جک ما، بنیانگذار گروه علی بابا و سومین مرد ثروتمند چین


جک ما کارآفرین چینی بنیانگذار گروه علی بابا که مالک برخی از بزرگترین وب سایت های تجارت الکترونیک در جهان است و در حال حاضر سومین فرد ثروتمند در چین است.

ما یون (ما یون) معروف به جک ما ، بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا، یکی از بزرگترین شرکت های تجارت الکترونیک در چین و در حال حاضر سومین فرد ثروتمند در چین است. تا نوامبر 2017، دارایی خالص شخصی جک ما حدود 47.8 میلیارد دلار گزارش شده است.

جک ما یکی از نمادهای کارآفرینی و موفقیت در جهان است. او را می توان یکی از تاثیرگذارترین تاجران قرن حاضر نامید. در فهرست 50 رهبر برتر سال 2017 در وب سایت فورچون، او در رتبه دوم قرار گرفت. جک ما علاوه بر فعالیت های مدیریتی و کارآفرینی، منبع الهام بسیاری از افراد است و با سخنرانی و انتشار آموزش های متعدد سعی در تربیت مدیران و کارآفرینانی مانند خود دارد. این مدیر چینی علاوه بر فعالیت های تجاری، علاقه زیادی به هنرهای رزمی و موسیقی دارد. او اخیرا در یک فیلم رزمی بازی کرده است. جک ما همچنین تجربه خوانندگی و اجرای حرکات موزون در جشنواره ها و جشن های مختلف را دارد.

جک ما از سال 2009 به طور جدی به تمرین هنرهای رزمی پرداخت و سبک تای چی چوان را زیر نظر استاد بزرگ چینی وانگ جیان آموخت. در سال 2011، او تعدادی از بهترین قهرمانان تای چی را برای آموزش هنرهای رزمی در علی بابا استخدام کرد. وانگ، جت لی و ما مربیان این دوره ها هستند و شرکت کارکنان در این کلاس ها الزامی است. بنیانگذار علی بابا معتقد است که روزی جهان او را به خاطر دستاوردهایش در تای چی (نه به عنوان بنیانگذار علی بابا) به یاد خواهد آورد.

داستان زندگی جک ما نمونه کاملی از دستیابی به موفقیت از شکست است. قبل از اینکه وب سایت علی بابا و سایر شرکت هایش را تأسیس کند، مشاغل زیادی را امتحان کرد و در اکثر آنها شکست خورد. در دنیای تجارت امروز، بنیانگذار علی بابا به عنوان نمادی از صبر، پشتکار و اراده قوی شناخته می شود.

تولد و تحصیل

ما یون در 15 اکتبر 1964 در هانگژو چین به دنیا آمد. این شهر در جنوب شرقی چین قرار دارد. او یک برادر بزرگتر و یک خواهر کوچکتر داشت. ما، برادر و خواهرش در زمانی بزرگ شدند که حکومت کمونیستی در چین حکومت می کرد و کشور را در انزوا قرار می داد. خانواده یون ثروت زیادی نداشتند و نمی توانستند به درستی و شاید از نظر مالی زندگی فرزندان خود را تامین کنند.

جک ما در کودکی همیشه با همکلاسی هایش می جنگید و حتی از افراد قوی تر از خودش هم نمی ترسید. او مانند بسیاری دیگر از کودکان چینی سرگرمی ها و لذت های خاص خود را داشت. مامان در کودکی به جیرجیرک علاقه زیادی داشت و دوست داشت آنها را جمع کند. او می توانست نوع و اندازه جیرجیرک ها را از روی صدایشان تشخیص دهد.

پس از بازدید نیکسون (رئیس جمهور وقت آمریکا) از هانگژو در سال 1972، این شهر به یک منطقه توریستی تبدیل شد. ما که در آن سال ها نوجوان بود، علاقه زیادی به یادگیری زبان انگلیسی داشت. او 70 دقیقه با دوچرخه از خانه اش تا هتل بین المللی شهر را طی کرد تا به عنوان راهنما شهر را به گردشگران نشان دهد. او از گردشگران خواست در ازای یک سفر رایگان به او زبان انگلیسی بیاموزند. لقب «جک» را یکی از همسفرها در همان سال ها به او داده است. این دوست که نمی توانست نام چینی ما را به خوبی تلفظ کند، سال ها با جک مکاتبه کرده بود.

