فشار خون بالا بر سلامت باروری تأثیر می گذارد. کارشناسان باروری نشان می دهند که چگونه | سلام


فشار خون بالا یا فشار خون بالا یک بیماری مزمن است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، اما در حالی که دانش عمومی است که فشار خون بالا می تواند منجر به عوارض قلبی عروقی مختلف شود، تاثیر آن بر سلامت باروری اغلب نادیده گرفته می شود. متخصصان پزشکی اصرار دارند که برجسته کردن اثرات مضر فشار خون بالا بر سلامت باروری بسیار مهم است.

فشار خون بالا بر سلامت باروری تأثیر می گذارد. کارشناسان باروری نحوه انجام آن را فاش می کنند (عکس فایل)

دکتر هاریتا مانم، مشاور باروری در Nova IVF Fertility در Indirapuram دهلی NCR در مصاحبه با HT Lifestyle، گفت: «فشار خون بالا می‌تواند به باروری مردانه و زنانه آسیب برساند. در مردان، فشار خون بالا می تواند با تأثیر بر جریان خون در ناحیه تناسلی باعث اختلال نعوظ شود. همچنین می تواند باعث کاهش تعداد و تحرک اسپرم شود و منجر به کاهش باروری شود. در زنان، فشار خون بالا می تواند عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی را مختل کند و منجر به بی نظمی قاعدگی و کاهش باروری شود. همچنین می تواند خطر عوارض دوران بارداری مانند پره اکلامپسی، دیابت بارداری و زایمان زودرس را افزایش دهد.

وی با فاش ساختن اینکه فشار خون بالا می تواند اثرات نامطلوبی بر رشد جنین داشته باشد، توضیح داد: زمانی که یک زن باردار فشار خون بالا کنترل نشده دارد، می تواند جریان خون را به جفت محدود کند و منجر به کمبود اکسیژن و مواد مغذی برای نوزاد در حال رشد شود. این می تواند منجر به محدودیت رشد، وزن کم هنگام تولد و ناهنجاری های رشدی شود. علاوه بر این، فشار خون بالا خطر اختلال عملکرد جنسی را افزایش می دهد و میل جنسی را در مردان و زنان کاهش می دهد. استرس و خستگی مزمن مرتبط با فشار خون بالا می تواند به طور قابل توجهی بر میل و عملکرد جنسی تأثیر بگذارد و در نتیجه بر رضایت کلی جنسی تأثیر بگذارد. تاکید بر این نکته مهم است که مدیریت فشار خون بالا از طریق تغییرات سبک زندگی مانند حفظ یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و تکنیک های کاهش استرس می تواند به طور قابل توجهی نتایج سلامت باروری را بهبود بخشد. علاوه بر این، درمان مناسب و نظارت منظم بر سطح فشار خون برای پیشگیری و مدیریت عوارض مرتبط با فشار خون بالا ضروری است.

دکتر بینا موکتش، مدیر بالینی باروری و IVF در مادران باروری و IVF، تاکید کرد: “رگ‌های بافت تناسلی مردانه و زنانه و سطح هورمون‌ها تحت تاثیر فشار خون بالا قرار دارند. در مردان، اثرات مخرب فشار خون بالا شامل اختلال نعوظ، کاهش حجم اسپرم، تعداد و تحرک اسپرم و مورفولوژی غیر طبیعی اسپرم است. در حالی که در زنان، فشار خون بالا می تواند منجر به کیفیت پایین تخمک شود. اگر تخمک بی کیفیت بارور شود، ممکن است جنین نتواند در رحم لانه گزینی کند. جنین، حتی اگر با موفقیت لانه گزینی کند، ممکن است به درستی رشد نکند، که می تواند منجر به سقط جنین شود.

وی افزود: صحبت از فشار خون در دوران بارداری شد، در حالی که برخی از زنان ممکن است قبل از باردار شدن به فشار خون بالا مبتلا شوند، برخی از زنان در دوران بارداری دچار فشار خون بالا می شوند که به فشار خون بارداری معروف است که به پره اکلامپسی نیز معروف است. در سراسر جهان، 6 تا 8 درصد از زنان باردار مشکلات مربوط به فشار خون بالا در دوران بارداری را دارند که تقریباً 25 درصد از بستری شدن در بیمارستان مادران را تشکیل می دهد. تشخیص زودهنگام و مدیریت فشار خون بالا برای کاهش خطرات مرتبط با سلامت باروری و کلی فرد، همراه با تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و کاهش مصرف نمک حیاتی است.

نوشته‌های مشابه