درمان بواسیر با لیزر – عمل جراحی سرپایی هموروئید


چکیده : همروئید بیماری شایعی است که احتمال برگشت آن بعد از روش‌های درمانی سنتی امکان دارد. اما لیزر هموروئید این چنین نیست.

 

عارضه ناخوشایند و دردناک بواسیر که حدودا نصف مردم جهان در طول زندگی خود به آن دچار می شوند، یک بیماری مقعدی رایج به حساب می آید که در انتهای راست روده و مقعد ایجاد می شود. بسیاری از مبتلایان با علائم و دلایل هموروئید آشنا نیستند و به همین دلیل برای درمان هم اقدامی انجام نمی دهند. در ادامه به بررسی جامع این بیماری، روش های درمان بواسیر با لیزر و عمل جراحی و همچنین مزایا و معایب هر روش می پردازیم:

 

بیماری هموروئید

بیماری هموروئید یا بواسیر چیست؟یکی از شایع ترین بیماری‌های نشیمنگاهی می‌باشد که نام انگلیسی و علمی آن Hemorrhoids است. بطور کلی به متورم شدن و باد کردن رگ‌های اطراف مقعد که معمولا بر اثر فشار وارد شده بر رکتوم ایجاد می‌شود، بواسیر یا هموروئید می‌گویند.

رگ‌های خونی اطراف مقعد که وظیفه خونرسانی را به عهده دارند، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایر عروق دارند.

اما با این حال ممکن است شرایطی مثل یبوست مزمن یا برقراری رابطه مقعدی که چندین برابر فشار به ناحیه مقعد وارد می‌کنند، باعث ایجاد کشیدگی و یا پارگی رگ های این بخش شوند.

معمولا ما هنگام ابتلا به این بیماری از بیان آن خجالت می کشیم، سکوت می‌کنیم و اجازه می دهیم تا عارضه پیشرفت کند.

باید بدانید که هموروئید خود به خود درمان نمی شود و حتما باید اقدامات درمانی برای آن صورت گیرد.

 

نشانه‌ها و دلایل این بیماری

گاهی بواسیر خفیف است و گاهی بسیار شدید. همچنین گاهی رگ های داخلی مقعد آسیب می بیند و گاهی رگ های خارجی و با در نظر گرفتن همه این ها علائم بواسیر خارجی و داخلی می تواند متفاوت باشد.

برخی از شایعترین علائم:

 • خونریزی از مقعد به دنبال دفع مدفوع که گاهی درد هم ندارد.
 • درد در ناحیه ی مقعد
 • احساس سوزش و خارش در ناحیه ی مقعد
 • احساس دفع ناکامل مدفوع پس از هر بار اجابت مزاج
 • بیرون زدگی های گوشتی شکل و برجسته در اطراف کانال مقعد
 • خروجترشحات لزج و بی رنگ به دنبال دفع مدفوع

البته صرف وجود هریک از این علائم نمی‌توان به قطعیت گفت بواسیر به سراغ شما آمده، زیرا علائم آن بسیار شبیه به بیماری شقاق می باشد. به همین دلیل هنگام مشاهده هر یک از علائم، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید و تشخیص قطعی را به او بسپارید.

 

در واتساپ از کارشناسان ما مشاوره بگیرید

اگر علائمی مشابه نشانه های بواسیر را تحربه می کنید، می توانید در واتساپ از ما مشاوره بگیرید.

۰۹۱۹۸۷۷۰۲۸۴

مراجعه به دکتر بواسیر یا هموروئید که دانش کافی و همچنین سابقه درمان های موفق این بیماری را در کارنامه خود داشته باشد، مهمترین قدم در درمان هموروئید است.

می‌دانیم معاینه مقعد برای هیچ کسی خوشایند نیست، ما در درمان لیزر یک هدف داریم و آن درمان قطعی و البته سریع بیماری شماست. آن هم در فضایی کاملا آرام و البته امن. سلامتی شما از هر چیزی مهم تر است پس خجالت را کنار بگذارید.

همچنین شایع ترین دلایل بواسیر به شرح زیر است:

 • فشار آوردن به روده هنگام دفع مدفوع
 • نشستن طولانی مدت در توالت
 • ابتلا به یبوست یا اسهال مزمن
 • اضافه وزن و چاقی
 • دوران حاملگی
 • روابط جنسی از مقعد
 • عدم استفاده از فیبر در خوراک روزانه
 • بلند کردن اجسام سنگین

 

عمل هموروئید یا بواسیر با لیزر

اول اینکه کابوس تیغ و چاقوی عمل بواسیر یا هموروئید را فراموش کنید. روش های نوین و بسیار پیشرفته ای در علم پزشکی به وجود آمده است که مقوله درمان بواسیر و بسیاری از بیماری‌ها را به طور کل دگرگون کرده است.

