روانشناسی شخصیت | این افراد در زندگی برای خود ارزش قائل هستند


آیا شما فردی هستید که مراقبت از خود را در اولویت قرار می‌دهید یا اغلب در زندگی خود نادیده گرفته می‌شوید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که عشق و توجهی را که سزاوار آن هستید را به خود نمی‌دهید؟ یا توجه کرده‌اید که از احوال خود غافلید و آنقدر درگیر زندگی هستید که خودتان را فراموش کرده‌اید؟

ما اغلب چنان در شلوغی و کار زندگی غرق می شویم که فراموش می‌کنیم کمی مکث کنیم و خودمان را بررسی کنیم. اولویت قرار دادن خود در زندگی به معنی دوست داشتن خود است. دوست‌داشتن خود به این معنی است که شما نسبت به وجودتان قدردانید و به خودتان احترام می‌گذارید.

این مفهوم ارتباط نزدیکی با عزت نفس و شفقت به خود دارد. هنگامی که شما یک حس قوی از عشق به خود دارید، ارزش واقعی‌تان را درک می‌کنید و با خود به شیوه‌ای محبت‌آمیز رفتار می‌کنید. اما وقتی به خودتان حس شفقت و عشق نداشته باشید، یعنی خود را نادیده می‌گیرید و دیگران را در اولویت قرار می‌دهید.

شما با انجام انواع تستس‌های شخصیت، مانند تست شخصیت بهترین خصوصیت یا تست شخصیت همسر آینده می‌توانید به برخی از وی‌زگی‌های درونی خود آشنا شوید.

با تست شخصیت به صورت عمیق در شخصیت خود غوطه ور شوید. این تست شخصیت سریع و آسان است و فقط لازم است به ۱۰ سوال پاسخ دهید. 

تست شخصیت دوست داشتن خود

اصل این آزمون ساده است: ما از شما ۱۰ سوال ساده می‌پرسیم. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با «بله» یا «نه» پاسخ دهید.

در ادامه بخوانید :   زندگی دانشجویی در فرانسه ✔️ هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

تعداد پاسخ‌های بله و خیری که می‌دهید به شما کمک می‌کند شخصیت خود را بهتر درک کنید و به یک سوال مهم پاسخ دهید: آیا زمان کافی برای خود می‌گذارید؟

در پاسخ به سوالات به عقل خود اعتماد کنید و به سوالات سریع و غریزی پاسخ دهید. افراط در فکر کردن برای پاسخ دادن به سوالات می‌تواند منجر به نتایج نادرست شود. بنابراین، اجازه دهید ناخودآگاه شما کنترل را در دست بگیرد و یک جنبه کلیدی از شخصیت شما را آشکار کند.

به یاد داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. این تست صرفاً ابزاری برای کمک به درک بهتر خود است.

سوالات: 

۱. آیا نیازهای افراد خانواده یا دوستان نزدیک را بر نیازهای خود ترجیح می‌دهید؟

۲. آیا به ندرت پیش می‌آید که زمانی  را به استراحت کردن و شارژ مجدد خود اختصاص دهید؟

۳. آیا هنگامی که برای خود وقت می‌گذارید اغلب احساس گناه می‌کنید؟

۴. آیا وقتی اشتباه می‌کنید به خودتان سخت می‌گیرید و خود را سرزنش می‌کنید؟

۵. آیا وقتی کسی از شما کمک می‌خواهد، «نه» بگویید احساس ناراحتی می‌کنید؟

۶. آیا تشویق و تجلیل از دستاوردهای خود برایتان دشوار است؟

۷. آیا معمولاً نیازهای جسمانی خود مانند خواب، تغذیه یا ورزش را نادیده می‌گیرید؟

۸.آیا اغلب احساسات و درونیات خود را نادیده می‌گیرید و به آن‌ها توجهی نمی‌کنید؟

۹.آیا به ندرت فعالیت هایی را انجام می دهید که از آنها لذت می برید؟

۱۰.آیا معمولاً کارها یا مسئولیت‌هایی که دارید را بر مراقبت از خود ترجیح می‌دهید؟

بررسی نتایج آزمون؛

۱. اگر بیش از ۷ بار پاسخ منفی داده‌اید؛

در ادامه بخوانید :   آرامگاه آتاتورک در آنکارا | تاریخچه آرامگاه آتاتورک در آنکارا

تبریک می‌گویم! به نظر می‌رسد که شما در سطح خوبی از عشق به خود و مراقبت از خود هستید.

شما اهمیت گذراندن وقت با خود و حفظ تعادل بین مسئولیت‌ها و نیازهای شخصی خود را درک می‌کنید و رفاه خود را در اولویت قرار می‌دهید. شما معمولا بیش از حد کار نمی‌کنید  و سلامت عاطفی خود را نادیده نمی‌گیرید. به روند عالی خود ادامه دهید و همچنان الگوی عشق به خود و مراقبت باشید!

۲. اگر ۴، ۵، ۶ یا ۷ بار پاسخ منفی داده‌اید

شما در مسیر درستی هستید، اما جای پیشرفت وجود دارد. شما ارزش مراقبت از خود را درک می‌کنید، اما گاهی اوقات زندگی مانع می‌شود. این ایده خوبی است که اولویت‌های خود را دوباره ارزیابی کنید و مطمئن شوید که خود را به حاشیه نمی برید. به یاد داشته باشید، مراقبت از خود خودخواهانه نیست – لازم و ضروری  است.

سعی کنید زمان بیشتری را برای استراحت و فعالیت‌هایی که از آن لذت می برید اختصاص دهید. ذهن و بدن شما از شما تشکر خواهند کرد!

اگر کمتر از ۴ بار پاسخ منفی داده‌اید

به نظر می‌رسد که شما ممکن است نیازهای خود مراقبتی خود را نادیده بگیرید. اگرچه تحسین برانگیز است که نیازهای دیگران را بر نیازهای خود ترجیح دهید، اما مهم است که رفاه خود را فراموش نکنید. شما نمی‌توانید از یک ظرف خالی چیزی بردارید، و بی توجهی مداوم به نیازهای خود در نهایت منجر به فرسودگی شما می شود.

با گام‌های کوچک شروع کنید، مانند اختصاص دادن چند دقیقه در روز برای مراسم مراقبت از خود.

در ادامه بخوانید :   آیا کوین بیس بزرگترین دارنده بیت کوین جهان است؟

به یاد داشته باشید، عشق به خود یک تجمل نیست، یک ضرورت است. خود را در اولویت قرار دهید، و خواهید دید که برای مقابله با چالش های زندگی آماده‌تر از قبل هستید.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و بگویید شما خودتان را دوست دارید یا خیر؟

نوشته‌های مشابه