درمان کرم کدو | پیشگیری و درمان کرم کدو
تاریخ بروزرسانی : 2023-06-17


گردآوری :


اشتراک گذاری :شاید بار ها اسم کرم کدو را شنیده اید این  نوع کرم در دستگاه گوارش می باشد و با غذاهای نیمه هضم هم تغذیه میکند .این نوع کرم بندرت باعث مرگ‌ومیر انسان می‌شود و اکنون داروهایی وجود دارد که باعث از بین رفتن این کرم می‌شود. ما دراین بخش در مورد درمان کرم کدو توضیحاتی داده ایم .پیشگیری و درمان ان را در نیک صالحی ببینید.

درمان کرم کدو

نام دیگر کرم کدو، تنیا است.کرم کدوی بالغ در روده باریک انسان زندگی می‌کند.طول کرم ۴ تا ۸ متر و دارای ۴ بادکش است که به وسیله این بادکش‌ها به دیواره روده باریک می‌چسبد.کرم کدو یا تنیا این کرم دو میزبان دارد.میزبان نهایی آن انسان و مهم‌ترین میزبان واسط آن گاو و گاهی شتر است.طول عمر کرم بیشتر از ۲۵ سال می‌باشد.

بدن کرم کدو بند بند استاین کرم‌ها نر و ماده هستند و در هر قطعه (بند) بدن آن‌ها هر دو دستگاه تناسلی نر و مادهوجود دارد.در بندهای متوالی عمل لقاح انجام می‌شود و تخم‌ها تشکیل می‌گردند.انواع کرم کدو دو نوع کرم کدو در بدن انسان دیده می‌شود: ۱- کرم کدوی گاو ۲- کرم کدوی خوکچرخه زندگی کرم کدو بندهای بارور کرم کدو، از بدن انسان آزاد شده و موجب آلودگی گیاهان و علوفه می‌شوند.

درآودن کرم کدو از روده انسان

کرم‌های انگلی روده

گاو یا خوک به دنبال خوردن گیاهان و علوفه حاوی تخم کرم آلوده می‌شوندتخم انگل در لوله گوارش گاو پاره شده، جنین ۶ قلابی آزاد می‌شود.جنین ۶ قلابی جدار روده را سوراخ کرده و وارد گردش خون می‌شود و از طریق عروق خونی، وارد بافت‌هایعضلانی گاو شده و پس از ۶۰ تا ۷۰ روز به صورت کیست در می‌آید که به آن سیستی سرکوس می گویند.

انسان با خوردن گوشت نیم پخته‌ای که مراحل لاروی (آلوده کننده) سیستی سرکوس را داشته باشد، آلوده می‌شود.پس از ۱۰ تا ۱۲ هفته آلودگی روده‌ای ایجاد و لارو آزاد می‌شود و به جدار روده انسان می‌چسبد.لارو طی ۵/۲ تا ۳ ماه به کرم بالغ تبدیل و تخم گذاری می‌کند.کرم بالغ در روده انسان چندین سال زنده می‌ماند و شخص آلوده روزانه حدود ۸ عدد بند دفع می‌کند علائمآلودگی با کرم درد بالای شکم، عصبانیت، ، سرگیجه، تهوع ، کاهش یا افزایش اشتها.

بهترین دارو برای درمان کرم کدو

دل درد در ناحیه آپاندیس به علت ورود بند کرم یا تخم آن در مجرای آپاندیس مشاهده می گردد.اگر لارو کرم در مغز باشد، علایم عصبی از جمله صرع بروز می‌نماید.
استقرار لارو در مغز باعث بالا رفتن فشار داخل مغز و هیدروسفالی می‌شود که با سردرد ، استفراغ ودوبینی همراه است.راه‌های انتقال – خوردن گوشت نیم پخته‌ی خوک یا گاو – خوردن سبزی، آب و غذاهای آلوده به تخم کرمکدو تشخیص کرم کدو می‌تواند باعث درد در حفره‌ی شکمی، حالت تهوع و اختلال در اشتها شود، اما این
حالت در همه افراد رخ نمی‌دهد.

کرم انگل لوله گوارش

آزمایش خون و مدفوع در این حالت لازم است.بیماری از طریق یافتن بندهای بارور در رختخواب یا مدفوع و یا یافتن تخم در مدفوع یا اطراف مقعد تشخیص
داده می شود.همچنین از روش‌های آزمایشگاهی و سرمی و اشعه ایکس برای تشخیص استفاده می‌نمایند.درمان درمان با تجویز داروهای لازم توسط پزشک متخصص صورت می‌گیرد.برای درمان باید از تجویز داروهایی که باعث حل شدن کرم در داخل بدن شود خودداری کرد و نیز بایداز ایجاد استفراغ در موقع درمان جلوگیری نمود.

منابع : پزشکان بدون مرز پزشکان ایران رشدنوشته‌های مشابه