دلیل جوشاندن قوطی ها قبل از مصرف چیست؟


روی قوطی نوشته قبل از مصرف 20 دقیقه بجوشانید. دلیل جوشاندن قوطی ها احتمال وجود باکتری مولد سم بوتولیسم است. مسمومیت بوتولیسم نوعی بیماری عفونی عصبی عضلانی است که منجر به فلج تقریباً کل بدن می شود.

سرویس علم – بوتولیسم کشنده ترین سم در جهان است! آیا می دانستید تنها یک گرم سم در قوطی ها برای کشتن ده میلیون نفر کافی است؟ کلستریدیوم بوتولینوم باکتری است که در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی در نگهداری مواد غذایی می تواند وارد قوطی ها شود و در صورت قرار گرفتن در شرایط مساعد سم بوتولیسم تولید می کند. این همان سمی است که یک گرم آن می تواند ده میلیون نفر را بکشد. باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به هیچ وجه نمی تواند حرارت را تحمل کند و کنسروها را باید 20 دقیقه بجوشانید تا این باکتری کاملا از بین برود. دلیل جوشاندن قوطی ها همین است.
در زیر به سوالات رایج مردم در مورد برخی از کنسروهای پرکاربرد مانند کنسرو ماهی تن و کنسرو لوبیا پاسخ داده شده است:
حداکثر فاصله زمانی بین پخت و مصرف کنسرو ماهی چقدر است؟
مصرف آن پس از 20 دقیقه جوشاندن قوطی توصیه می شود. اگر به دلایلی نمی توانید آن را به طور کامل مصرف کنید، می توانید آن را به مدت دو ساعت بیرون از یخچال (بین 5 تا 65 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید. اگر قوطی را در یخچال نگهداری کنید، 24 تا 48 ساعت قابل استفاده است.

آیا کنسرو لوبیا را باید آب پز کرد؟
از آنجایی که در تمام غذاهای کنسرو شده احتمال بوتولیسم وجود دارد، تمام غذاهای کنسرو شده باید قبل از مصرف به مدت 20 دقیقه بجوشد.
نشانه دمیدن کنسرو قبل و بعد از پخت چیست؟
اگر قوطی بعد از جوشیدن متورم شود، این کاملا طبیعی است و هیچ منع مصرفی برای استفاده از قوطی وجود ندارد. اگر قوطی قبل از جوشیدن متورم شده باشد، نشان دهنده وجود میکروب است و قابل استفاده نیست.
ماندگاری ماهی تن باز شده چقدر است؟
کنسرو ماهی را مانند سایر کنسروها می توان در خارج از یخچال (5 تا 65 درجه سانتیگراد) به مدت دو ساعت و در داخل یخچال بین 24 تا 48 ساعت نگهداری کرد.
چگونه بفهمیم ماهی تن فاسد شده است؟
برای تشخیص این مشکل پس از توجه به تاریخ انقضای ماهی تن آن را به مدت بیست دقیقه بجوشانید، اگر طعم و رنگ و بوی طبیعی نداشت آن را دور بیندازید زیرا قطعاً خراب شده است.
قوطی های ماهی تن باید کاملا سالم و بدون زنگ زدگی و نشتی باشند. اگر قوطی ماهی تن نشتی یا زنگ زده باشد، قطعا شکسته است و اصلا از آن استفاده نکنید. اگر کنسرو ماهی در جای تاریک و خشک مانند کمد نگهداری شود خراب نمی شود اما اگر در محیطی مانند یخچال نگهداری شود ممکن است به دلیل رطوبت داخل یخچال زنگ زده و غیر قابل استفاده شود.
علائم مسمومیت با ماهی تن چیست؟
بیشتر مسمومیت های ناشی از مصرف کنسروها به دلیل وجود سم بوتولیسم است. اولین علامت بوتولیسم احتقان بینی است. علائم دیگر شامل مشکلات بلع و بینایی است. بوتولیسم یک بیماری فلج کننده و کشنده است. علاوه بر مسمومیت های ناشی از بوتولیسم، مسمومیت های دیگری نیز وجود دارد که علائم آن شامل اسهال و استفراغ، اسهال خونی، درد کلیه، شکم و بدن است.

نوشته‌های مشابه