شرایط و هزینه های مهاجرت به آمریکا + معایب و مزایا 2022


مهاجرت به آمریکا ایرانی ها در شرایط فعلی چه شرایطی دارند؟ آیا امکان دارد؟ برای افرادی که به مهاجرت فکر می کنند، طبیعی است که آمریکا یکی از مقاصد خوشایند باشد. دلیل این امر فرصت های زیادی است که می توانید در این ابرقدرت جهانی داشته باشید.

این کشور در سال های اخیر سیاست هایی را با هدف عدم پذیرش مهاجران اجرا کرده است و این کار دشوارتر از گذشته شده است. البته هنوز هم امکان این کار وجود دارد. برای هموطنانمان در ایران راحت ترین راه مهاجرت به آمریکا اخذ ویزای تحصیلی است. بد نیست بدانید که بسیاری از معتبرترین دانشگاه های جهان در آمریکا واقع شده اند.

مزایای مهاجرت به آمریکا چیست؟

مهاجرت به این کشور مزایای زیادی را به همراه دارد.

  • امکان تحصیل برای خود یا فرزندانتان در معتبرترین دانشگاه ها و مدارس وجود دارد.
  • زبان او انگلیسی است.
  • از نظر سرمایه گذاری و تمامی فرصت های شغلی می توانید بهترین شرایط را داشته باشید.
  • این کشور از نظر نوآوری و فناوری در صدر همه کشورها قرار دارد.
  • آمریکا اقتصاد قوی و با ثباتی دارد که شاید مهم ترین دلیل مهاجرت به این کشور باشد.

بهترین راه برای مهاجرت به آمریکا چیست؟

دانشگاه های این کشور در زمینه های مختلف علمی نقش پیشرو دارند. در کنار این اعتبار، فرصت ها و امکانات زیادی برای علاقه مندان به تحصیل و پژوهش در نظر گرفته شده است که افراد بی شماری را به خود جذب می کند.

زندگی در آمریکا زندگی در بزرگترین قدرت جهان است. همانطور که احتمالا می دانید، ترامپ با صدور فرمان اجرایی سه گانه، مهاجرت به آمریکا را برای چندین کشور مسلمان از جمله ایران بسیار دشوار کرده است. بسیاری امیدوارند که رئیس جمهور فعلی این کشور شرایط مهاجرت را برای ایرانیان تسهیل کند. در این میان نمی توان مشکلاتی را که کرونا برای مهاجرت ایجاد کرده است نادیده گرفت.

دریافت ویزای دانشجویی ساده ترین راه برای ورود به ایالات متحده است. بسیاری از ویزاهای دیگر برای ایرانیان در دسترس نیست و یا به سختی می توان آنها را دریافت کرد، علاوه بر این، گرفتن وقت سفارت آمریکا در کشورهای همسایه نیز دشوار است و معمولاً در مدت زمان طولانی این امکان وجود دارد.

اقتصاد در آمریکا

یکی از دلایل مهم مهاجرت مردم، اقتصاد است. آمریکا یکی از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی است. از نظر تولید ناخالص داخلی، این کشور در رتبه هفتم قرار دارد.

بخش خصوصی در این کشور نقش مهمی در اقتصاد آن دارد. آمریکا در علوم و فناوری های مختلف پیشتاز جهان است. پس از جنگ جهانی دوم که بسیاری از نوابغ مانند انیشتین به آمریکا مهاجرت کردند، این کشور همیشه شرایط لازم را برای جذب نخبگان فراهم کرد.

بیشتر درآمد آمریکا از اختراعات علمی و زمینه های مختلف سرگرمی به دست می آید.

وضعیت دانشگاه ها

آمریکا یکی از کشورهایی است که به صورت اصولی در آموزش سرمایه گذاری می کند. وزارت آموزش و پرورش ایالات متحده مسئول وضع قوانین در این زمینه است، اما باید توجه داشته باشید که مانند بسیاری از کشورهای دیگر، ایالت های مختلف ممکن است قوانین خاص خود را در ایالات متحده داشته باشند.