ما تلاش زیادی برای ادامه تحصیل در دانشگاه انجام داد. او چهار سال متوالی در امتحانات ورودی سالانه در چین شرکت کرد و در نهایت در موسسه تربیت معلم هانگژو تحصیل کرد. او در سال 1988 با مدرک لیسانس زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد. جک ما بعدها در مدرسه بازرگانی چان کونگ تحصیل کرد و در سال 2006 مدرک بازرگانی را از این دانشگاه دریافت کرد.

جک یک فرد اجتماعی با ارتباط خوب، در طول سال های تحصیل در دانشگاه به عنوان رئیس هیئت دانشجویی خدمت می کرد. پس از فارغ التحصیلی، مشاغل زیادی را امتحان کرد و در نهایت به عنوان استاد زبان انگلیسی و تجارت جهانی در دانشگاه دیانزی در هانگژو مشغول به کار شد. حقوقی که ما در اولین کارش دریافت می کرد معادل 12 دلار در ماه بود. شاگردان ما در آن زمان او را معلمی مهربان و دلسوز می دانستند.

آشنایی با اینترنت و ورود به دنیای تجارت الکترونیک

بنیانگذار علی بابا قبل از اینکه با فناوری اینترنت آشنا شود و حرفه اصلی خود را آغاز کند چندین شغل را امتحان کرد و در اکثر آنها شکست خورد. جک برای کار در نمایندگی KFC درخواست داد و از بین 24 نفر، تنها او رد شد. او چندین بار تلاش کرد تا در دانشگاه هاروارد کار کند، اما شکست خورد. او در یکی از مصاحبه هایش تعداد حرفه هایی را که امتحان کرده، 30 عنوان کرده است.

اولین آشنایی این مدیر موفق چینی با اینترنت به سال 94 برمی گردد که یک سال بعد در ابتدای سال 95 به همراه تعدادی از دوستانش به آمریکا سفر کرد و در آنجا با اینترنت بیشتر آشنا شد. در اولین استفاده از اینترنت، نام چند نوشیدنی را جستجو کردیم و در کمال تعجب، نتایج هیچ نشانی از وب سایت های چینی نشان نداد. در جستجوی بعدی، او به دنبال اطلاعاتی در مورد کشور چین می گردد و دوباره یک وب سایت چینی پیدا نمی کند. سرانجام او و دوستانش تصمیم گرفتند یک وب سایت برای چین ایجاد کنند.

جک ما او اولین وب سایت خود را با طراحی بسیار ساده منتشر کرد. وب سایت او در ساعت 9:40 راه اندازی شد و تا ساعت 12:30 او تعدادی ایمیل از افراد مختلف دریافت کرد که می خواستند درباره او بیشتر بدانند. اینجا بود که این نابغه تجارت به ظرفیت بزرگ اینترنت پی برد.

در آوریل 1995، جک ما به همراه همسرش و یکی از دوستانش شرکتی را تأسیس کردند. آنها با کمک هزینه 20000 دلاری، یک شرکت طراحی سایت راه اندازی کردند. نام این شرکت “صفحه زرد چین” بود. در سه سال اول، شرکت آنها 800000 دلار درآمد داشت. نکته جالب در مورد فعالیت جک ما در اینترنت این است که او هرگز حتی یک خط کد ننوشت و حتی اولین کامپیوتر خود را در 33 سالگی خرید.

در سال‌های 1998 و 1999، جک ما به عنوان مدیر در یکی از شرکت‌های تابعه مرکز تجارت الکترونیک بین‌المللی چین مشغول به کار شد. این مرکز زیرمجموعه وزارت اقتصاد و تجارت خارجی چین است. او در سال 1999 از این خدمات دولتی استعفا داد و به هانگژو بازگشت و علی بابا را تأسیس کرد. او علی بابا را به همراه 18 نفر از دوستانش در آپارتمان خود تأسیس کرد. اولین سرمایه آنها برای ایجاد این وب سایت خرید و فروش B2B حدود 500000 یوان بود.

