دانشگاه های ایتالیا | چگونگی ورود به دانشگاه های ایتالیا
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-21


گردآوری :


اشتراک گذاری :کشور ایتالیا، به عنوان قلب گردشگری اروپا محسوب می شود. این کشور رتبه هشتم اقتصاد دنیا را دارد و از نظر میزان تولید ناخالصی واقع در بخش اروپای جنوبی و غربی و دریای مدیترانه است که به عنوان مقصدی جذاب برای گردشگری، تحصیل، اشتغال و مهاجرت تحصیلی و کاری می باشد.
پایتخت ایتالیا شهر رم است و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به میلان، فلورانس، ونیز، ناپل و… اشاره نمود. واحد پول ایتالیا یورو است و جمعیت آن براساس جدیدترین محاسبات ۶۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برآورد شده که دارای رتبه ۵ از نظر جمعیت در اروپا و رتبه ۲۳ را در جهان می باشد.
مساحت ایتالیا ۳۰۱۲۳۰ کیلومتر مربع بوده، زبان رسمی مردم آن ایتالیایی و دین رسمی در این کشور با آمار ۹۳٫۹ درصد مسیحیت است. ایتالیا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین‌المللی نیز تلقی می‌شود.
در حال حاضر، تحصیل در ایتالیا به دلیل امکان استفاده از بورسیه تحصیلی، بین دانشجویان ایرانی نیز طرفداران بسیارزیادی دارد. در این مقاله از آژانس مهاجرتی چهره نگار، به چگونگی ورود به دانشگاه های ایتالیا خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی پس از یافتن دانشگاه و رشته مورد نظر خود و اخذ پذیرش نهایی، باید نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند. این مدارک شامل موارد زیر می شود:
• پاسپورت معتبر

• ویزای تحصیلی درج شده در پاسپورت (شرط ویزا بعد از پذیرش تحصیلی)

• عکس پرسنلی تمام رخ جدید

• تکمیل فرم‌های درخواست ویزا

• رزومه کامل تحصیلی و کاری

• ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

• انگیزه نامه (Letter of Motivation)

• توصیه نامه اساتید (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)

• طرح تحقیقاتی پیشنهادی (Research Proposal)

• نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر

• تهیه بلیط پرواز و کپی آن و محل اقامت

• نامه تاییدیه و تمکن مالی

• گواهی عدم سوء پیشینه

• مدارک آزمون بین المللی زبان (آیلتس، تافل و …)

• بیمه درمانی

• رسیدهای پرداخت مالی

هزینه‌های تحصیل دردانشگاه های ایتالیا

اکثر دانشگاه‌ها در ایتالیا دولتی می‌باشد و تحصیل در هر مقطع قبل از دانشگاه و در دانشگاه‌های دولتی این کشور برای مردم ایتالیا رایگان است. تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی رایگان نبوده اما از طرفی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ارزان است و شهریه‌ها از ۹۰۰ یورو در سال شروع شده که این هزینه تا میزان ۴۰۰۰ یورو در سال برای دانشگاه‌های با رده بندی‌های بالا‌تر در ایتالیا می‌رسد و بطور میانگین شهریه تحصیل در یک دانشگاه بسیار معتبر ایتالیایی ۳۰۰۰ یورو در سال می‌باشد. البته از طرفی هزینه دانشگاه‌های خصوصی از این مبالغ بیشتر بوده و شهریه آن‌ها بین ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال می‌باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

