علایم بیماری های لثه| عوارض و درمان عفونت التهاب لثه
تاریخ بروزرسانی : 2023-07-16


گردآوری :


اشتراک گذاری :از علائم بیماری های لثه عفونت در دهان است .یکی از علت ها ضعف در بهداشت دهان است .درمان عفونت لثه در مراحل ابتدایی بیماری مؤثر است. در این بخش  علایم بیماری های لثه را بیان کرده ام .و قبل از هرکاری باید به درمان بپردازید که ممکن است با بی توجهی به این بیماری دچار عفونت های شدید در بدن شود .علت ابتلا به بیماری لثه را در نیک صالحی ببینید.

علایم بیماری های لثه

دندان‌هایی صاف و سفید اما لثه‌هایی قرمز و ملتهب، به‌طور حتم زیبایی دندان‌ها نه تنها به چشم نمی‌آید حتی منظره خیلی بدی هم پیدا می‌کند.وقتی خانه‌ای از پای‌بست ویران باشد هرچه ظاهرش را بزک کنید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد.تصور کنید لب و دندان سالم و زیباست اما رنگ و قیافه لثه‌ها با آنها هماهنگ نیست.لثه‌های تیره یا سفید و بی‌رنگ لذت هر لبخند را از شما می‌گیرد.این مطلب به شما کمک می‌کند تا لثه‌هایی زیبا و سالم داشته و البته خنده‌ای زیباتر از همیشه داشته باشید.

لثه ‏تان قهوه‌ای است؟

خیلی از افراد فکر می‌کنند اگر لثه‏ شان صورتی نباشد، این نشانه بیماری است.این تفکر تا حدودی درست است اما باید این نکته را هم در نظر داشت که رنگ لثه وابسته به نژاد و رنگ پوست است.به عنوان مثال افراد سیاهپوست یا افرادی که چهره تیره‌ای دارند به دلیل افزایش رنگدانه‌ای به نام ملانین لثه‌های‌شان به
رنگ قهوه‌ای است.البته این تغییر رنگ زمانی برای افراد طبیعی است که یکنواخت، متقارن، منتشر و با حدود مشخص باشد و ازدوران کودکی در دهان خود این رنگ قهوه‌ای را دیده باشند.در غیر این صورت مصرف دخانیات از جمله سیگار در تغییر رنگ لثه‌ها تاثیرگذار است و می‌تواند مشکلات لثه‌ای را تشدید کند.

علائم بیماری لثه

منشا بوی بد دهان چیست؟

عمده‌ترین علت بوی بد دهان پوسیدگی دندان‌ها یا لثه‌هاست.با این حال در بعضی مواقع این بوی بد به تنهایی یک بیماری نیست بلکه علامت بیماری‌های مختلف مثل بزرگ بودن لوزه، بیماری‌های سینوس و حلق، آبسه ریه، اختلالات گوارشی، دیابت‌ و…می‌تواند باشد.برای رفع آن باید علت ایجاد بوی بد دهان را شناسایی کرد.
با حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری‌های موجود و رفع علت، بوی بد نیز از بین می‌رود.کسانی که دیابت دارند دهان‌شان بویی شبیه استون دارد.در این حالت بوی بد دهان به وسیله وضعیت‌های موضعی مثل بهداشت ضعیف دهان و عفونت لثه مزمن به وجود می‌آید.

مخصوصا در عفونت لثه مزمن اگر همراه با خونریزی از لثه‌ها باشد باعث بوی زننده و تنفرآور به خصوصهنگام صبح می‌شود چون اغلب بوهای بد دهان به علت عوامل موضعی است، بنابراین حذف این عوامل و اصلاح ناهنجاری‌هایموجود در دهان اولین قدم درمان است.رعایت بهداشت دهان شامل مسواک زدن دندان‌ها، لثه، زبان و استفاده از نخ دندان در کاهش بوی بد دهان بامنشاء دهانی بسیار موثر است.دانه رازیانه یا دمکرده آن با دارچین می‌تواند در کاهش بوی بد تاثیرگذار باشد اما این درمان موقتی است وباید علت ریشه‌یابی شود.

