تفاوت بین erp و bpms چیست؟ نکات کلیدی قبل از انتخاب – نماد


در محیط کسب و کار پیچیده و ناپایدار امروزی، انعطاف پذیری یکی از ویژگی های کلیدی برای ایجاد مزیت رقابتی در بین مشاغل است. سازمان ها برای دستیابی به این ویژگی ها از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند که رایج ترین آنها سیستم های ERP و BPMS هستند.
قبل از اینکه در مورد تفاوت بین Erp و Bpms صحبت کنیم، ابتدا باید هر یک را به درستی درک کنیم.

معرفی BPMS:

سیستم های مدیریت فرآیند کسب و کار ماژولار و انعطاف پذیر هستند. از ویژگی های اصلی آنها می توان به توانایی طراحی، پیاده سازی، نظارت و بهینه سازی فرآیندهای تجاری اشاره کرد. اگر کسب و کار شما نیاز به انعطاف پذیری برای تغییر فرآیندها دارد، نرم افزار BPMS این راه حلی است که باید از آن استفاده کنید. زیرا به شما این امکان را می دهد که تصمیم بگیرید کدام فرآیند باید برای کدام دسته از کاربران سیستم شما طراحی شود.

هدف اصلی BPMS جداسازی فرآیند کسب و کار از زیرساخت فناوری زیربنایی با استفاده از معماری سرویس گرا (SOA) است که می تواند توسط هر سیستم دیگری مانند ERP استفاده شود.

معرفی ERP:

برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) به نوعی از سیستم نرم افزاری اطلاق می شود که سازمان ها برای مدیریت فعالیت های تجاری روزمره مانند حسابداری، تدارکات، مدیریت پروژه، عملیات زنجیره تامین و غیره استفاده می کنند. یک بسته کامل ERP به برنامه ریزی، بودجه بندی، پیش بینی و گزارش عملکرد مالی سازمان کمک می کند.

اگر به دنبال سیستمی هستید که برخی از فرآیندهای اصلی کسب و کار شما را ترکیب و خودکار کند، احتمالاً ERP گزینه خوبی برای شما است. یک سیستم ERP شامل مجموعه ای از برنامه های کاربردی یکپارچه است که یک سازمان می تواند از آنها برای جمع آوری، ذخیره، مدیریت و تفسیر داده ها در فعالیت های مختلف تجاری خود استفاده کند.

ERP برای ادغام فرآیندهای تجاری مانند تولید، فروش و توزیع، تدارکات، حسابداری و منابع انسانی استفاده می شود. مهمترین دستاورد سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی، ارائه یک پایگاه داده یکپارچه و منسجم است که بخش های بزرگی از سازمان را پوشش می دهد.

چه چیزی ERP و BPMS را متفاوت می کند؟

سیستم های BPMS و ERP ممکن است ماهیت مشابهی داشته باشند زیرا هر دو به خودکارسازی فرآیندهای سازمانی کمک می کنند و حتی ممکن است مشکلات مشابه را حل کنند. اما روش اجرای آنها متفاوت است.

هنگام انتخاب BPMS، باید مشخص کنید که چه فرآیندهایی را می خواهید پیاده سازی کنید، زیرا این سیستم قوانین کسب و کار شما را اجرا می کند و گلوگاه ها را در فرآیندهای شما شناسایی می کند، آنها را برطرف می کند و سپس اجرا می کند. اما برای انتخاب یک ERP، باید در نظر بگیرید که به چه ویژگی هایی نیاز دارید. زیرا این سیستم یک بسته کامل را به شما ارائه می دهد که باید قوانین کسب و کار خود را با آن تطبیق دهید.

ناگفته نماند که هم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و هم سیستم های مدیریت فرآیند کسب و کار (BPMS) برای افزایش کارایی، کاهش هزینه ها و افزایش سود در سازمان ها اجرا می شوند. اما ERP تمایل دارد به عملکردهای سازمانی محدود شود. در حالی که BPMS بسیار انعطاف پذیرتر است و تمرکز بیشتری روی فرآیند دارد.

