تلسکوپ فضایی اقلیدس “اسرار تاریک” کیهان را هدف قرار خواهد داد


تلسکوپ فضایی اقلیدس اروپایی قرار است روز شنبه اولین ماموریت خود را با هدف روشن کردن دو مورد از بزرگترین اسرار جهان یعنی انرژی تاریک و ماده تاریک به فضا پرتاب کند.

ایده یک هنرمند تلسکوپ فضایی اقلیدس را نشان می دهد که توسط آژانس فضایی اروپا (ESA) ساخته شده است که توسط موشک فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب می شود، در این تصویر بدون تاریخ. (از طریق رویترز)

این پرتاب از کیپ کاناورال در فلوریدا در ساعت 11:12 صبح به وقت محلی (1512 GMT) با موشک فالکون 9 شرکت آمریکایی اسپیس ایکس برنامه ریزی شده است.

آژانس فضایی اروپا مجبور شد برای پرتاب این ماموریت به شرکت میلیاردر ایلان ماسک مراجعه کند، پس از آن که روسیه موشک های سایوز خود را در واکنش به تحریم های جنگ اوکراین پس گرفت.

پس از یک سفر یک ماهه در فضا، اقلیدس به همکار تلسکوپ فضایی خود جیمز وب در مکانی پایدار در حدود 1.5 میلیون کیلومتری (بیش از 930000 مایل) از زمین که دومین نقطه لاگرانژ نامیده می شود، می پیوندد.

از آنجا، اقلیدس بزرگترین نقشه جهان را ترسیم می کند که بیش از دو میلیارد کهکشان را در بیش از یک سوم آسمان پوشش می دهد.

با گرفتن نوری که 10 میلیارد سال طول کشید تا به محیط اطراف زمین برسد، این نقشه همچنین نگاه جدیدی به تاریخ 13.8 میلیارد ساله کیهان ارائه می دهد.

دانشمندان امیدوارند از این اطلاعات برای پرداختن به آنچه که رهبر پروژه اقلیدس، جوزپه راکا، “شرم کیهانی” می نامد استفاده کنند: اینکه 95 درصد جهان برای بشریت ناشناخته باقی مانده است.

اعتقاد بر این است که حدود 70 درصد آن انرژی تاریک است، نامی که به نیروی ناشناخته ای داده شده است که باعث می شود جهان با سرعتی شتابان منبسط شود.

و 25 درصد ماده تاریک است که تصور می شود جهان را به هم متصل می کند و حدود 80 درصد جرم آن را تشکیل می دهد.

از زمانی که توانستیم ستاره‌ها را ببینیم، از خود می‌پرسیدیم که آیا جهان بی‌نهایت است؟ این از چه چیزی ساخته شده است؟ مایکل سیفرت، دانشمند پروژه اقلیدس ناسا به خبرگزاری فرانسه گفت: چگونه کار می کند؟

این کاملاً شگفت‌انگیز است که می‌توانیم داده‌ها را بگیریم و در واقع شروع به پیشرفت حتی کمی در مورد برخی از این سؤالات کنیم.»

– “کارآگاه افسون شده” –

اقلید گوادالوپ کاناس، عضو کنسرسیوم، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که این تلسکوپ فضایی دو تنی یک “کارآگاه تاریک” است که می تواند اطلاعات بیشتری در مورد هر دو عنصر آشکار کند.

اقلیدس که 4.7 متر (15 فوت) ارتفاع و 3.5 متر عرض دارد، از دو ابزار علمی برای نقشه برداری از آسمان استفاده خواهد کرد.

دوربین نور مرئی آن به آن اجازه می‌دهد شکل کهکشان‌ها را اندازه‌گیری کند، در حالی که طیف‌سنج مادون قرمز نزدیک و نورسنج آن به آن اجازه می‌دهد تا فاصله آنها را اندازه‌گیری کند.

پس چگونه اقلیدس سعی می کند به چیزهایی که قابل دیدن نیستند توجه کند؟ با جست و جوی نبودشان.

نوری که از میلیاردها سال نوری دورتر می‌آید، توسط جرم ماده مرئی و تاریک موجود در مسیر کمی تحریف می‌شود، پدیده‌ای که به عنوان عدسی گرانشی ضعیف شناخته می‌شود.

راکا به خبرگزاری فرانسه گفت: «با کم کردن ماده مرئی، می‌توان حضور ماده تاریکی را که در بین آن قرار دارد محاسبه کرد.

اگرچه این ممکن است ماهیت واقعی ماده تاریک را آشکار نکند، دانشمندان امیدوارند که سرنخ های جدیدی به دست بیاورد که به ردیابی آن در آینده کمک کند.

در مورد انرژی تاریک، اخترفیزیکدان فرانسوی، دیوید الباز، انبساط جهان را با منفجر کردن یک بالن با خطوطی که روی آن کشیده شده بود، مقایسه کرد.

دانشمندان امیدوارند با “مشاهده سرعت باد شدن آن” نفس — یا انرژی تاریک — را که باعث انبساط آن می شود اندازه گیری کنند.

– ‘معدن طلا’ –

تفاوت عمده بین اقلیدس و سایر تلسکوپ های فضایی، میدان دید وسیع آن است که مساحتی معادل دو ماه کامل را اشغال می کند.

رنه لوریس، دانشمند پروژه، گفت که این دیدگاه گسترده تر به این معنی است که اقلیدس قادر خواهد بود “در آسمان گشت و گذار کند و اجرام عجیب و غریب” مانند سیاهچاله ها را بیابد، که تلسکوپ وب می تواند سپس با جزئیات بیشتری آنها را مطالعه کند.

یانیک ملییر، رئیس کنسرسیوم اقلیدس، می‌گوید: فراتر از انرژی تاریک و ماده، نقشه اقلیدس از جهان انتظار می‌رود «معدن طلا برای کل حوزه نجوم» باشد.

دانشمندان امیدوارند داده های اقلیدس به آنها کمک کند تا در مورد تکامل کهکشان ها، سیاهچاله ها و غیره بیشتر بیاموزند.

اولین تصاویر پس از آغاز عملیات علمی در ماه اکتبر، با برنامه ریزی داده های پایه برای سال های 2025، 2027 و 2030 انتظار می رود.

این ماموریت 1.4 میلیارد یورویی (1.5 میلیارد دلاری) قرار است تا سال 2029 ادامه داشته باشد، اما اگر همه چیز خوب پیش برود، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

نوشته‌های مشابه