عوارض و درمان عفونت

چرا لثه ها متورم می‌شوند؟

افرادی که زیاد به بهداشت دهان و دندان‌های‌شان توجه نمی‌کنند باید منتظر عواقب آنهم باشند.متورم و قرمز شدن لثه‌ها ممکن است ناشی از عدم استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان باشد.پس بهتر است از مسواک‌های برقی که لثه‌ها را ماساژ می‌دهند، استفاده کنید.این مسواک‌ها باعث جریان خون در لثه می‌شوند.
همچنین باید روزانه سه‌بار مسواک بزنید و بهتر است از خمیر دندان‌های ضدباکتری استفاده کنید.

همچنین سیگار، سابقه بیماری لثه در خانواده، استرس و…هم می‌تواند در بروز چنین مشکلی موثر باشند.همچنین لثه زنان بیشتر از مردان مستعد التهاب است.
در دوره قاعدگی، لثه‌ها معمولا کمی متورم، حساس و پف کرده می‌شوند.این مشکلات زنان باردار را هم تهدید می‌کنند.برای کاهش ورم لثه می‌توانید به صورت موقت از چای بابونه استفاده کنید.

از لثه‌های‌تان خون می‌آید؟!

خونریزی از لثه علت‌های متفاوتی دارد که باید این خونریزی‌ها را جدی گرفت.گاهی اوقات به دلیل مسواک زدن نادرست لثه‌ها دچار خونریزی می‏شوند که تنها راهکار آموزش صحیح مسواک زدن است امادر بعضی اوقات این خونریزی ناشی از بیماری لثه است.بیماری پریودنتال یک عفونت باکتریایی مزمن است که به لثه‌ها و استخوانی که دندان‏ها را حمایت می‌کند، آسیب می‌رساند.

این بیماری بیشتر با جمع شدن پلاک باکتریایی روی سطوح دندان ایجاد می‌شود که اگر درمان نشود ممکن است فرددندان‌های خود را از دست بدهد.
به همین دلیل توصیه می‌شود نه تنها سطح دندان‌ها بلکه فضاهای بین دندان‏ها و زیر خط لثه را تمیز کنیم.در هر حال، اگر خونریزی لثه دارید لازم است با دندانپزشک ملاقات کنید.با شروع فصل توت فرنگی می‌توانید با کمک ویتامین C موجود در آن لثه‌های‌تان را از هر بیماری دور نگهدارید.

درمان خانگی بیماری لثه

انواع بیماری لثه

لثه باید چه رنگی باشد؟

لثه‌ها به دلیل اینکه زیر لب‌ها قرار می‌گیرند کمتر مورد توجه هستند در صورتیکه باید هرچند وقت یک بار جلوی آینه بایستیم و لثه‌های‌مان را نگاه کنیم.اگر رنگ لثه‌ها صورتی و شکل ظاهری‏شان مانند پوست پرتقال فرورفتگی‌های کوچک داشته باشد، می‌توان به شما تبریک گفت زیرالثه‌های سالمی دارید.
نکته دیگری که باید توجه داشته باشید شیار لثه است.این شیار بین لثه و دندان قرار گرفته و عمقی حداکثر حدود دو تا سه میلی‌متر دارد.

لثه‌های سفید نشانه چیست؟

با دیدن لثه‌های سفید رنگ اولین حدسی که می‌توان زد این است که شما کمخونی دارید.اگر نتیجه آزمایش، کم‌خونی شما را تایید کند نیاز به انجام کار خاصی نیست، فقط کافی است زیر نظر متخصصبا مصرف مکمل‌های لازم کم‌خونی خود را درمان کنید.با درمان کم‌خونی رنگ لثه‌های شما از رنگ سفید به صورتی تغییر می‌کند، البته به شرط آنکه مشکل دیگری لثه‌هایشما را تهدید نکند.

مجله سیب سبزنوشته‌های مشابه