رشته ژنتیک در ایتالیا 2024 (+✅ شرایط+هزینه+درآمد) • سروش فردا


✅ بررسی رشته ژنتیک در ایتالیا

رشته ژنتیک در ایتالیا در سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته و همین موضوع باعث افزایش علاقه‌ی دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور شده است. همانطور که می‌دانید، یکی از راه‌های تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا، دریافت بورسیه از دانشگاه‌های این کشور است. شما با اطلاع از شرایط تحصیل ژنتیک در ایتالیا می‌توانید کیفیتی بالا در آموزش را در بهترین دانشگاه های این کشور تجربه کنید. ما در این مقاله، علاوه بر شرایط ادامه تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا، درباره هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا و شرایط سنی تحصیل ژنتیک در ایتالیا نیز حرف می‌زنیم. فراموش نکنید که تمامی اطلاعات این مقاله بر اساس معتبرترین منابع در دسترس در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

آدرس اینستاگرام موسسه سروش فردا: eurolife@ کلیک کنید.

در نظر داشته باشید مشاورین موسسه حقوقی سروش فردا ، همگی تعلیم کافی را برای پاسخگویی به سوالات شما دیده اند. می توانید پس از خواندن این مقاله با موسسه حقوقی سروش فردا تماس بگیرید و مشاوره کامل رایگان دریافت کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ این مقاله نیز مطرح کنید تا توسط مشاورین ارشد موسسه به آنها پاسخ داده شود.

1. شرایط تحصیل در ایتالیا

تمام دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند شرایط تحصیل ژنتیک در ایتالیا را داشته باشند، باید به مسائل مهمی توجه کنند.

در ابتدا باید بدانید که این شرایط نسبت به مقطع تحصیلی، متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی باید مواردی را در نظر بگیرید:

 • شرایط سنی تحصیل ژنتیک در ایتالیا که باید در بازه 18 تا 40 سالگی قرار داشته باشید.
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا، آیلتس 6 و یا یک مدرک معتبر زبان ایتالیایی است.
 • معدل بالای 14 که از مهم‌ترین شرایط برای تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا نیز محسوب می‌شود.
 • برخورداری از تمکن مالی برای پرداخت هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا (در صورتی که موفق به دریافت بورسیه نشوید.)

به خاطر داشته باشید:

 • برای تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های کشور ایتالیا، باید در آزمون ورودی نیز شرکت کنید. یعنی باید نمرات کافی در بخش‌های مختلفی از جمله آزمون IMAT ایتالیا کسب کنید. اما حدود 80 درصد از دانشگاه‌های ایتالیا، آزمون ورودی ندارند.
 • در مواردی که نسبت به دریافت انتقالی اقدام کنید، چنانچه واجد مشابهی را در دانشگاه‌های ایران گذرانده باشید، امکان معادل‌سازی در ایتالیا وجود خواهد داشت.
 • در صورتی که هنگام ارائه درخواست برای پذیرش، مدارک زبان خود را در اختیار ندارید و درحال تکمیل مراحل آموزش هستید نگران نباشید؛ شما می‌توانید مدارک زبان خود را موقع ثبت‌نام به دانشگاه ارائه کنید.

2. تخصص ژنتیک در ایتالیا

ادامه تحصیل ژنتیک در ایتالیا در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. دوره کارشناسی ارشد ژنتیک عموماً 2 سال و در مقطع دکترا بین 3 تا 5 سال زمان می‌برد.

به خاطر داشته باشید تحصیلات تکمیلی ژنتیک در ایتالیا با ارائه پایان‌نامه و پروژه‌ی پژوهشی همراه خواهد بود.

نمونه برنامه های تحصیلات تکمیلی ژنتیک در بهترین دانشگاه های ایتالیا را در جدول زیر آورده‌ایم:

رشته ژنتیک در ایتالیا بهترین دانشگاه های ژنتیک ایتالیا مقطع تحصیلی هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا (به یورو-در سال)
مشاور ژنتیک دانشگاه سیه نا کارشناسی ارشد
زیست مولکولی و ژنتیک دانشگاه پاویا کارشناسی ارشد 156
ژنتیک و زیست سلولی و مولکولی دانشگاه پاویا دکترا رایگان
Venice,-Italy

3. هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا

تحصیل در کشور ایتالیا می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان رایگان باشد. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه ژنتیک ایتالیا می‌شوند، فرصت تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا را کسب می‌کنند.

