سد کارده مشهد | معرفی سد کارده مشهد تفرجگاهی خوش آب‌وهوا
تاریخ بروزرسانی : 2023-09-01


گردآوری :


اشتراک گذاری :سد کارده مشهد از مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد به حساب می آید. موقعیت این منطقه در انتهای خیابان خواجه ربیع و در منطقه‌ای خوش آب‌و‌هوا می باشد. سد کارده مشهد یک تفریحگاه بومی است. راه‌اندازی سد کارده مشهد در سال ۱۳۶۷ بوده است.

سد کارده مشهد یکی از بهترین تفریحگاه های خوش آب و هوای مشهد محسوب می شود. آب‌وهوای معتدل و کوهستانی این منطقه مسافران زیادی را به خود می طلبد. این سد جزو سدهای مشهور استان خراسان رضوی به حساب می آید. جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیبایی اطراف این سد را خواهید دید.

سد کارده مشهد

در میان کوه های هزار مسجد و بینالود در شمال شرق ایران، شهر زیبا و مذهبی مشهد گسترده شده است. در این شهر که همه ساله پذیرای هزاران زائر و گردشگر است، مناطق و مکان های زیبا و مسحور کننده ای نیز وجود دارد که روح هر بیننده ای را نوازش می دهند. یکی از این مناطق خوش آب و هوا، سد زیبای کارده است.

رودخانه سد کارده با آب دائمی و مناظر زیبای کوهستانی و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد، یکی از بهترین تفریحگاه های خوش آب و هوای مشهد می باشد. سد کارده از رودخانه های رشته کوه هزار مسجد، تغذیه شده و علت انتخاب این نام برای سد، همجوار بودن آن با روستای راهبردی کارده می باشد. این سد همچنین به عنوان یکی از قدیمی ترین سدهای استان خراسان رضوی به حساب می آید.

سد زیبای کارده

بهترین زمان بازدید

آب‌وهوای معتدل و کوهستانی مناطق اطراف سد باعث جذب گردشگران به این منطقه دیدنی شده است. می‌توان گفت در فصل تابستان که آب‌وهوای مناطق شهری بسیار گرم و طاقت‌فرسا می‌شود، گردش در این منطقه‌ باعث تازه ‌شدن حال‌‌و‌هوای شما خواهد شد.

سد کارده مشهد یک تفریحگاه بومی

مردم بومی اغلب برای تفریح ماهیگیری گرفتن خرچنگ قورباغه و یا حتی وقت‌گذرانی کنار آب و باغهای اطراف جمعه ها و روزهای تعطیل به این سایت مراجعه می کنند. البته در سال‌های قبل شنا کردن در این نیز بسیار رایج بود که به دلیل تلفات جانی بسیار زیاد در حال حاضر منع شده است و کمتر کسی در این آب شنا می کند. بدلیل گلایول جنی که بر کف سر نشسته از احتمال غرق شدگی بسیار بالاست. مقدار آبی که پشت سد کارده جمع آوری می شود چیزی حدود ۳۱ میلیون متر مکعب است.

تفریحگاه های خوش آب و هوا

اهمیت سد کارده مشهد

کشف رود موجب پیدایش روستاهای زیادی در طول تاریخ بوده است. هچنین برای حفاظت از آب این رود غیر قابل پیش بینی، سد کارده مشهد بر سر راه آن احداث شد تا آب مورد نیاز شهر بزرگ مشهد را در فصول کم باران تامین نماید. وجود سد کارده در این منطقه، باغ های سرسبز و زمین های زراعی، امکان پرورش ماهی و ماهیگیری را بوجود آورده است.

سد و غار کارده مشهد

اقامت۲۴، مجله گردشگری پرشین هتلنوشته‌های مشابه