به طور کلی تحصیل در کشورهای مختلف از 6 تا 18 سالگی به طول می انجامد. دانش آموزان می توانند در دبیرستان های مختلف از جمله دولتی، خصوصی، دبیرستان های شبانه روزی و غیره تحصیل کنند.

بیش از 80 درصد از جمعیت این کشور دیپلم دبیرستان و بیش از 50 درصد آنها مدرک دانشگاهی دارند. کسانی که مدرک لیسانس دارند حدود 27 درصد و کسانی که تحصیلات عالی دارند حدود 9 درصد هستند.

تحصیلات عالی در آمریکا یکی از مهم ترین دلایل مهاجرت به این کشور است و همانطور که گفتیم آسان ترین راه برای ایرانیان نیز می باشد.

در سال 2018، ایالات متحده به عنوان ارائه دهنده بهترین وضعیت آموزشی و پژوهشی توسط سازمان Universitas 21 شناخته شد. 27 دانشگاه از این کشو در لیست بهترین دانشگاه های جهان دیده می شود.

وضعیت رفاهی و پزشکی

همه مردم این کشور به بیمه درمانی دسترسی ندارند. این بیمه ترکیبی از بیمه دولتی و خصوصی است.

حدود 58 درصد از بیمارستان ها در ایالات متحده غیرانتفاعی هستند. اگر نیاز به آزمایش یا معاینات فوری دارید، بدون در نظر گرفتن وضعیت بیمه شما، این کار برای شما انجام می شود.

خدمات پزشکی در این کشور شامل دو طرح اصلی است. این طرح ها عبارتند از: Medicare و Medicaid.

اولی برای افراد بالای 65 سال و دومی برای افراد کم درآمد است.

جالب اینجاست که حدود 12 درصد از مردم این کشور در سال 2017 بدون بیمه بودند!

شرایط سیاسی و اجتماعی در آمریکا چگونه است؟

مرکزیت در آمریکا قدرت اجرایی است، یعنی جمهوری فدرال وجود دارد. 50 شهرستان در این کشور وجود دارد. تعیین سیاست کلی کشور اعم از سیاست داخلی و بین المللی در رابطه با سایر کشورها و غیره بر عهده دولت مرکزی است. هر کشوری می تواند در بسیاری از موارد تعیین کننده باشد. حوزه قضایی هر ایالت گسترده است.

در آمریکا یک مجلس سنا و یک مجلس عوام وجود دارد که از مردم حمایت می کند و قانون وضع می کند. یکی دیگر از سیستم های مستقل، قوه قضائیه است که هر دو قوه را کنترل می کند. افراد مختلفی از نقاط مختلف جهان در این کشور زندگی می کنند.

روش های مهاجرت به آمریکا

روش های مختلفی برای مهاجرت به آمریکا وجود دارد. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، ازدواج، کار، تحصیل، پناهندگی، تولد، قرعه کشی و سرمایه گذاری از جمله آنهاست.

مهاجرت برای تحصیل

همانطور که گفته شد بهترین راه برای ایرانیان برای ورود به آمریکا مهاجرت تحصیلی است. برای گرفتن ویزای آمریکا باید مصاحبه کنید.

اکثر متقاضیان تحصیل در آمریکا دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترا هستند. طول دوره دکتری در این کشور حدود 5 یا 6 سال است.

بعد از چند سال می توانید گرین کارت بگیرید. اگر فارغ التحصیل دکترا باشید، شانس خوبی برای همکاری با موسسات علمی و تحقیقاتی معتبر این کشور دارید.

مهاجرت برای کار

این روش برای ایرانی ها سخت است. ابتدا یک کارفرمای قابل اعتماد باید یک پیشنهاد شغلی برای شما ارسال کند. کارفرما موظف است به مدت 3 ماه در روزنامه ها و سایت های کاریابی آگهی منتشر کند و در صورت عدم وجود متقاضی داخلی می تواند برای جذب نیروی کار خارجی اقدام کند.

برای مهاجرت به آمریکا باید از تخصص و مهارت های حرفه ای بالا، تجربه کاری مفید و کافی و توانایی ارتباط با کارفرمایان در این کشور برخوردار باشید.