در روش لیزر بواسیر با تاباندن اشعه یکپارچه لیزر co2 زائده‌های هموروئیدی را حذف می‌کنند و این درمان با حداقل درد و خونریزی انجام می‌شود.

در این درمان نه خبری از بستری است و نه خبری از بیهوشی عمومی و عوارض آن. زمان هم قطعا با اهمیت است و شما باید در سریع ترین زمان ممکن دوره درمان نقاهت خود را بگذرانید.

مدرن ترین روشی که امروزه در دنیا برای درمان قطعی بواسیر بدون عمل جراحی کاربرد دارد تکنولوژی لیزر درمانی است. شاید بپرسید برای انجام چنین کاری بهترین پزشک چه کسی است و به کجا باید مراجعه کرد؟

کلینیک درمان لیزر یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین مراکز درمان هموروئید با لیزر در تهران است و با بکارگیری پرسنل مجرب و پزشک متخصص توانسته بیش از هزاران درمان موفق را در کارنامه خود ثبت کند.

 

مزایای درمان بواسیر با لیزر

 • بدون درد
 • بدون خونریزی
 • بدون بخیه و پانسمان
 • بدون بیهوشی
 • بدون بستری
 • بدون عوارض ناشی از عمل بواسیر به روش سنتی مثل بی اختیاری در دفع مدفوع
 • بدون بازگشت مجدد هموروئید

در عمل لیزر بواسیر بیماری شما را در کمتر از ۱ ساعت درمان کنیم و شما به خانه یا محل کار خود باز می‌گردید.

اگر هموروئید شما از نوع داخلی درجه ۱ یا ۲ باشد، لیزر بواسیر قطعا بهترین گزینه است. بواسیر درجه ۱ فقط با خونریزی همراه است و بواسیر درجه ۲ علاوه بر خونریزی، مختصری درد و بیرون زدگی هم دارد.

این ها خفیف ترین درجات هموروئید می باشند و با اشعه درمانی به وسیله لیزر کاملا برطرف خواهند شد. اگر هم درجه هموروئید شما ۳ یا ۴ باشد یعنی انواع شدید تر آن، باز هم می‌توان به وسیله لیزر مشکل را برای همیشه حل کرد.

 

تعیین وقت لیزر هموروئید

برای تعیین وقت معاینه و لیزر هموروئید، از طریق شماره زیر با کلینیک تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۶۰۸۴۹۷۳

 

مراقبت‌های بعد از لیزر بواسیر

بیماری هموروئید یا بواسیر همانطور که قبلا گفته شد بخاطر سبک زندگی ماشینی و خوراک غلط معمولا بوجود می آید.

پس برای اینکه بعد از لیزر مجدد به این بیماری دچار نشوید بهتر است نوشیدن آب زیاد، مصرف فیبر و نشستن در آب گرم، استفاده از توالت فرنگی و عدم استفاده از شوینده های حساسیت زا را در برنامه خود قرار دهید.

رعایت همین نکات ساده بعد از لیزر برای تکمیل دوره درمان شما کافی است.

 

فیلم درمان سرپایی بواسیر با لیزر

در ادامه فیلم درمان سرپایی بواسیر با لیزر را مشاهده می‌کنید که چگونه با اشعه لیزر این زائده از بین می‌رود:

 

سایر روش‌های درمان بواسیر

عمل جراحی هموروئید به روش های سنتی هم یکی دیگر از راهکارهای درمان این عارضه به شمار می رود که البته جراحی بواسیر با لیزر به دلیل مزایای فراوان تا حد زیادی جایگزین این روش ها شده است.

در ادامه به بررسی و توضیح راه های مختلف عمل هموروئید می‌پردازیم:

عمل بواسیر با استاپلر

استاپلر یک روش عمل بواسیر است که معمولا برای هموروئید داخلی درجه سه و چهار که از مقعد بیرون زده کاربرد دارد.

در جراحی استاپلر یا هموروئیدوپکسی با استفاده از منگنه هایی جریان خون در هموروئید را متوقف می کنند و این زائده به مرور کوچک شده و از بین می رود.

این روش درمان تضمینی بواسیر به حساب نمی آید و طبق تحقیقات بسیاری از بیماران بعد از مدتی دچار عود مجدد این عارضه شده اند.

 

رابربند

روش رابربند هم برای درمان هموروئید داخلی کاربرد دارد و با استفاده از آنوسکوپ صورت می گیرد و طی آن انتهای بواسیر با استفاده از کش بسته می شود.

بعد از اینکه یک حلقه پلاستیکی به دور زائده هموروئیدی بسته می شود، جریان خون به این قسمت قطع شده و زائده از بین می رود.

