تفاوت بین مدیر و رهبر چیست؟


رهبری چیست؟

رهبری به توانایی فرد برای تأثیرگذاری، ایجاد انگیزه و توانمندسازی دیگران برای کمک به موفقیت سازمان اشاره دارد. مهارت های رهبری برای تمرکز بر تغییرات بالقوه با ارائه جهت و همسویی، ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به افراد مورد استفاده قرار می گیرد.

برخی از بزرگ‌ترین رهبران تاریخ، افرادی بوده‌اند که با اقدامات شجاعانه، وفاداری و تفکر روشن خود به دیگران الهام می‌دهند. در حالی که مدیر ممکن است سعی کند خطرات را در شرکت یا سازمان به حداقل برساند، رهبر پیروان خود را متقاعد می کند که برخی از ریسک ها ارزش پذیرش دارند.

رهبر کسی است که دستاوردها را تشخیص داده و جشن می گیرد در حالی که از ناامیدی ها به عنوان فرصت های یادگیری استفاده می کند. این شخص کسی است که با اعتماد به نفس به جلو حرکت می کند و روی یک چشم انداز متمرکز است.

مدیریت چیست؟

مدیر به عنوان یکی از اعضای مهم یک سازمان، چهار وظیفه مهم دارد: برنامه ریزی، سازماندهی، رهبری و کنترل. بیشتر مدیران تمایل به رهبری دارند. این در حالی است که آنها باید ویژگی های زیادی داشته باشند تا در نقش رهبری ظاهر شوند.

اکثر مدیران کارکنانی دارند که برای آنها کار می کنند. مدیر کارمندان تیم خود را رهبری می کند و وظایف اولویت دار روز یا هفته را به اشتراک می گذارد، زیردستان این وظایف را انجام می دهند و مدیر کار را نظارت و تایید می کند یا آن را برمی گرداند.

آنها از مهارت های مدیریتی برای برنامه ریزی، ایجاد و هدایت سیستم های سازمانی برای دستیابی به ماموریت ها و اهداف استفاده می کنند. مدیران وضعیت موجود را حفظ می کنند. این افراد بر روی دستیابی به اهداف، اغلب با رویکرد کنترل شده تمرکز می کنند. مدیریت رهبری نیست، اما این باعث نمی شود که نقش کمتری در یک سازمان داشته باشد. یک مدیر می تواند بدون اینکه یک رهبر فکری الهام بخش یا تغییر الگو باشد موفق باشد.

به طور مشابه، یک رهبر می تواند موفق باشد. اما تجربه کمتری در مدیریت افراد دارد. شاید معروف ترین مثال در این زمینه، استیو جابز، نابغه فناوری اپل بود که به عنوان یک رئیس سرسخت شناخته می شد.

یک رهبر چه می کند؟

یک رهبر واقعی یا خوب به سادگی «کسی است که مردم را دوست دارد، برای کارمندان خود وقت دارد، قابل دسترس است و واقعاً به عملکرد کارکنان خود اهمیت می دهد. رهبران راهنمایی می کنند و دیگران را تشویق می کنند تا برای بهبود اخلاقی اقدام کنند.

برای رسیدن به این هدف ابتدا چشم انداز انگیزشی ایجاد می کنند و سپس به دیگران الهام می دهند و انگیزه می دهند تا در جهت دستیابی به آن تلاش کنند و همچنین تیم های خود را می سازند و آموزش می دهند تا در دستیابی به چشم انداز چه به طور مستقیم و چه غیر مستقیم موثر باشند.

یک مدیر چه می کند؟

مدیر اساساً همه چیز را اداره می کند. برای دستیابی به اهداف خاص، منابع را برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل می کند. در طول برنامه ریزی، او اهدافی را تعیین می کند و بهترین راه برای رسیدن به آنها را تعیین می کند.

منابعی مانند افراد، تجهیزات و پول را برای اجرای برنامه های شرکت یا سازمان تخصیص می دهد. اگرچه می تواند هزینه ها را کاهش دهد و بودجه را افزایش دهد. هدف اصلی یک مدیر دستیابی به نتایج در حین انجام مسئولیت های مختلف است. مدیران واقعاً کار و مسئولیت سختی دارند.

اگر می خواهید در یک سازمان نقش یک مدیر موفق و با تجربه را بازی کنید، باید بدانید که نیاز دارید دوره اصول مدیریت و نظارت ترک کنید تا بتوانید نقش خود را در آن شرکت یا سازمان به بهترین شکل ممکن ایفا کنید.

در این دوره ما به شما کمک خواهیم کرد یک سرپرست و مدیر فروش با دانش و تجربه خود حتی با تیم فروش نیمه حرفه ای می تواند با آموزش، مشاوره، انگیزه و … فروشندگان مجموعه خود را به بالاترین سطح ممکن از عملکرد هدایت کند. n تیم خود را به میزان قابل توجهی رشد دهید.

5 تفاوت اصلی بین مدیریت و رهبری

مدیریت افراد و منابع را بر اساس اصول یا ارزش های مورد حمایت سازمانی که در آن کار می کنند، کنترل یا هدایت می کند. برای ایجاد بهترین نتایج، مدیران بر بودجه‌ها، قراردادها، پروژه‌ها و فرآیندها نظارت می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که منابع به خوبی سازماندهی و استفاده می‌شوند.