اگر شما موفق به دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های ایتالیا شوید، آگاهی از هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور، شما را نسبت به شرایط مالی خود، قبل و بعد از ورود به این کشور آگاه می‌سازد. به طور میانگین هزینه‌های زندگی ماهانه برای هر فرد جدای از هزینه تحصیلات، بین ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ یورو می‌باشد که به شهر اقامت شما بستگی دارد. برای مثال در شهرهایی مثل رم هزینه‌های زندگی گرانتر می‌باشد.
به طور معمول بالاترین هزینه مصرفی (به طور میانگین ۳۵%) هر فرد مهاجر به پرداخت کرایه محل اقامت مربوط می شود که چیزی حدود ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو برای محل اقامت مخصوص دانشجویان و حدود ۲۵۰ الی ۵۰۰ یورو در صورتی که دانشجو بخواهد خانه‌ایی با دو یا چند نفر اجاره نماید یا از ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو برای زندگی و اجاره خانه بصورت منفرد می‌باشد. هزینه‌ی هر وعده غذایی مابین ۵ تا ۱۲ دلار می‌باشد. تقریبا در اکثر کشورهای دنیا، سیستم حمل و نقل عمومی می تواند راهی جهت کاهش هزینه‌ها باشد. هزینه شارژ کارت اتوبوس، مترو و تراموای در ایتالیا به صورت ماهانه تقریبا ۳۵ یورو می‌باشد. سایر هزینه‌های اضافی مانند پرداخت هزینه موبایل و یا مواردی جهت سرگرمی حدود ۳۰ تا ۴۰ یورو در ماه است.

ویزای تحصیلی ایتالیا و اشتغال حین تحصیل

تقریبا هر فرد دانشجویی که وارد کشور ایتالیا می‌شود نیازمند دریافت ویزا می‌باشد. تنها دانشجویان برخی از کشورهای اروپایی از این قاعده مستثنی هستند که شامل دانشجویان نروژ، سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین، و کشورهای شامل اتحادیه اروپا می شوند. دانشجویان بین المللی تنها قادر به ۲۰ ساعت کار در هفته می باشند که چیزی معادل ۱۰۴۰ ساعت در سال است. ویزای تحصیلی تنها به مدت یک سال دارای اعتبار است که در صورت نیاز به تمدید و طی کردن امتحان‌های دانشگاهی مجددا قابل تمدید می‌باشد.
بسیاری از کشورهای مهاجر پذیر، فرصت‌هایی را پدید می‌آورند تا دانشجویان بتوانند در حین تحصیل به نوعی برای خود درآمدزایی کنند تا بهتر بتوانند از پس هزینه‌های تحصیلی و شرایط اقتصادی خود برآیند.

خوابگاه دانشجویی در ایتالیا

یافتن منطقه‌ای برای سکونت در ایتالیا هنگام تحصیل شاید کمی سخت به نظر برسد. دانستن این نکته که تمامی دانشگاه‌های ایتالیا امکان ارائه خوابگاه به دانشجویان بین‌المللی را ندارند، قطعا به درک این موضوع کمک می‌کند. واضح است که اقامتگاه‌های دانشجویی به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه‌تر هستند. اما در صورت عدم وجود آن‌ها، شما می‌توانید نسبت به یافتن واحد مشترک اقدام نمایید. البته ذکر این نکته لازم است که اگر موفق به یافتن واحدی در نزدیکی دانشگاه خود شوید، تا حدی می‌توانید در هزینه های حمل و نقل خود صرفه جویی کنید.
در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات کلی درباره چگونگی ورود به دانشگاه های ایتالیا را ارائه دهیم. اگر شما هم قصد ورود به ایتالیا و تحصیل در این کشور را دارید، باید همین حالا برنامه‌ریزی کنید و اطلاعات مورد نیاز خود را در مورد پروسه اپلای در دانشگاه های ایتالیا بیابید. برای دانستن کارهایی که باید قبل از ورود به دانشگاه های ایتالیا انجام دهید، بهتر است با افرادی که در این زمینه تجربه و آگاهی دارند در ارتباط باشید.
شما می‌توانید با آسودگی خاطر به آژانس مهاجرتی چهره نگار خدمات ارائه شده از سوی این سازمان اعتماد کنید و اطمینان داشته باشید که پروسه ی ورود به دانشگاه های ایتالیا برای شما با موفقیت انجام خواهد شد. برای بیشتر با آژانس مهاجرتی چهره نگار با شماره ۰۲۱۸۷۷۰۰۹۱۳ تماس حاصل فرمایید و یا به سایت finsadvisers.com مراجعه فرمایید.نوشته‌های مشابه