این روش عمل بواسیر، بیمار را متحمل درد و خونریزی زیادی می کند و درمان قطعی هموروئید به شمار نمی رود و احتمال بازگشت بیماری وجود خواهد داشت.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی نوعی روش درمان برایعروق خونی آسیب دیده و اصطلاحاً واریسی شده است. این درمان روشی قدیمی برای درمان عروق است که از قرن ۱۹ میلادی مورد توجه قرار گرفت.

در این روش ماده ای مخصوص به عروق خونی یا لنفاوی تزریق می شود که هدف از آن کوچک تر کردن و از بین بردن عروق است.

برای درمان بواسیر با روش اسکلروتراپی در حدود ۱ الی ۳ میلیمتر داروی اسکلروزان که همان ترکیب فنل در روغن زیتون است را به عروق آسیب دیده در زیر مخاط بالشتک های هموروئید و قسمت متورم آن تزریق می کنند.

پس از تزریق اسکلروزان دیواره سیاهرگ ها دچار چسبندگی شده و در نهایت به خشک شدن عروق خونی و فروکش کردن آن می انجامد. اما نمی توان از اسکلروتراپی به عنوان روش قطعی درمان یاد کرد.

هموروئیدکتومی باز

هموروئیدکتومی یک روش جراحی برای بهبود هموروئید است. در روش هموروئیدکتومی باز با استفاده از تیغ جراحی و تحت بیهوشی، بافت اضافی بواسیر را حذف می کنند.

در این روش محل جراحی را بخیه نمی‌زنند و آن را باز می گذارند و یک گاز یا پانسمان را روی زخم می‌گذارند.

هموروئیدکتومی بسته

این روش هم کاملا مشابه هموروئیدکتومی باز انجام می شود، با این تفاوت که در روش بسته پزشک جراح با نخ بخیه محل جراحی را ترمیم می کند و بعد از مدتی باید بخیه های عمل بواسیر کشیده شود.

فیلم عمل بواسیر

در ادامه فیلم عمل جراحی بواسیر به روش هموروئیدکتومی را مشاهده می‌کنید.

 

نقاهت بعد از عمل هموروئید چگونه است؟

بعد از عمل هموروئید باید منتظر کمی درد باشید. عمل جراحی بواسیر هم مثل سایر روش های جراحی نیاز به گذراندن دوران نقاهت دارد. به این معنی که بیمار باید این مدت زمان را با احتیاط کامل بگذراند تا دچار عفونت یا بازگشت مجدد بیماری نشود.

اولین روز بعد از جراحی فرد در بیمارستان بستری می شود تا پانسمان و مراقبت های لازم انجام شود و اگر بیمار درد زیادی داشته باشد، به او داروی مسکن تزریق می شود.

معمولا دوره نقاهت بعد از عمل هموروئید که طی آن با استفاده از تیغ جراحی بافت بواسیری حذف شده و در این ناحیه برش ایجاد شده، ۲ تا ۳ هفته است. برخی از مواردی که در دوران نقاهت بعد از عمل هموروئید باید رعایت شود به شرح زیر است:

 • استراحت کامل در اولین روز بعد از عمل و پرهیز از هر فعالیتی که باعث ایجاد فشار شود
 • رعایت بهداشت محل جراحی و تعویض به موقع پانسمان برای پیشگیری از ایجاد عفونت
 • استفاده از آنتی بیوتیک، داروهای مسکن و همچنین پماد هموروئید طبق تجویز پزشک و برای درمان درد بعد از عمل هموروئید
 • مصرف به اندازه غذاهای فیبردار و ملین مثل سوپ و مایعات برای راحت تر شدن حرکات روده
 • عدم استفاده از شوینده های حساسیت زا و معطر در زمان شستشوی مقعد
 • استفاده از توالت فرنگی و همچنین بالش طبی در زمان نشستن

 

مقایسه لیزر و جراحی بواسیر

به طور کلی عمل هموروئید با لیزر در مقایسه با روش های جراحی سنتی این عارضه مزایای بسیاری دارد. افرادی که تجربه عمل بواسیر به روش های قدیمی را داشته اند، به خوبی از مراحل سخت جراحی و همچنین مراقبت های بعد از عمل آگاهی دارند.

در روش لیزر هموروئید دوران نقاهت یک روز است و از فردای عمل لیزر بیمار می تواند راه برود و فعالیت های روزمره خود را انجام دهد. همچنین در این روش خبری از بستری، پانسمان و عوارض جراحی نیست و بیمار درد و ناراحتی احساس نخواهد کرد.

هزینه عمل بواسیر با لیزر و جراحی هم تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و با توجه به مزایای لیزر بسیاری از مبتلایان این روش را انتخاب می کنند.

 

منبع: درمان لیزر

 

نوشته‌های مشابه