اما کسانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند و موفق به کسب بورسیه نشده‌اند باید مبلغی بین 500 تا 3,000 یورو پرداخت کنند. البته در نظر داشته باشید که ایتالیا به کم‌هزینه بودن دانشگاه‌ها معروف است و شما می‌توانید با داشتن تمکن مالی مناسب، هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا را پرداخت کنید.

فراموش نکنید که تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا علاوه‌بر هزینه‌های دانشگاهی، شامل هزینه‌های اسکان، خورد و خوراک و پوشاک نیز می‌شود. البته بورسیه تحصیلی ژنتیک در ایتالیا، معمولا هزینه‌های جانبی تحصیل را نیز پوشش می‌دهد.

4. تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا

یکی از راه‌های تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا دریافت بورسیه استانی از دانشگاه‌های این کشور است.

برای دریافت بورسیه استانی حتما باید مدارکی ارائه دهید که وضع اقتصادی خانواده‌ی شما را نشان دهد. بورسیه استانی کشور ایتالیا صرفاً به کسانی تعلق می‌گیرد که نیازمند آن باشند.

در بورسیه استانی، 5,400 تا 7,200 یورو برای شهریه‌های دانشگاهی به شما پرداخت خواهد شد. همچنین هزینه‌های زندگی و مبلغی برای خرید کتاب‌های مورد نیاز نیز اختصاص یافته است. به صورت تقریبی می‌توان گفت که با داشتن بورسیه استانی، تحصیل شما در ایتالیا کاملا رایگان خواهد بود.

به جز بورسیه استانی، بورسیه‌های دانشگاهی و بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی دانشجویان نیز ارائه خواهد شد.

یکی از راه های دیگری که به تحصیل رایگان در ایتالیا کمک می‌کند، کار دانشجویی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کار دانشجویی در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا هستید، خوب است که با کار دانشجویی در ایتالیا نیز آشنا شوید. بر اساس قوانین ایتالیا امکان کار همزمان با تحصیل ژنتیک در این کشور به مدت 20 ساعت در هفته امکان‌پذیر است. شما با کار دانشجویی می‌توانید به راحتی هزینه های زندگی خود را بپردازید.

به خاطر داشته باشید که در تعطیلات می‌توانید مدت زمان بیشتری کار کنید.

5. بهترین دانشگاه های تحصیل ژنتیک در ایتالیا

کشور ایتالیا به عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه‌های بسیاری با رتبه‌های برتر جهانی در اختیار دارد. دانشگاه‌هایی در شهرهای مهم و پرجمعیت ایتالیا مانند میلان و بولونیا، سالانه پذیرای تعداد زیادی از بهترین دانشجویان از سراسر جهان هستند.

تمام دانشگاه‌های برتر، امکان ادامه تحصیل ژنتیک در ایتالیا را تا مقاطع بالا برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. از جمله مهم‌ترین عواملی که باعث برتری دانشگاه‌های این کشور شده است، امکان ادامه تحصیل دکترا ژنتیک در ایتالیا که می‌تواند شرایط خوبی را برای افراد مهیا کند.

در این قسمت از مقاله، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل ژنتیک در ایتالیا 2024 را به شما معرفی خواهیم کرد:

دانشجویان بین‌المللی در صورتی که شرایط تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا را داشته باشند، می‌تواند با دریافت پذیرش، در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا باید مواردی را در نظر داشته باشید که در ادامه‌ی مقاله، به آن‌ها خواهیم پرداخت.

6. اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

هر دانشگاه در کشور ایتالیا، شرایط خاصی برای اعطای پذیرش به دانشجویان دارد. به صورت کلی اولین مرحله برای دریافت پذیرش، انتخاب دانشگاه مورد نظر و مراجعه به سایت اختصاصی آن است.