متاسفانه سیستم های ERP برای سفارشی سازی طراحی نشده اند. اگر می خواهید سیستمی را پیاده سازی کنید که فرآیندهای خاص «کسب و کار شما» را مدیریت کند، پلتفرم های BPMS می توانند این کار را بسیار کارآمد انجام دهند. علاوه بر این، پلتفرم های BPMS از هر روشی که می خواهید برای مدیریت فرآیندهای خود در آینده استفاده کنید، پشتیبانی می کنند.

مثلا: اگر به نرم افزاری برای مدیریت یک گردش مالی خاص نیاز دارید، BPMS با ابزارهای خود می تواند آن را به طور انحصاری برای شما طراحی و پیاده سازی کند، در حالی که ERP به شما کل ماژول مالی و انعطاف پذیری زیادی برای سفارشی سازی فرآیندها می دهد. تو اینجا نیستی

تفاوت دیگر بین سیستم های ERP و BPMS این است که اگر می خواهید کسب و کار خود را با فرآیندهای از پیش ساخته شده سیستم های ERP هماهنگ کنید، خرید یکی از این سیستم ها در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. اما برعکس، اگر می خواهید از ابزارهایی برای طراحی فرآیندهای خود استفاده کنید، خرید یک پلت فرم BPMS، کسب و کار شما را در مسیر موفقیت بیشتر قرار می دهد.

در سیستم های ERP، تصمیمات به یک بخش خاص گره خورده است. در حالی که راه حل های BPM فرصتی برای ایجاد یک فرآیند بین بخش های مختلف فراهم می کند. فرآیندهای کسب و کار شما می تواند تفاوت رقابتی بین شما و رقبایتان ایجاد کند. استفاده از پلتفرمی که به شما امکان می‌دهد فرآیندهای خود را سفارشی کنید نیز می‌تواند به شما در بهبود KPI کمک کند.
ببینید این استراتژی ها چقدر در درازمدت در پول شما صرفه جویی می کنند.

با وجود تفاوت های بین ERP و BPMS، آیا می توان از هر دو سیستم به طور همزمان استفاده کرد؟

درست است که BPMS راه حلی است که بر فرآیند گرایی تمرکز دارد. در حالی که ERP در مقایسه با آن بر وظایف سازمان تمرکز دارد و این تفاوت اصلی این دو سیستم است. ولی، این تفاوت مانع از ادغام و استفاده این دو با هم نیست.

BPMS عملکرد فرآیند، شبیه‌سازی فرآیند، مدل‌سازی فرآیند و بهینه‌سازی عملکرد فرآیند را نظارت می‌کند. بنابراین BPMS را می توان به عنوان یک لایه فرآیند گرا توصیف کرد که می تواند با ERP یک سازمان ادغام شود. با بهبود و ساده سازی فرآیندهای کسب و کار قبل از پیاده سازی سیستم های ERP، سازمان شما به موفقیت بیشتری دست خواهد یافت.
اگر این دو راه حل به درستی ادغام شوند، می توانند با پر کردن شکاف ها، یکدیگر را تکمیل کنند. اجرای آنها با هم می تواند بهترین ها را به شما نشان دهد. بنابراین، اگر تصمیم گرفته اید از هر دو BPMS و ERP استفاده کنید، احتمالاً بهترین انتخاب برای سازمان شما است و ممکن است نیازی به انتخاب سیستم نرم افزاری دیگری نداشته باشید.

نتیجه

در نهایت، بهتر است بدانید که اگرچه سیستم های ERP و BPMS می توانند به طور مستقل وجود داشته باشند. اما ترکیبی از این دو می تواند نتایج باورنکردنی برای سازمان شما ایجاد کند.

سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار (BPMS) یک گام مهم برای اجرای موفق ERP است. به عبارت دیگر، سطوح مختلفی از سیستم مدیریت فرآیند کسب و کار در پیاده سازی ERP وجود دارد. در نهایت، راه حل های ارائه شده توسط سیستم های ERP و BPMS متفاوت است. سیستم‌های ERP وظایف موجود در یک سازمان را همراهی می‌کنند، در حالی که هدف BPMS هماهنگ کردن فرآیندهای تجاری با ساده‌سازی آنها و خودکارسازی وظایف تکراری است.

نوشته‌های مشابه