حکم فال در اسلام احکام ورق، تاروت، قهوه و غیره چیست؟ در دین اسلام؟


از زمان های بسیار قدیم، افراد بی شماری به دنبال راهی برای درک آینده و سرنوشت خود بوده اند و این حس کنجکاوی سیری ناپذیر در ذات انسان نهفته است تا بدانند سرنوشت چه چیزی برایشان در نظر گرفته است. از قدیم الایام بسیاری از مردم برای پی بردن به سرنوشت خود به فال گیری روی آورده اند تا بدانند آینده آنها چه خواهد بود و با پرداخت مبالغ گاه هنگفت سعی در درک سرنوشت خود دارند. اما آیا این راه از نظر اسلام صحیح است؟ نظر مراجع تقلید در مورد فال و فال چیست؟

فال قهوه

قاعده فال در اسلام

دین اسلام مبتنی بر فطرت و حقیقت و به دور از هر گونه توهم و ساده لوحی است و این خرافات را به شدت نهی می کند و مردم را به تلاش برای ایجاد زندگی خوب تشویق می کند. امام صادق علیه السلام در روایتی می فرماید: فال چنان است که صاحبش به آن ایمان می آورد. اگر بدست آوردنش آسان باشد (فال نیک) آسان است و اگر سخت باشد (فال بد) سخت است و اگر چیزی بدست نیاورد هیچ خواهد بود.

جالب است بدانید که اسلام از فال بد به شدت نهی کرده است، زیرا تأثیرات منفی روانی بر شنونده دارد. اما شنیدن فال نیک بدون بها جایز است که موجب افزایش امید و شادی و در نتیجه تلاش می شود. چنان که پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «فال نیکو بسازید که آن را خواهید یافت» و «خداوند فال نیک را دوست دارد». همچنین حضرت علی (ع) در مورد فال نیک می فرماید: «فال نیک بگیرید که پیروز می شوید».

قرآن کریم نیز فال بد را رد می کند اما خوش بینی به آینده را تشویق می کند و از مسلمانان می خواهد که در سایه ایمان روحی شاد و با نشاط داشته باشند. حضرت محمد صلی الله علیه و آله در روایتی می فرماید: «کسی که بخواهد سفر کند و از خانه به سوی مقصد حرکت کند، اما پرنده ای را ببیند و آن را به فال بد بگیرد و به خانه برگردد، به آن ایمان نیاورده است که بر محمد نازل شده است. ”

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

«او نگهبانی در پیش و پشت سر دارد که او را از فرمان خدا حفظ می‌کند، خداوند حال مردم را تغییر نمی‌دهد تا آنچه را که در جانشان است تغییر دهند و هنگامی که خداوند برای مردم بدی بخواهد، نمی‌کند». آن را روی می‌گردانند و جز او سرپرستی ندارند».
«برای انسان فرشتگانی هستند که متناوباً او را از قبل و پشت سر از فرمان خدا محافظت می کنند. همانا خداوند حال قومی را تغییر نمی‌دهد تا آن قوم را تغییر دهد، و اگر خدا بدی برای امتی بخواهد، پیش از او هیچ دوست و یاور و یاوری برای آنها نیست.

حرمت سحر و سحر نزد همه علما است و متفق القول هر نوع تعلیم و تعلم و استفاده و پرداخت وجه آن را حرام دانسته اند.

حکم فال از دیدگاه سید علی خامنه ای

جعل اخبار جایز نیست و پول قرینه شرعی ندارد.

حکم فال از دیدگاه سید محمد حسین زنجانی

این امور هیچ سند شرعی و عقلی ندارد و گرفتن وجه برای آنها مناسب نیست. مؤمنان باید در تمام امور زندگی خود بر اساس علم و تلاوت قرآن و احادیث شریف و مشورت با افراد متخصص و متعهد رفتار کنند.

قضاوت فال از دیدگاه سید محمد امین خراسانی

اظهارات آنها اعتباری ندارد و از دریافت وجوهی مانند حقوق و نرخ ثابت منع می شوند.

قضاوت نبوت از دیدگاه سید علی حسینی سیستانی

شرعاً صحیح نیست و اگر منفعت عقلی باشد، پول دادن اشکالی ندارد.

فال قهوه و نبوّت های مشابه آن صحیح نیست و نباید با جزم و قطعیت چیزی بگوید، همچنان که دیگران در مواردی که دلیل شرعی و عقلی لازم است به این پیشگویی ها عمل نکنند.

قضاوت فال از دیدگاه حسین وحید خراسانی

کهانت حرام و کسب درآمد از این راه حرام است. کهانت عبارت است از اطلاع رسانی در مورد مسائل غیبی به گونه ای که دیگران فکر کنند برخی از شیاطین به آن شخص خبر می دهند.

قضاوت فال از دیدگاه عبدالله جوادی آملی

آنچه امروزه برای فال رایج است، نوعی فال است که در اسلام برای مردم عادی حرام و نهی شده و پسندیده نیست. اما فال نیک در برابر بد در اسلام پذیرفته شده است. فال حافظ نوعی سرگرمی است و اگر ذهن انسان را مشوش نکند و مانعی برای پیشرفت و ترقی او ایجاد نکند و امید به زندگی را بی جهت از او سلب نکند، اشکالی ندارد.

قضاوت فال از دیدگاه ناصر مکارم شیرازی

به فتوای همه فقهای اسلام، تحصیل و سحر و جادوگری حرام است.

فال قهوه و امثال آن خرافات است و اعتبار قانونی ندارد و گرفتن پول برای آنها جایز نیست.

طالع بینی

راه رهایی از فال بد از دیدگاه اسلام و حدیث

1- بی تفاوتی

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «اثر فال بد; هرچقدر هم که آن را سبک بگیری بی اثر و آسان است و اگر سخت و سخت بگیری مؤثر است و اگر بی توجهی کنی اثری ندارد.

2- به خدا ایمان داشته باشید

امام صادق علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند که فرمود: کفاره فال بد توکل بر خداست.

3- نماز

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «هر کس چیز ناخوشایندی و ناپسندی ببیند و آن را فال بد بداند، بگوید:

خدایا هیچ کس جز تو نمی تواند نیکی کند و بدی ها را جز تو دفع نمی کند و نیروی و قدرتی جز تو نیست.
خداوند! هیچ کس جز تو خیری نمی بخشد، و هیچ کس جز تو نمی تواند بدی را از بین ببرد، و نیرویی جز تو نیست.

امام صادق (علیه السلام) در بخشی از دعای حج و عمره می فرماید:

…خدایا پرنده ای جز پرنده تو نیست و خیری جز خیر تو نیست و جز تو حافظی نیست.
خداوند! هیچ فال بدی جز به خواست تو برآورده نمی شود و خیر و نیکی تنها از توست و جز تو حامی و پشتیبانی نیست.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در پایان این مقاله با ما و کاربران عزیز سایت ستاره در میان بگذارید.

نوشته‌های مشابه