سیویک، نویسنده و مترجم، آثار خود را از جوایز انجمن نویسندگی آمریکا در سال 2024 کنار کشید


سیویک، نویسنده و مترجم، آثار خود را از جوایز انجمن نویسندگی آمریکا در سال 2024 کنار کشید

سینماپرس: سیویک، نویسنده و مترجم، در حمایت از غزه، آثار خود را از جوایز انجمن قلم آمریکا در سال ۲۰۲۴ کنار کشید.

به گزارش سینماپرس، 31 نویسنده و مترجم آثار خود را به دلیل «عدم حمایت از نویسندگان فلسطینی در غزه» از فهرست نامزدهای جوایز ادبی انجمن قلم آمریکا در سال 2024 حذف کرده و یا از دریافت جایزه خودداری کرده اند.

“گاردین” نوشت که 9 نفر از 10 نامزد اصلی جایزه جین استاین آمریکایی که 75000 دلار ارزش دارد، از رقابت انصراف داده اند. کریستینا شارپ، کاترین لیسی و جوزف ارل توماس از جمله نویسندگانی هستند که از این رقابت انصراف داده اند.

این گروه از نویسندگان با امضای نامه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، خواستار استعفای فوری مدیرعامل این سازمان، مدیرعامل و همه اعضای کمیته اجرایی آن شدند.

این نامه بر “تضاد فاحش” بین موضع انجمن قلم آمریکا و دیگر مراکز نویسندگی در سراسر جهان تاکید می کند. در بخشی از این نامه آمده است: قلم بریتانیایی به همراه قلم ایرلندی و قلم ولز صراحتا از مواضع غیرانتقادی دولت انگلیس در قبال اسرائیل انتقاد می کنند، خواهان تحقیق درباره فروش تسلیحات به اسرائیل و اعمال فشار سیاسی بر اسرائیل برای تبعیت از قوانین بین المللی هستند. قانون . از سوی دیگر، انجمن قلم آمریکا از همدستی آمریکا در بمباران غزه انتقادی نکرده است.

مایا بینام، که اولین رمان خود، جلاد، را از بخش جین استاین و بخش همینگوی به قیمت 10000 دلار بیرون کشید، در صفحه X پست کرد و نوشت: «مجری‌ها. این سازمان باید شرمنده باشد که شکست آنها نویسندگان را مجبور به پذیرش چنین تصمیماتی کرد که آثارشان شایسته تجلیل است.»

سخنگوی انجمن قلم آمریکا اعلام کرد که این سازمان با نویسندگانی که نامزد دریافت جایزه جین استین شده اند در تماس است و در مرحله اعلام نامزدهای نهایی متوقف شده است.

در اوایل ماه فوریه، بیش از 500 نویسنده نامه ای سرگشاده را امضا کردند که در آن از رویکرد منفعلانه و خاموش انجمن قلم آمریکا (PEN) در قتل روزنامه نگاران، نویسندگان و شاعران فلسطینی توسط رژیم اسرائیل انتقاد کردند. در این نامه سرگشاده، نویسندگان و کارشناسان ادبی از جمله «رکسان گی»، «مازا منگیست» و «نانا کوامه آجی برنیاه» از انجمن قلم آمریکا (PEN) خواسته اند که موضع محکم تری در برابر جنگ اسرائیل علیه غزه اتخاذ کند.

نوشته‌های مشابه