رنگ ادرار طبیعی | رنگ ادرار و اسرار درون بدنتان
تاریخ بروزرسانی : 2023-06-08


گردآوری :


اشتراک گذاری :بسیاری از بیماری ها با تغییر در رنگ ادرار مشخص میشود . برای مثال شفاف بودن ادرار نشانه ی سالم بودن کلیه می باشد .ممکن است در طول روز میزان نوشیدن اب کاهش پیدا مند که این به ضرر بدن است و دررنگ ادرار تغییر ایجاد میکند  . باتغییر رنگ ادرار شما میتوانید بیماری خود را تشخیص داده و از پیش روی ان جلوگیری کنید . رنگ ادرار طبیعی را در نیک صالحی ببینید.

رنگ ادرار طبیعی

ظاهر، بوی ادرار و تعداد دفعات رفتن به توالت، نشانه‌هایی است که از درون بدن خبر می‌دهند.هرچه می‌نوشید، از کلیه عبور می‌کند و ادرار انعکاسی از آن‌ها می‌باشد و می‌تواند زنگ خطری برای اتفاقاتی باشد که در بدن شما رخ می‌دهد.انواع رنگ ادرار ادرار بی‌رنگ اگر ادرار به بی‌رنگی آب باشد، مربوط به این است که آب زیادی نوشیده‌اید و به این دلیل که مثانه پر می‌شود، باید چندین بار در روز به دستشویی بروید.

با داشتن رنگ ادرار روشن، جای هیچ نگرانی نیست.همچنین می‌تواند به علت افزایش نمک‌های فسفات در ادرار باشد.ادرار تیره‌رنگ اگر رنگ ادرار تیره باشد، به این معنی است که آب بدن کم شده است.رنگ ادرار میزان آب بدن را نشان می‌دهد.بنابراین اگر فردی ادراری تیره همراه با سردرد و سرگیجه داشته باشد، پزشک باید ادرار بیمار را چک کند تا علت کمبود آب بدن را بررسی کند.

علت وجود خون در ادرار

تغییر رنگ، بو و ظاهر ادرار

شاید هم این تیرگی رنگ مربوط به خون باشد.ادرار زرد روشن اگر ادرار حدوداً به رنگ نئون باشد، یک علامت هشدار دهنده می‌باشد، اما علت می‌تواند قرص مولتی
ویتامین باشد.ویتامین‌های B و کاروتن به ادرار رنگ طلایی می‌دهند.نگران نباشید این رنگ ادرار به این معنی است که فرد مواد مکمل ارزشمندی را دفع می‌کند.
ادرار نارنجی رنگ نارنجی شدن ادرار، شاید به دلیل مصرف داروها، مواد غذایی و مکمل‌هایی مانند ویتامین C، هویج و آب هویج باشد.

ادرار قرمز رنگ اگر ادرار به رنگ قرمز یا صورتی باشد، حتما باید بررسی شود، اما لزوما به معنای وجودمشکل و بیماری خاصی نیست.وجود خون یکی از شایع‌ترین دلایل قرمز شدن رنگ ادرار است؛ البته اغلب خونریزی شدید نیست و علامت دیگری ندارد.عفونت ادرار ی، ورزش شدید، سنگ مثانه یا سنگ کلیه، بیماری‌های کلیوی و گاهی سرطان‌های کلیه یا مثانه از علل بروز چنین حالتی هستند.

رنگ ادرار طبیعی

مصرف غذاهایی مانند لبو و تمشک نیز باعث تغییر رنگ ادرار و قرمز شدن آن می‌شود ادرار آبی رنگ رنگ ادرار ممکن است به رنگی مایل به سبز یا آبی هم نزدیک شود.
برخی بیماری‌ها، مصرف داروها و مواد غذایی خاصی مانند مارچوبه می‌تواند موجب تغییر رنگی شود.ادرار خاکستری رنگ ممکن است به علت وجود سنگ کلیه باشد.
ادرار قهوه‌ای رنگ نشا‌ن‌دهنده سرطان لوزالمعده، بیماری کلیه، بیماری کبد و انسداد مجرای صفراوی می‌باشد.

