طرح قطر برای حفاظت از حیوانات در حال انقراض + فیلم


به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری فارس، کشور قطر روش های مختلفی را برای حفظ گونه های در حال انقراض در پیش گرفته است که یکی از این گونه های در خطر انقراض غزال تیز شاخ عربی است که زمانی در بیشتر شبه جزیره عربستان یافت می شد اما در 70- ناپدید شدند امروز این حیوان با کمک طرح حفاظت و بازیابی قطر از خطر انقراض خارج شده است.

طرح حفاظت و احیای غزال شاخدار عربی

منطقه حفاظت شده المها پناهگاه غزال های عربی است. این منطقه 30 دقیقه با دوحه فاصله دارد، جایی که دامپزشکان به طور دوره ای غزال های عربی را معاینه می کنند.

آندریا دوگلیرو، یکی از این دامپزشکان می‌گوید: «ما می‌خواهیم آنها را از مداخله انسان دور نگه داریم، زیرا ورود مجدد به طبیعت فقط یک بار اتفاق می‌افتد و می‌خواهیم غزال‌هایی را انتخاب کنیم که بدون دخالت انسان در طبیعت زنده بمانند.»

حدود 3500 تا 3500 غزال عربی در مرکز ماها وجود دارد و تاکنون حدود 18000 غزال به قطر رفته است. این حیوانات که روزگاری در خطر انقراض قرار داشتند، امروزه علاوه بر دریافت آب و غذای روزانه، در برابر بیماری های رایج دام نیز واکسینه می شوند.

ادمور میرزا یکی دیگر از دامپزشکان این مرکز می گوید: «دوره بارداری این حیوانات تقریباً 9 ماه است و در نتیجه سالیانه تنها یک توله به دنیا می آورند. “من فرض می کنم که شکارچیان صدها غزال را در یک زمان شکار کرده اند و یک محاسبه ساده نشان می دهد که میزان شکار این حیوانات بیشتر از سرعت تولید مثل آنها بوده است.”

کارشناسان بر این باورند که خطر اصلی برای بقای این حیوانات شیوع بیماری ها از حیوانات اهلی است و چالش اصلی بقای طولانی مدت آنها توسعه شهری و تغییرات آب و هوایی است. اما در عین حال امیدوارند که این حیوانات به زودی دیگر نیازی به دارو نداشته باشند و بتوانند با بیماری های موجود کنار بیایند.

پاندای غولپیکر؛ سفیر حفاظت از گونه های در حال انقراض

اولین خانه پاندا در خاورمیانه در 50 کیلومتری شمال دوحه قرار دارد و دو پاندا به نام های سهیل و ثریا که توسط چین به قطر اهدا شده اند مهمانان جدید آن هستند.این خانه در نزدیکی پارک وسیع الخور در 50 کیلومتری شمال شهر قرار دارد. دوحه، پایتخت قطر. یک باغ ویژه برای زیستگاه طبیعی پاندا طراحی شده است. یک جفت خرس پاندا برای شروع جام جهانی فوتبال 2022 به طور ویژه از چین آورده شد و این پارک را به یکی از مشهورترین مقاصد گردشگری تفریحی تبدیل کرد و بازدیدکنندگان را از داخل و خارج از کشور به خود جذب کرد.

در طراحی اولین باغ پانداها در خاورمیانه، تیم معماران به طراحی جزئیات داخلی و خارجی آن توجه زیادی کردند و با الهام گرفتن از زیستگاه طبیعی این حیوانات، فضای امن و بزرگی را برای آن فراهم کردند. آنها را

سیسی کو، مسئول پرورش پاندا در پاندا قطر می گوید: «زمانی که این ساختمان را طراحی کردیم، هدف ما این بود که بتوانیم دما را تنظیم کنیم و آب و هوای چهار فصل را شبیه سازی کنیم، زیرا آنها در تمام طول سال اینجا هستند. خانه

سهیل و ثریا جای خود را دارند زیرا به قول سیسی کو، پانداها حیواناتی منفرد هستند، یعنی هر پاندا به تنهایی در طبیعت زندگی می کند و قلمرو خود را دارد که به اندازه کافی بزرگ و جدا از دیگران است. بنابراین برای طبیعی بودن این فضا لازم بود که هر کدام از این پانداها جایگاه خاص خود را داشته باشند.»

حفظ پاندا از طریق پرورش و بازگشت آن به طبیعت یکی از نمونه های موفق حمایت از حیوانات است. در سال 2021، اعلام شد که پانداهای غول پیکر، در حالی که هنوز یک گونه آسیب پذیر هستند، دیگر در خطر انقراض نیستند.

کارشناسان امیدوارند که موفقیت حفاظت از پانداهای غول پیکر راه را برای حفاظت از گونه های دیگر در معرض انقراض هموار کند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

نوشته‌های مشابه