سد بند گلستان مشهد | معرفی بند گلستان مشهد با قدمتی 500 ساله
تاریخ بروزرسانی : 2023-09-04


گردآوری :


اشتراک گذاری :از آثار دوره تیموریان سد بند گلستان مشهد است و از بندهای تاریخی استان خراسان به شمار می رود. این سد جزو موقوفات علی بن موسی الرضا (ع) است. این سد در فاصله ۸ کیلومتری غرب مشهد واقع شده است. و بر روی رودخانه گلستان احداث شده است.

سد بند گلستان مشهد در غرب مشهد و در راه طرقبه قرار گرفته است. قدمت ساخت سد تاریخی گلستان به زمان تیموریان برمی گردد. این سد یکی از بندهای تاریخی استان خراسان محسوب می شود و دارای تفریحات فراوانی نیز می باشد. دریاچه پشت بند گلستان پر آب است و امکان قایق سواری را به همه می دهد.

سد بند گلستان مشهد

بند گلستان یکی از بندهای تاریخی استان خراسان است که در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده‌است. این بند هم‌اکنون از محل‌های دیدنی و توریستی شهر مشهد به‌شمار می‌رود. از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالی ۳۶ درجه و طول شرقی ۵۹ درجه، در ارتفاع ۱۱۹۰ متری از سطح دریا واقع شده‌است. با وجود اینکه حدود ۵۰۰ سال از عمر این بنا می‌گذرد هنوز سالم و پابرجاست

سد گلستان

تاریخچه بند گلستان

قدمت ساخت سد تاریخی گلستان به زمان تیموریان باز می‌گردد که بر روی دریاچه بند گلستان مشهد احداث گردید. به ‏لطف آبی که پشت این سد جمع می گردد، مخصوصا در فصل‌های پربارش سال، مناطق اطراف کاملا سرسبز هستند. ‏از طرفی در بخش‌های جنوبی سد هم مردم بر روی زمین‌های کشاورزی فعالیت می‌کنند و قریه آبکوه به لطف آن پر ‏آب است.‏

آبی که پشت سد گلستان مشهد قرار گرفته، از ارتفاعات بینالود است و حاصلخیزی دشت توس به آن وابسته ‏است. در طول مسیر این آب تا رسیدن به پشت سد، باغ های طرقبه، عنبران و جاغرق از آن استفاده می کنند.

‏متأسفانه بجز فصل بهار که به علت بارندگی، عمق آب افزایش پیدا می کند و می توان با قایق تفریحی از آن لذت ‏برد، در باقی طول سال، عمق آب بسیار کم است. دلیل اصلی این اتفاق مصرف بی رویه آب در زمین های بالا ‏دستی است.‏

از جاهای دیدنی مشهد

تفریحات ایده‌آل در بند گلستان مشهد

یکی از تفریحات جذاب و هیجان‌انگیزی که می‌توانید در بند گلستان مشهد همراه با عزیزان خود انجام دهید قایق‌سواری است. این تفریح آبی را برای مسافران و گردشگرانی که اولین‌بار به بند گلستان مشهد می‌روند، پیشنهاد می‌کنیم حتما امتحان کنند. اگر دوست دارید ساعات خوشی را در این منطقه بگذرانید حتما سری هم به کافه‌ها و رستوران‌های بند گلستان هم بزنید.

پیشنهاد می‌کنیم غذاهای رستوران‌های سنتی این منطقه سری بزنید و حتما انواع غذاهای محلی را با نان داغ امتحان کنید. اگر دوست دارید اوقات خوشی را در بند گلستان مشهد بگذرانید توصیه می‌کنیم در فصل‌های بهار و تابستان به مشهد سفر کنید و بازدید از بند گلستان را در برنامه‌ی خود جا دهید.

بند گلستان طرقبه

در این دو فصل سال شما می‌توانید چهره‌ی پر آب و سرسبز بند گلستان را تماشا کنید و یک گشت‌وگذار لذت‌بخش در این منطقه داشته باشید.

اقامت۲۴، ویکی پدیا، مجله گردشگری یوتراوزنوشته‌های مشابه