ازدواج و مهاجرت

برای این روش باید ویزای K-1 بگیرید، وارد آمریکا شوید و در عرض حدود 3 ماه ازدواج کنید. سپس یکی از زوجین که در آمریکا زندگی می کند، حامی زوج دیگر محسوب می شود و این روند با اداره مهاجرت ادامه می یابد.

این روند حدود 6 ماه طول می کشد. مراقب باشید که صحت ازدواج شما تایید شود.

تولد و تابعیت آمریکایی

کشورهای کمی از قانون خاک تولد پیروی می کنند. آمریکا یکی از این کشورهاست. اگر فردی در خاک آمریکا (از جمله کشتی و هواپیما) به دنیا بیاید، تابعیت آمریکا را دریافت می کند. البته توجه داشته باشید که این نوع مهاجرت برای والدین ناراحت کننده است. فرزند شما تنها زمانی که 21 ساله شود می تواند برای گرین کارت شما اقدام کند.

نکته بعدی که باید بدانید این است که هزینه های پزشکی و زایمان بر عهده شماست و همچنین باید هزینه های مربوط به ویزای تولد را بپردازید.

ورود نخبگان به آمریکا

ویزای الیت EB-1 نام دارد و شامل 3 گروه است.

  • دسته اول افرادی هستند که استعداد بالایی در زمینه های ورزشی، هنری یا علمی دارند.
  • گروه دوم شامل اساتید و پژوهشگران دانشگاه است. این افراد ابتدا باید شهرت بین المللی داشته باشند و سپس حداقل 3 سال سابقه تدریس مفید و موثر را در کارنامه خود داشته باشند.
  • گروه آخر مدیرانی هستند که در آمریکا کسب و کار را اداره می کنند.

انتشار مقالات مهم، درآمدهای بالا، جوایز بین المللی و غیره. مواردی هستند که می توانند شانس دریافت این ویزا را افزایش دهند. به طور کلی، برای استفاده از این ویزا، باید نخبه با استعداد درخشان باشید.

سرمایه گذاری برای مهاجرت به آمریکا

راه دیگر مهاجرت به آمریکا سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در چنین کشوری برای بسیاری از سرمایه گذاران سودآور است. ایرانی ها می توانند با داشتن ویزای EB5 برای این امر اقدام کنند.

پروسه این کار و گرفتن گرین کارت حدود 3 سال طول می کشد.

قرعه کشی یک راه هیجان انگیز است

فکر می کنید چقدر خوش شانس هستید؟ آنقدر که نام شما در قرعه کشی ظاهر می شود؟

هدف آمریکا از لاتاری حفظ و گسترش تنوع قومیتی در کشورش است. سالانه 55 هزار نفر از سراسر جهان از طریق قرعه کشی وارد آمریکا می شوند. هر کشوری در این سیستم دارای ظرفیت مشخصی است به طوری که تنها به همان تعداد از افراد آن کشور می توانند از قرعه کشی استفاده کنند.

ایرانیانی که در لاتاری برنده می شوند باید به کشورهای همسایه و سفارت آمریکا رفته و در مصاحبه شرکت کنند. افراد بالای 18 سال می توانند برای این شغل اقدام کنند.

نکته جالب این است که برندگان می توانند با خانواده خود به آمریکا بروند و هیچ شرایطی برای شرکت در قرعه کشی وجود ندارد.

پناهندگی بدترین راه برای مهاجرت به آمریکاست

پناهندگی یکی از راه های ورود بسیاری از افراد به کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده است. برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید باید دلایل قانع کننده ای داشته باشید و بتوانید آنها را به متخصص ثابت کنید. بعد از گذشت یک سال از مهاجرت می توانید برای گرین کارت اقدام کنید.

پیشنهاد می کنیم از این روش استفاده نکنید زیرا نمی توانید به کشور خود برگردید و به طرق مختلف تحت فشار خواهید بود.

بسته به موقعیت شما و هدف شما، ممکن است راه های مختلفی برای مهاجرت به آمریکا وجود داشته باشد. مشاوره با کارشناسان تور ویزا به شما این امکان را می دهد که این اقدام مهم را با دیدی باز انجام دهید و تمامی سوالات را به آنها بسپارید.

نوشته‌های مشابه