لباس کار | نگهداری از لباس کار و افزایش عمر لباس کار


 

اولین اقدامی که باید برای ماندگاری و افزایش طول عمر لباس کار و یا هر لباس دیگری انجام دهید، این است که با کیفیت ترین آن را انتخاب کنید.  بهتر است بدانید که دوام و ماندگاری لباسکار با جنس و کیفیت آن رابطه مستقیم دارد. البته ناگفته نماند که احتمال خراب شدن و فرسوده شدن لباس کار با کیفیت نیز وجود دارد، در صورتی که از آن به طور صحیح مراقبت کنید. در ادامه با چندین نکات مهم برای بیشتر کردن عمر لباس ها آشنا خواهید شد. پس لطفاً آن‌ها را در نگهداری از لباس تان رعایت کنید. امیدواریم که با خرید لباس کار با کیفیت و رعایت نکات مربوط به نگهداری از آن در مدت زمان طولانی تری از لباس کار خود استفاده کنید.

 

واما لباس کار چیست نگهداری از لباس کار

 

اولین نکته‌ای که باید در نگهداری از لباس ها رعایت کنید این است که باید آنها را در مکانی خشک تمیز و مرتب و همچنین دور از مواد و گازهای شیمیایی، مواد نفتی و روغنی که ممکن است به آنها آسیب برساند نگهدارید.

توجه داشته باشید که بعد از از استفاده از لباس آن را روی چوب لباسی آویزان کنید و در مکانی مناسب قرار دهید.  اگر امکان آویزان کردن لباس ها برای شما مقدور نمی باشد بهتر است آن ها را تا کنید. فقط نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که باید توجه کنید که لباس های تا شده را بر روی یکدیگر قرار ندهید. این نکته برای لباس کارهای ایمن مثل آتش نشان ها بسیار مهم می باشد و اهمیت زیادی دارد.

 

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که پیش از آویزان کردن و قرار دادن آنها در کمد حتماً اگر رطوبتی در آنها وجود دارد را خشک کنید. به هیچ عنوان لباس های مرطوب را در کمد آویزان نکنید.

 

از دیگر نکاتی که باید برای نگهداری و افزایش طول عمر لباس ها رعایت کنید این است که آنها را به دور از تابش مستقیم نور خورشید و یا دیگر منابع نوری قرار دهید.

شست و شوی لباس ها

همانطور که ممکن است بدانید معمولاً بیشتر لباس ها در بخش داخلی خود  یک برچسب دارند که شرایط شستشو پارچه به کار رفته در آن را بر روی آن برچسب ذکر کرده اند. از همین رو شما می توانید با چک کردن برچسب های داخلی لباس کار شرایط شستشوی آن را متوجه شوید. و آنها را به بهترین شکل ممکن شستشو دهید تا کمترین آسیب را ببینید.

 

یک نکته دیگری که برای شستشو لباس کار وجود دارد این است که اگر موادی با غلظت کم بر روی آن ریخته شد، قبل از شستشو آن مواد را با دستمال پاک کنید. از دیگر مواردی که باید قبل از شستشوی آن دقت کنید این است که حتماً بی جیب های آن را از اشیا و سنگ ریزه ها خالی کنید.

 

مراقبت و نگهداری از زیپ لباس کار

 

نکته دیگری که برای نگهداری از لباس کار باید به آن توجه کنید، این است که اگر قرار است برای شستشو آنها را در لباسشویی قرار دهید. بهتر است پیش از انداختن لباسها در ماشین دکمه ها و زیپ ها و همچنین چسب های آن را ببندید تا به ماشین لباسشویی آسیبی وارد نشود.

 

برخی از افراد نیز وجود دارند که قبل از انداختن  لباس ها در ماشین،  زیپ و دکمه ها را می بندند و لباس را به صورت برعکس داخل لباسشویی برای شستن می‌اندازند. در این مدل از آسیب رسیدن جلوگیری می شود. این روش حتی می تواند موجب شود که اگر لباس بر اثر عرق کردن آلوده شدن، کثیف شده باشد. به شکل کامل تمیز شود.

