در روزهای پنج شنبه 1403 تعطیل شد


مدتی است که اطلاعاتی مبنی بر تعطیلی روز پنجشنبه در سال جدید وجود دارد. اما این سوال مطرح شده که آیا این تعطیلی باعث کاهش دستمزد کارگران می شود؟ باید گفت تعطیلی روز پنجشنبه تاثیری بر دستمزد افرادی که با سازمان دولتی قرارداد کار دارند نخواهد داشت. در قسمت زیر جزییات تعطیلی روز پنج شنبه در سال 1403 را قرار داده ایم برای افزایش اطلاعات خود در این زمینه با ما در نیک صالحی همراه باشید.

در روزهای پنج شنبه 1403 تعطیل شد

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس درباره تاثیر تعطیلی روز پنجشنبه بر حقوق کارمندان کشور گفت: برای کسانی که با ارگان ها، نهادها و شرکت های دولتی و مرتبط با دولت قرارداد کار دارند، قطعا تاثیری بر دستمزد نخواهد داشت. .

تاثیر تعطیلی روز پنجشنبه بر دستمزد کارگران

علی اصغر عابستانی، عضو کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی، در خصوص اینکه برخی از فعالان کارگری ابراز نگرانی می کنند که با تعطیلی روز پنجشنبه، ممکن است کارگران با کاهش دستمزد مواجه شوند، زیرا ساعات کاری آنها از 174 ساعت به 174 ساعت کاهش می یابد. 160 ساعت کاری که منجر به کاهش دستمزد آنها می شود، اظهار کرد: ساختار نیروی کار در کشور چند مدل دارد، یک مدل آن کسانی هستند که با دولت قرارداد کار دارند. آنها مطمئناً کاهش حقوق نخواهند داشت زیرا آنها در قراردادهای مدت معین هستند. این افراد 44-42 ساعت با حقوق ثابت کار می کردند الان 40 ساعت با حقوق ثابت کار می کنند.

اظهارات جدید علی اصغر عنابستانی

تصمیم کمیسیون برای تعطیلی روز پنجشنبه هیچ ربطی به بخش خصوصی ندارد

این عضو شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای کسانی که با ارگان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی مرتبط با دولت قرارداد کار دارند، قطعاً تأثیری (در دستمزد) نخواهد داشت. در بخش خصوصی هم قاعده و حقوق کارگر مشخص است، اتفاقا اگر 5 شنبه تعطیل باشد و واحدی بخواهد کار کند باید شیفت واقعی بدهد یعنی فرصت افزایش حقوق کارگر وجود دارد. ساختار (نه حقوق و دستمزد).

وی افزود: توجه داشته باشید که لایحه ای که از سوی دولت معرفی شده و به تصویب کمیته اجتماعی رسیده است تنها برای ادارات مرتبط با دستگاه های دولتی است و ربطی به بخش خصوصی و کارخانجات بخش خصوصی ندارد و لزوما در روز پنجشنبه با این لایحه تعطیل نمی شود. در واقع دارند. ما در حال ایجاد تغییرات در قانون کارکنان دولت هستیم، قانون مدیریت کارمندان کشوری معیار ثابت حجم کار کارکنان و کارمندان مرتبط با سازمان‌های دولتی است و هیچ ابایی از آن نداریم.

اگر بخش خصوصی در روز 5 شنبه تعطیل شود، باید یک شیفت برای کار در آن روز بپردازد

این عضو کمیسیون اجتماعی گفت: با تصویب تعطیلی 5 شنبه، امکان افزایش دستمزد شاغلان بخش خصوصی وجود دارد و در صورت عدم کار در 5 شنبه و وجود اضافه کار برای آنها در نظر گرفته می شود. یک روز تعطیل، پس اگر یک مکان و واحد در روز 5 شنبه نیاز به کار داشته باشد، باید بیشتر از اضافه کاری پرداخت کند، یعنی. در شیفت کار کنید

جزئیات تعطیلی پنجشنبه سال نو

جزئیات تغییرات حقوق پنجشنبه تعطیل

تغییری در افزایش حقوق وجود ندارد / فقط امکان افزایش مزایای مسکن وجود دارد

عنابستانی در خصوص حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کمیسیون اجتماعی و احتمال تغییر در تصویب دستمزد و حقوق کارگران گفت: خیر، دلیل وزیر این است که تصویب دستمزد براساس شاخص است. و اکثریت اعضای شورای عالی کار آن را امضا کردند.

این عضو کمیته اجتماعی گفت: با توضیحات وزیر در کمیته، وزارت کار مبنای تغییر دیگری در مصوبه دستمزد نیست، هرچند برای حق مسکن چیزی جداگانه تصویب کردند تا دولت تامین کند. یکی دیگر از حق مسکن برای کارگران است که فضای دیگری وجود دارد و امکان اضافه کردن حق مسکن وجود دارد.

اخبار آنلاین

نوشته‌های مشابه