جک ما هرگز یک خط کد ننوشت و حتی اولین کامپیوتر خود را در 33 سالگی خرید

بر اساس گزارش های منتشر شده، او زمانی که ما در سانفرانسیسکو بود نام علی بابا را برای این وب سایت انتخاب کرد. او از داستان «علی بابا و چهل دزد» در کتاب «هزار و یک شب» به عنوان منبع الهام برای انتخاب نام علی بابا برای شرکت خود نام برد.

در اکتبر 1999 و ژانویه 2000، علی بابا دو بار سرمایه خارجی را با مجموع 25 میلیون دلار جذب کرد. 20 میلیون دلار از این سرمایه توسط شرکت ارتباطات ژاپنی سافت بانک در اختیار وی قرار گرفت. طرح توسعه این وب سایت توسعه تجارت الکترونیک در چین و سپس ایجاد بستری برای ارتباط شرکت های کوچک و متوسط ​​با کسب و کارهای جهانی بود. تیمی که جک برای رشد کسب و کار تشکیل داده بود، روحیه بالایی داشت. چون همیشه به آنها امید می داد و از جوانی و اشتیاق آنها به عنوان موتور محرک شرکت یاد می کرد. کار در علی بابا همیشه برای جک سرگرم کننده بوده است. او در مراحل توسعه شرکت جوایز جالبی به کارمندانش داد.

جک ما او با درک پتانسیل بالای اینترنت و وب سایت ها، چندین وب سایت تجارت الکترونیک دیگر را در سال 2003 تأسیس کرد. Taobao، Alipay، Ali mama و Lynx وب سایت هایی بودند که در سال 2003 به گروه Alibaba پیوستند. با توسعه سریع وب سایت Taobao، eBay. به جک پیشنهاد خرید آن را داد، اما او این پیشنهاد را رد کرد. مدتی بعد با کمک جری یانگ موسس یاهو سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری را پذیرفت و 40 درصد از سهام این شرکت را به او داد.

در نوامبر 2012، حجم تراکنش های علی بابا به بیش از یک تریلیون یوان رسید و جک ما به عنوان «مرد تریلیون یوان» نام گرفت. در سال 1392 از مدیرعاملی این شرکت استعفا داد و تنها رئیس هیئت مدیره بود. در سپتامبر 2014، سهام علی بابا در بورس نیویورک عرضه شد و ارزش شرکت به بیش از 230 میلیارد دلار رسید.

از آن زمان افزایش ارزش، علی بابا به یکی از با ارزش ترین شرکت های فناوری در جهان تبدیل شده است. عرضه عمومی سهام این شرکت در تاریخ بورس آمریکا بی سابقه بود. پس از به دست آوردن این سرمایه عظیم در گفت وگویی گفتیم:

ما امروز هیچ پولی به دست نیاوردیم. اما امروز توانستیم اعتماد مردم را جلب کنیم.

جک ما در حال حاضر رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا است. این گروه شامل شرکت های Alibaba، Taobao، Tmall، eTao، 1688، AliExpress، Alipay و Alibaba Cloud Computing می باشد.

جک ما؛ مرد تریلیون یوان

پس از موفقیت های متعددی که بنیانگذار علی بابا در تجارت الکترونیک به دست آورد، دانشگاه های مختلف از او برای سخنرانی و تدریس دعوت می کنند. دانشگاه های پنسیلوانیا، ماساچوست، هاروارد و پکن از جمله مؤسسات معتبر آموزش عالی هستند که Ma در آن ها سخنرانی و تدریس کرده است. او تا سال 2016 صاحب چندین قصر در مناطق اروپایی بوردو، کوتس و بلز بود.