برای اینکه بتوانید، به راحتی از دانشگاه‌های ایتالیا برای رشته ژنتیک پذیرش بگیرید، لازم است پاسخ چند سوال را بدانید. این سوالات معمولا در سایت دانشگاه مورد نظر پاسخ داده شده است:

 • برای دریافت پذیرش، به چه مدارکی نیاز دارید؟
 • آیا می‌توانید بدون مدرک زبان هم در این دانشگاه درس بخوانید؟
 • هزینه تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان چقدر است؟
 • مهلت ارائه درخواست پذیرش چقدر است؟

توجه به شرایط سنی تحصیل ژنتیک در ایتالیا برای دانشجویان متقاضی بسیار مهم است.

7. مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا لازم است مدارکی فراهم کنید تا موفق به کسب پذیرش از دانشگاه‌های این کشور شوید. در ادامه، با مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا برای رشته ژنتیک آشنا خواهید شد.

در نظر داشته باشید که ممکن است هر دانشگاه، مدارک متفاوتی برای پذیرش نیاز داشته باشد.

مدارکی که معمولا مورد نیاز است را در این قسمت از مقاله بخوانید:

 • فرم درخواست تکمیل‌شده:
  یک فرم درخواست که باید بصورت آنلاین یا کاغذی تکمیل کنید و پیش از پایان مهلت درخواست، ارسال کنید.
 • مدارک تحصیلی:
  کپی تاییدشده از تمامی نمرات و مدارک تحصیلی. در صورتی که مشغول تحصیل هستید، نیاز به فرم اشتغال به تحصیل در مقطع کنونی خواهید داشت.
 • رونوشت مدارک:
  ریز نمرات مدرک رسمی که نمرات، رتبه‌های کلاسی و همچنین تکمیل یک دوره‌ی تحصیلی را تایید کنند. این مورد برای انجام امور دانشجویی مانند دریافت وام و همچنین ثبت‌نام مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • نمرات آزمون مدارک زبان:
  با توجه به زبان تدریس دانشگاه مورد نظر، نیاز به مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی خواهید داشت. توجه داشته باشید که در دوره‌هایی که به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند نیز، امتحانات به زبان انگلیسی برگزار خواهد شد. (مدارک CILS و CELI برای زبان ایتالیایی و TOEFL و IELTS برای زبان انگلیسی.)
 • نمرات سایر آزمون‌های ورودی:
  نمرات آزمون‌های GRE و GMAT که آزمون‌های ورودی استاندارد ایتالیا هستند. (داشتن نمره GRE الزامی نیست اما می‌تواند باعث افزایش بخت شما برای پذیرش شود.)
 • توصیه‌نامه:
  نامه‌ای که شما را برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر، مناسب نشان دهد.( توصیه‌نامه‌ی بد، می‌تواند شما را از پذیرش دور کند.)
 • انگیزه‌نامه:
  نامه‌ای که هدف شما را از تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر مشخص کند و برنامه‌ی شما را برای آن‌ها توضیح دهد.
 • رزومه:
  لیستی از تجربیات کاری و تحصیلی و همچنین نمرات و رتبه‌های برتر که در گذشته کسب کرده‌اید.

8. ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از اینکه جواب درخواست پذیرش را دریافت کردید باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی از طریق سفارت ایتالیا در کشور محل زندگی خود اقدام کنید.

برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • پذیرش معتبر از دانشگاه های ایتالیا
 • مدارک هویتی (مانند شناسنامه، پاسپورت و …)
 • مدارک تحصیلی (مانند دیپلم و مدارک دانشگاهی)
 • مدارک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)
 • رزومه قوی و مناسب و مورد تایید سفارت
 • انگیزه نامه
 • گواهی تمکن مالی

9. شرایط کار و درآمد ژنتیک در ایتالیا

شما می‌توانید پس از اتمام دوره تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا، به دنبال کار در این کشور بگردید. در صورتی کاریابی در این کشور شما می‌توانید هم به اقامت ایتالیا و اروپا برسید، هم به درآمدی مناسب در این کشور دست خواهید یافت.

