قدیمی ترین شهر مسکونی جهان


ده ها شهر در سراسر جهان وجود دارند که زندگی هزاران سال پیش مردم را نشان می دهند. در واقع مکان‌های زیادی وجود دارند که به اعتقاد باستان شناسان قدیمی‌ترین شهرهای جهان هستند و بیشتر آنها در خاورمیانه واقع شده‌اند. با این حال، وقتی نوبت به مشخص کردن می رسد قدیمی ترین شهر مسکونی جهان تا چه حد مردم هنوز در آنجا زندگی می کنند، پاسخ قطعی وجود ندارد.

این سوال که قدیمی ترین شهر جهان کیست بیشتر شبیه پازل آزمایش فکری کشتی تسئوس است: اگر شهری تخریب شود، بازسازی شود و تغییر کند، دوباره ویران شود و دوباره ساخته شود، آیا می توان آن را قدیمی ترین شهر جهان نامید. جهان یا باید باشد نام شهر جدید چیست؟

قدیمی ترین شهر مسکونی جهان

شهر جریکو قدیمی ترین شهر کشف شده در تاریخ جهان و اولین شهری است که تاکنون باقی مانده است. شواهد باستان شناسان حاکی از آن است که این منطقه در هزاره های اخیر محل سکونت و پناهگاه مردم عصر پارینه سنگی بوده است. به گفته باستان شناسان، کاوش های بسیاری در این مکان آثار ارزشمندی را در حدود 9000 سال قبل از میلاد به نمایش گذاشته است که دلیلی بر تمدن باستانی این مکان است.

با این حال، این شهر باستانی و تاریخی را نباید با شهر اریحا امروزی، شهری فلسطینی در کرانه باختری، اشتباه گرفت. منطقه تاریخی جریکو در واقع به نام تل السلطان شناخته می شود که در حدود 2 کیلومتری (1.2 مایلی) شمال مرکز شهر فعلی قرار دارد. این شهر تاریخی جریکو نیز نامیده می شود. پس از اورشلیم، اریحا محل بیشترین کاوش های باستان شناسی بوده است. اگرچه هنوز نمی توان با اطمینان گفت که آیا این شهر هنوز قابل سکونت است یا خیر، اما اگر از شما بپرسند که قدیمی ترین شهر مسکونی جهان کدام است، بدون تردید به جریکو اشاره می کنید زیرا قدیمی ترین شهر کشف شده در طول زندگی افرادی است که هنوز در این زندگی زندگی می کنند.

شهر تاریخ

جریکو مملو از نخل های خرما است که بازدیدکنندگان را به آن شهر خرما می نامند. این شهر در سمت غربی رود اردن قرار دارد و 8.24 متر زیر سطح دریا قرار دارد. شهر قدیمی اریحا محل عهدنامه قدیمی تل السلطان است که اکنون در محل شهر یوشع قرار دارد، اما چیزی جز ویرانه از آن باقی نمانده است.

دمشق

سوریه نیز در تاریخ رقیب این شهر قدیمی جهان است. دمشق قبلاً توسط باستان شناسان حفاری شده است که تاریخ زندگی بشر را در 9000 سال قبل از میلاد نشان می دهد. اما متأسفانه، اکنون مورخان بر این باورند که انسان ها تا حدود 6000 سال بعد در دمشق کنونی مدت زیادی ساکن نبودند.

حلب

شهر حلب نیز یک شهر تاریخی محسوب می شود، اما در جنگ داخلی سوریه آسیب های زیادی دیده است. بقایای باستان شناسی نشان می دهد که حلب احتمالاً از هزاره ششم قبل از میلاد مسکونی بوده است که در واقع دوران طلایی جاده ابریشم را از قرن دوازدهم تا اوایل قرن پانزدهم پس از میلاد را در بر می گرفت.

فیوم، شهر باستانی مصر

پس از اریحا، دمشق و خلف، فیوم در مصر قدیمی ترین و باستانی ترین شهر جهان به شمار می رود. این شهر اولین بار توسط مصریان باستان به نام شیدت ساخته شد. به دلیل اهمیتی که خدای کروکودیل سوبک برای ساکنان این شهر داشت، یونانیان آن را «کروکودیلوپلیس» نامیدند. شهر فیوم در حدود 130 کیلومتری (80 مایلی) جنوب غربی قاهره، پایتخت مدرن مصر مدرن واقع شده است. سازه های نزدیک شهر نشان می دهد که مردم از حدود 5500 سال قبل از میلاد در این مکان سکونت داشته اند و آن را قدیمی ترین شهر مصر و یکی از قدیمی ترین شهرهای آفریقا می کند.

نوشته‌های مشابه