عرضه پردازنده های Qualcomm Snapdragon X: تهدیدی جدی برای AMD و Intel


عرضه پردازنده های Qualcomm Snapdragon X آغاز شد: تهدیدی جدی برای AMD و Intel!

در هفته‌های اخیر، اخبار متعددی انتشار تراشه‌های جدید را تایید کرده است کوالکام منتشر شد که نشان داد سری پردازنده های Qualcomm Snapdragon X معرفی بزرگ بعدی این شرکت است. این نسخه به طور کامل پیاده سازی شده و اطلاعات جدید و مرتبط موجود است. همچنین صحبت هایی در مورد مدل جمع و جور به نام X Plus وجود دارد که هدف آن لپ تاپ های ویندوزی ارزان قیمت با پردازنده های ARM است.

در همین راستا، کوالکام یک تیزر ویدیویی کوتاه منتشر کرده است که بیانیه مهمی را در رابطه با خط تولید پردازنده نشان می دهد. در این ویدیو که در حساب رسمی این شرکت قرار دارد، می توان مشاهده کرد که چیپست به یک “X” سه بعدی تبدیل شده است. در ادامه کتیبه نوشته شده است: منتظر 24.04 باشید.

ویژگی ها و جزئیات پردازنده های Qualcomm Snapdragon X

اگرچه کوالکام در این تیزر به صراحت اعلام نکرده است که اسنپدراگون ایکس الیت و ایکس پلاس عرضه خواهند شد، اما اطلاعات موجود حاکی از آن است که معرفی اصلی در تاریخ 24 آوریل انجام خواهد شد. همچنین در جریان معرفی مدل جدید لنوو یوگا اسلیم 7، اشاره شد که از پردازنده های سری اسنپدراگون ایکس کوالکام استفاده شده است و این بدان معناست که لپ تاپ بعدی لنوو اولین چیپست این شرکت خواهد بود.

پردازنده‌های Qualcomm Snapdragon X با عملکرد باورنکردنی 45 NPU TOPS، قبلاً به دلیل قابلیت‌های منحصربه‌فرد هوش مصنوعی خود برای رایانه‌های شخصی مورد تحسین قرار گرفته‌اند. همچنین، بر اساس بنچمارک ها، به نظر می رسد با اختلاف قابل توجهی از تراشه M3 اپل در Geekbench بهتر عمل کند.

لازم به ذکر است که حتی جدیدترین پرچمدارانی مانند AMD Ryzen 9 8945HS و Intel Core i7-13700HX در طی تست های مختلف عملکرد قدرتمندی داشتند.

پردازنده ها غیر هسته ای چند هسته ای
اسنپدراگون ایکس الیت 2,427 14,254
Core i9-13900H 2,337 10591
Core i7-13700HX 2284 11636
Ryzen 9 8945HS 2,374 11650

اگر این اعداد با عملکرد واقعی مطابقت داشته باشند، پردازنده‌های بعدی کوالکام این پتانسیل را دارند که تهدیدی مهم برای متصدیان صنعت باشند. علاوه بر این، این شرکت به تازگی تخصص خود را با نرم افزار ویرایش ویدیو Davinci Resolve در یک رویداد کوچک به نمایش گذاشته است.

همچنین شایعه شده است که بخش ویژه ای برای افزایش عملکرد هوش مصنوعی ویندوز 11 با استفاده از این تراشه جدید در دسترس خواهد بود. ما باید در روزهای آینده با نزدیک شدن به تاریخ عرضه، ایده بهتری از برنامه های کوالکام برای پردازنده اسنپدراگون X داشته باشیم.

__ مرجع اخبار فناوری __

نوشته‌های مشابه