در تخمینی کلی میانگین درآمد رشته ژنتیک در ایتالیا را مبلغی حدود 5,906 یورو در ماه می‌دانند. این مبلغ در برابر هزینه زندگی در ایتالیا مناسب است و نوید زندگی راحتی را به شما می‌دهد.

خوب است بدانید که هزینه زندگی در ایتالیا برای یک فرد تنها 856.2 یورو در ماه و برای یک خانواده چهار نفره 2,991.6 یورو در ماه تخمین زده می‌شود.

از محیط‌ها و فرصت های کاری رشته ژنتیک در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • 1. آزمایشگاه‌ها
 • 2. بیمارستان‌ها
 • 3. کلینیک‌ها
 • 4. مراکز مشاوره

10. مزایای رشته ژنتیک در ایتالیا

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل رشته ژنتیک در ایتالیا و همچنین سایر رشته‌های مرتبط مانند بیوتکنولوژی و زیست‌شناسی مولوکولی، این است که شما امکان تحصیل تمام مقطع به زبان انگلیسی را خواهید داشت.

علوم ژنتیکی به عنوان یکی از رشته‌های پویای دانشگاهی، سال‌های زیادی است که در ایتالیا تدریس می‌شود و می‌تواند یکی از مهم‌ترین زمینه‌های شغلی در آینده باشد.

اگر بخواهیم نگاهی کوتاه به برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در ایتالیا داشته باشیم، لیست زیر به ما کمک خواهد کرد:

 • وجود تعداد قابل توجه دانشگاه‌ها در ایتالیا و امکان اخذ پذیرش از آنها.
 • امکان اخذ ویزای ایتالیا از سفارت این کشور در ایران.
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا.
 • امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی در تمام مقاطع برای دانشجویان.
 • امکان کار دانشجویی در ایتالیا (20 ساعت در هفته).
 • امکان کاریابی در ایتالیا با توجه به وضعیت رو به رشد اقتصادی در این کشور.
 • امکان دریافت اقامت دائم اروپا از این طریق.
 • امکان کار یا تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و کشورهایی نظیر کانادا و آمریکا بعد از فارغ التحصیلی.
 • تشابه فرهنگی مردم ایتالیا با ایرانیان.

11. معایب تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا نیز مانند بسیاری از کشورهایی که مزایا و ویژگی‌های خوبی برای تحصیل دارند، معایبی نیز دارد.

در این قسمت از مقاله، بعضی از مهم‌ترین معایب تحصیل در ایتالیا را خواهیم نوشت:

 • وجود محدودیت سنی برای مقاطع مختلف تحصیلی.
 • وجود محدودیت ساعات کار دانشجویی به میزان 20 ساعت در هفته.
 • عدم امکان ترک تحصیل و اشتغال در ایتالیا قبل از فارغ التحصیلی.
 • عدم امکان دریافت ویزای همراه با ویزای دانشجویی.
Trevi-Fountain,-Roma,-Italy

پرسش های متداول رشته ژنتیک در ایتالیا

✅ شرایط سنی تحصیل ژنتیک در ایتالیا چگونه است؟

بر اساس شرایط سنی تحصیل ژنتیک در ایتالیا، متقاضیان باید در بازه سنی 18 تا 40 سال باشند.

✅ کدام آزمون مهم ترین آزمون ورودی دانشگاه های ایتالیا محسوب می شود؟

قبولی در آزمون IMAT یکی از مهم ترین شرایط تحصیل ژنتیک در ایتالیا است.

✅ هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل ژنتیک در ایتالیا بین 500 تا 3000 یورو خواهد بود.

✅ برای تحصیل رایگان ژنتیک در ایتالیا چه راهی وجود دارد؟

با دریافت بورسیه استانی، می‌توان بصورت رایگان در ایتالیا تحصیل کرد.

✅ آیا شرایط ادامه تحصیل ژنتیک در ایتالیا وجود دارد؟

بله! شما می‌توانید در بهترین دانشگاه های ایتالیا به تحصیل کارشناسی ارشد و دکترای ژنتیک مشغول شوید.نوشته‌های مشابه