ادرار سیاه رنگ در فردی که مبتلا به ملانوم (سرطان پوست ناشی از سلول‌های رنگدانه‌ای) می‌باشد، دفع ملانین باعث سیاهی ادرار می‌شود.ادرار ارغوانی- بنفش رنگ نشان‌دهنده اختلالات در ساختار هموگلوبین است.هموگلوبین، اکسیژن را از ریه‌ها به سلول‌های بدن و دی اکسید کربن را از سلول بدن به کلیه‌ها می‌فرستد.
ادرار ابری (کدر) نشان‌دهنده وجود چرک در ادرار و یا عفونت ادرار ی است.

ادرار ابری، توسط بلورهای نمک اسیداوریک و یا اسیدفسفریک ایجاد می‌شود.ادرار قندی اگر بعد از ادرار کردن بوی قند به بینی رسید، ممکن است نشانه یک مشکل جدی در بدن باشد؛ مثل وجود قند در ادرار.وجود قند خون در ادرار، یکی از نشانه‌های دیابت می‌باشد.کلیه مثل یک فیلتر عمل می‌کند.اگر این فیلتر خراب شود، خیلی از مواد از آن رد شده و وارد ادرار می‌شوند.

چغندر و تغییر رنگ ادرار

اگر باردار هستید، ممکن است تغییرات در سیستم فیلتری کلیه باعث پیدایش قند در ادرار می‌شود.بوی عجیب ادرار این مورد کمی جای نگرانی دارد.اما غذاهایی خاص (مخصوصا مارچوبه) یک اسید آمینه سولفوردار تولید می‌کند.بنابراین وقتی غذا هضم می‌شود، این مواد بودار آزاد می‌شوند و در کلیه فیلتر می‌شوند و سپس وارد ادرار شده و بوی عجیبی ایجاد می‌کنند.

به محض این که غذا کاملا هضم شد و از سیستم بدن پاک شد، این بو دفع می‌شود.خون در ادرار در زنان جوان عفونت دستگاه ادراری یکی از عوامل آن می‌باشد.
وجود خون در ادرار ممکن است توسط زخم و یا پارگی (به دلیل انجام ورزش‌های شدید) ایجاد گردد.اگر این حالت تا ۲۴ ساعت ادامه داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

وجود خون در ادرار می‌تواند به علت سنگ کلیه، عوارض جانبی داروی رقیق کننده خون (مانند وارفارین) یا درمان باآسپیرین ایجاد شود.در ادرار مردان بالای ۵۰ سال، به دلیل بزرگ شدن غده پروستات خون وجود دارد.التهاب کلیه‌ها پس از عفونت‌های ویروسی یا باکتریایی، یکی از علل عمده وجود خون در ادارار کودکان است یکی از
علل وجود خون در ادرار انجام ورزش‌های شدید است.

ترشح ادرار خیلی از خانم‌ها، دچار بی اختیاری ادرار می‌شوند.این مشکل بیشتر در خانم‌هایی که زایمان طبیعی سخت و یا زایمان‌های طبیعی متعدد داشته‌اند، وجود دارد.بهترین راه حل این است که با انجام بعضی ورزش‌ها (که در آن‌ها ماهیچه‌های لگنی منقبض و منبسط می‌شوند)، ماهیچه‌هایلگن را قوی کرد.
سوزش ادرار اگر موقع ادرار کردن سوزشی را احساس می‌کنید، این یکی از نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری می‌باشد.عفونت‌های ادراری در خانم ها شایع‌تر است.

زیاد به دستشویی رفتن افرادی را دیده‌اید که با دستپاچگی به دستشویی می‌روند و این کار را مکررا انجام می‌دهند.اگر زیاد آب می‌نوشید، مثانه خود را بیش از حد پرآب می‌کنید و در نتیجه نیاز به دفع ادرار افزایش می‌یابد.اگر رژیم خود را تغییر داده‌اید و خوراکی‌هایی که آب زیادی دارند (مثل میوه‌ها و سبزیجات) را میل می‌کنید و
یا داروهایی مثل داروهای کنترل فشار خون مصرف می‌کنید، باید بدانید که این‌ها ادرارآور هستند.یکی از نشانه‌های عفونت دستگاه ادراری، زیاد دستشویی رفتن می‌باشد.افزایش سن هم می‌تواند یکی از عوامل باشد.در آقایان، بزرگی پروستات هم نقش عمده‌ای دارد.

بخش سلامت تبیاننوشته‌های مشابه