 

دستورالعملهای لازم برای شستن لباس کار

اولین و مهمترین نکته ای که باید بدانید این است که هر چقدر کثیفی و آلودگی ها روی لباس ها در مدت زمان طولانی بمانند، سفت نمیشود هرچقدر این زمان طولانی تر شود چرخ های موجود در آن سخت تر پاک می شوند.  به همین خاطر بایستی لباس ها را زود به زود به شکل منظم شستشو دهید. زیرا کثیف بودن لباس ها بیشتر از هر چیزی  از عمر لباس کار می کند و در بسیاری از موارد هم همین طور ایمنی آنها را نیز می کاهد.

از دیگر موارد مهمی که باید شستشوی لباس کار به آن دقت کنید این است که لباسهای کار خودرو به صورت جداگانه از لباس های شخصی خود بشورید. زیر ممکن است به چشم شما آلودگی های موجود در لباس کار زیاد نباشند و به لباس های شخصی شما آسیب وارد کنند. همینطور بهتر است در انتخاب و تهیه نوع شوینده بیشتر دقت کنید. زیرا هر چقدر قدرت شوینده کمتر باشد لباس کار عمر بیشتری خواهد داشت.

بنابراین حتماً از شوینده هایی باقدرت ملایم و بدون داشتن سفید کننده یا سفید کننده با غلظت کم استفاده کنید.  استفاده از سفید کننده با غلظت بالا در مرور زمان موجب می شود که خواص ضد شعله پارچه های پنبه ای را به خطر بیندازد و آنها را ناامن  کند. این اتفاق در به خطر افتادن اشخاصی که در فضاهای پر خطر کار میکند، تاثیر بسزایی دارند.

عدم استفاده از نرم کننده برای لباس کار

 

به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از نرم کننده ها برای شستشوی لباس کار استفاده کنید. زیرا نرم کننده ها نوع چینش تار های پارچه را به هم میزنند و منافذ آن را می گیرند و این موضوع باعث می شود که از جابجایی هوا جلوگیری شود. این مورد برای لباس های ضد شعله بسیار تاثیر گذار تر است و در برخی از موارد جان کارگران را به خطر انداخته است.

 

تاثیر سایز لباس کار بر عمر آن

 

در زمان خرید لباس کار پاکان صنعت بایستی به تناسب اندام آن بسیار توجه کنید. زیرا اگر لباس کار در اندازه خود نباشد می تواند موجب شود که که زودتر از زمان ما او بود دور انداخته شود. علاوه بر این موارد بلند بودن پارچه های شلوار یا اندازه های پیراهن و کاپشن کار نیز می تواند موجب از بین رفتن سریع تر آن شود.

 

بررسی دقیق لباسکار

 

نکته دیگری که برای افزایش طول عمر لباس بهتر است به آن توجه کنید این است که هر از چندگاهی لباس کار خود را از نظر آسیب دیدگی مورد بررسی قرار دهید و اگر نواقصی در آن وجود داشت به سرعت آن را رفع کنید زیرا در برخی از پارچه ها به دلیل نوع الیاف به کار رفته در آن ها ممکن است، یک سوراخ کوچک یا پارگی جزئی، گسترده شود.

به همین خاطر در صورت رفو نکردن ممکن است مجبور شوید به طور کامل لباس کار را کنار بگذارید. همیشه تعمیرات جزئی بسیار مقرون به صرفه تر و عاقلانه تر است خرید مجدد و یا تعویض جنس می باشد. توجه داشته باشید که در زمان خرید لباس کار بهتر است به صورت عمده تهیه کنید.

 

بهتر است بدانید که اگر لباس کاری دارید که ضد آب می باشد حتماً هر چند وقت یکبار پس از شستشو آن را ترمیم کنید. برای تعمیر کردن آن ها می توانید از اسپری های ضد آب استفاده کنید، تا قابلیت و عملکرد لباس حفظ شود.

 

توجه داشته باشید که شلوارها و ژاکت های ضد آب بایستی هر چند ماه یکبار بعد از شستشو به طور مجدد درمان شوند تا ویژگی ضد آب و تنفسی خود را حفظ کنند. گفته شد از اسپری ضد آب و یا مواد شوینده برای ماندن عملکرد لباس استفاده کنید.

برای سفارش میتوانید از پاکان صنعت قسمت تماس با ما ارتباط نمایید.

نوشته‌های مشابه