حمام مهدی قلی بیک | آشنایی با موزه مردم شناسی معروف به حمام مهدی قلی بیک مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-08


گردآوری :


اشتراک گذاری :شما در متن زیر با موزه مردم شناسی معروف به مهدی قلی بیک یکی از بزرگ ترین گرمابه های ایران آشنا خواهید شد. حمام مهدی قلی بیگ مربوط به دوره صفویه است. این آثار به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. حمام مهدی قلی در همسایگی امام رضا قرار دارد.

حمام مهدی قلی بیک در دوران صفیه بنا شده است. این حمام یکی از بزرگ ترین حمام های ایران است. حمام، در کنار حرم امام رضا واقع شده است.
جاذبه های این گرمابه باعث شده است که مسافران زیادی را برای بازدید به خود فرا بخواند. نقاشی های زیبا و فوق العاده دیوار و سقف آن بسیار جالب می باشد.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیگ از حمام های معروف مشهد است که مربوط به دوره شاه عباس صفوی است، معماری خارق العاده آن حکایت از شکوه و عظمت معماری اصیل ایرانی دارد. این حمام که در جوار حرم امام رضا (ع) واقع شده امروزه به موزه مردم ‌شناسی تبدیل شده است. کسانی که می‌ خواهند از این حمام زیبا دیدن کنند باید در مشهد به ابتدای بازار بزرگ، جنب مسجد شاه بروند تا از این اثر تاریخی که چهل سال قبل به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است دیدن نمایند.

موزه مردم‌شناسی

این حمام بی نظیر چند سالی مورد بی توجهی قرار گرفت تا آن که سازمان میراث فرهنگی و آستان قدس در اقدامی مشترک در سال ۱۳۷۸ به مرمت و بازسازی حمام توجه نشان دادند. در نهایت در سال ۱۳۸۵ و هم زمان با زاد روز ولادت امام هشتم شیعیان، درهای حمام مهدی قلی بیک با عنوان موزه تخصصی مردم شناسی رو به مردمان گشایش یافت.

فیلمی درباره این حمام در سال ۱۳۸۹ به کارگردانی علی حسن‌ زاده ساخته شده است.

تاریخچه حمام مهدی قلی بیک

مهدی قلی بیک در زمان شاه عباس صفوی، یکی از امیران ترک در خراسان بشمار می رفت که وی در سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی دستور ساخت این حمام را صادر کرد. او بعد از ساخت این حمام آن را به مردم شریف مشهد وقف کرد. اما کم کم با توسعه و آبادانی شهر و لوله کشی آب در منازل درخواست برای حمام عمومی کمی کاهش یافت و این حمام متروکه باقی ماند. در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و آستان قدس رضوی اقدام به مرمت و بازسازی آن گرفت و کار آن آغاز گردید.

یادآور روزگاران مشهد قدیم

موزه مردم شناسی مشهد

بالاخره در سال ۱۳۸۵ به عنوان موزه مردم شناسی درهای حمام قلی بیک مشهد برای بازدید عموم بازگشایی شد؛ امیر مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ در قزوین از دنیا رفت. علاوه بر این حمام وقف های دیگری نیز از وی باقی مانده و درست بعد از فوت او جسدش را به حرم امام رضا منتقل و در آنجا دفن نمودند.

حمام مهدی قلی بیگ مربوط به دوره صفویه است و در مشهد، ابتدای بازار بزرگ، جنب مسجد شاه واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

از مکان های بسیار زیبا

سایت گردشگری ایران، سلام پرواز، ویکی پدیا،نوشته‌های مشابه