جک ما در سال 2017 با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار و در برج ترامپ درباره ایجاد پنج میلیون شغل در این کشور با وی مذاکره کرد. وی همچنین با سر لی کا شینگ یکی از تاجران معروف هنگ کنگی ملاقاتی داشت و با این تاجر برای تاسیس یک شرکت کیف پول الکترونیکی وارد مذاکره شد.

جک ما در حال حاضر به عنوان عضو هیئت مدیره چندین شرکت به جز گروه علی بابا فعالیت می کند. برخی از این شرکت ها در راستای کمک های بشردوستانه و فعالیت های خیریه فعالیت می کنند. برخی از بزرگترین شرکت هایی که ما در آنها عضو هستیم، سافت بانک ژاپن و شرکت رسانه ای چینی Huayi Brothers هستند.

زندگی شخصی

جک ما در حین تحصیل با همسرش ژانگ یینگ آشنا شد. آنها پس از فارغ التحصیلی ازدواج کردند و هر دو به عنوان معلم مشغول به کار شدند. این زوج میلیاردر در حال حاضر یک پسر و یک دختر دارند. جک ما هرگز خانواده خود را در کانون توجه رسانه ها قرار نداده است.

نوشتن، هنرهای رزمی، مدیتیشن و تمرین تای چی؛ تفریحات همیشگی جک ما
جک ما پس از تبدیل شدن به یک میلیاردر چینی، چنین خریدهای بزرگی برای خود انجام نداد و هنوز هم عادت های ساده ای دارد. نوشتن، هنرهای رزمی، مدیتیشن و تمرین تای چی از سرگرمی های همیشگی اوست. فعالیت های بشردوستانه و حفاظت از محیط زیست نیز از علایق این تاجر موفق است که در آن فعالیت های جدی دارد.

جوایز و افتخارات

در سال 2004، تلویزیون مرکزی چین و بینندگان آن، جک ما را به عنوان یکی از 10 رهبر برتر تجارت انتخاب کردند.

در سپتامبر 2005، مجمع جهانی اقتصاد او را به عنوان رهبر جوان جهانی انتخاب کرد. مجله فورچون جک ما را به عنوان یکی از 25 تاجر برتر آسیا انتخاب کرد و نیوزویک در سال 2007 عنوان تاجر سال را به او اعطا کرد. در سال 2008، مجله بارون بنیانگذار علی بابا را در بین 30 مدیر عامل برتر جهان قرار داد.

در سال 2009، مجله تایمز جک ما را یکی از 100 فرد تأثیرگذار در جهان معرفی کرد. او در سال 2014 دوباره در این لیست انتخاب شد. در سال 2010، وب سایت فوربس آسیا ما را به عنوان یکی از قهرمانان بشردوستانه انتخاب کرد. دلیل این انتخاب، فعالیت های جدی موسس علی بابا در مبارزه با فقر بود.

دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ در سال 2013 به جک ما دکترای افتخاری اعطا کرد. دانشگاه De La Salle در مانیل، فیلیپین نیز در سال 2017 به او دکترای افتخاری اعطا کرد.

نقل قول های معروف از جک ما

  • هرگز تسلیم نشوید؛ چون امروز سخت است، فردا سخت تر خواهد بود، اما پس فردا روز فوق العاده ای خواهد بود.
  • فردی را استخدام کنید که برای کار مناسب باشد، نه فقط استعداد. وقتی می خواهید تراکتور بسازید نیازی به موتور بوئینگ ندارید.
  • هرگز در زندگی شخصی یا کاری دیگران را فریب ندهید. در سال 1995 چهار شرکت از من کلاهبرداری کردند و اکنون هیچ کدام از آنها وجود خارجی ندارند.
  • برای حکومت بر نوابغ به یک انسان عادی نیاز است. او مسائل را از منظر دیگری می بیند و تیم را بهتر مدیریت می کند.
  • همیشه این سه اصل را در ذهن داشته باشید: دوست دارید چه کاری انجام دهید، چه کاری باید انجام دهید و چه مدت باید آن را انجام دهید.
  • از رقبای خود یاد بگیرید؛ اما هرگز کار آنها را کپی نکنید.

نوشته‌های مشابه