و هزینه‌های کمتر منجر به حاشیه سود سالم‌تر و بزرگ‌تر برای کسب‌وکارها – چه بزرگ و چه کوچک- می‌شود. اینکه تا چه حد اتوماسیون اداری اقتصاد کل گروه را متحول می کند، در عمل باید دید، اما با توجه به فضای رقابتی بین مشاغل برای دستیابی به حداکثر حاشیه سود، به نظر می رسد استفاده از سیستم های اتوماسیون اداری در همه سازمان ها اجتناب ناپذیر باشد.

نوشته‌های مشابه