رهبران برای کسانی که از آنها پیروی می کنند جهت یا دیدگاه جدیدی تعیین می کنند. به طور کلی می توان گفت که رهبر فردی است که باعث می شود کارکنان در بهترین حالت خود کار کنند. از سوی دیگر، مدیران ملزم به نظارت بر کارمندان بر اساس شرح وظایف خود هستند که به نوبه خود به آنها کمک می کند تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند.

بدین ترتیب؛ مدیران باید زیردستان خود را به خوبی درک کنند تا بتوانند وظایف خود را به طور مؤثر انجام دهند. یک رهبر سؤالات «چه» و «چرا» می پرسد، در حالی که یک مدیر بیشتر روی سؤالات «چگونه» و «چه زمانی» متمرکز است.

مدیران خوب باید تلاش کنند تا رهبران خوبی باشند و رهبران خوب اغلب به مهارت های مدیریتی برای موثر بودن نیاز دارند.

در زیر به 5 تفاوت بین مدیریت و رهبری نگاه می کنیم:

1. تفاوت در هدف

اولین تفاوت بین مدیریت و رهبری هدف است. رهبران آینده نگر هستند و جهت گیری های لازم را برای رشد سازمان خود در نظر می گیرند. چنین افرادی همیشه به این نگاه می کنند که سازمانشان کجاست، به کجا می خواهند بروند و چگونه می توانند با تیم موفق تر باشند.

در مقایسه، مدیران برای دستیابی به اهداف سازمانی با اجرای فرآیندهایی مانند بودجه ریزی، ساختار سازمانی و منابع انسانی اقدام می کنند. دیدگاه مدیران بیشتر به موضوعات مختلف، برنامه ریزی و سازماندهی وظایف برای دستیابی به اهداف تعیین شده مربوط می شود. با این حال، هر دو به یک اندازه در محیط های تجاری مهم هستند.

2. تفاوت بین سازمان و همسویی

دومین تفاوت مدیریت و رهبری در سازمان است. مدیران از طریق فعالیت های هماهنگ و فرآیندهای تاکتیکی به اهداف خود دست می یابند. آنها اهداف بلند مدت را به بخش های کوچکتر تقسیم می کنند و منابع موجود را برای دستیابی به نتیجه مطلوب سازماندهی می کنند. از سوی دیگر، رهبران بیشتر به چگونگی ترتیب دادن و تأثیرگذاری بر افراد علاقه مند هستند تا اینکه چگونه کار را به آنها واگذار کنند.

3. تفاوت در سوالات

سومین تفاوت مدیر و رهبر در نحوه پرسیدن سوال است. همانطور که گفته شد، یک رهبر می پرسد چه چیزی و چرا، در حالی که یک مدیر بر چگونگی و زمان تمرکز می کند. برای اجرای عدالت در مورد وظایف خود به عنوان یک رهبر، می توان قدرت تغییر تصمیماتی را که ممکن است به نفع تیم نباشد به چالش بکشد و به چالش بکشد.

اگر یک شرکت موانعی بر سر راه خود داشته باشد، این رهبر است که باید وارد عمل شود و بپرسد که چگونه می توان آن موانع را برطرف کرد. از سوی دیگر، مدیران ملزم به ارزیابی و تحلیل شکست ها نیستند. شرح شغل آنها بر چگونگی و زمان تاکید دارد که تضمین می کند کارها به بهترین شکل ممکن انجام می شود.

4. تفاوت بین موقعیت و کیفیت

چهارمین تفاوت بین مدیریت و رهبری نقش است. مدیر نقشی است که اغلب به یک شغل خاص در ساختار یک سازمان اشاره دارد، در حالی که اصطلاح رهبر تعریف مبهم تری دارد و نمی توان گفت که با یک شرکت خاص مرتبط است. اگر به گونه ای رفتار کنید که دیگران را تشویق کنید تا بهترین کار خود را انجام دهند، اساساً یک رهبر هستید. فرقی نمی کند که عنوان یا مقام شما چیست.

از سوی دیگر، مدیر یک عنوان شغلی است که با مجموعه ای ثابت از مسئولیت ها همراه است. (یعنی شما به عنوان مدیر مجموعه وظایف مختلفی برای انجام دارید.)

5. رهبران لزوماً دارای موقعیت رهبری نیستند

تفاوت اصلی مدیریت و رهبری در این است که رهبران لزوماً موقعیت مدیریتی ندارند. به بیان ساده، یک رهبر نباید یک شخصیت معتبر در سازمان باشد. اصولاً هر کسی می تواند رهبر باشد. بر خلاف مدیران، رهبران به دلیل شخصیت، رفتار و اعتقاداتشان دنبال می‌شوند.

رهبر شخصاً روی کارها و پروژه ها سرمایه گذاری می کند و اشتیاق بالایی برای کار نشان می دهد. رهبران علاقه زیادی به موفقیت پیروان خود دارند و به اطرافیان خود در رسیدن به اهدافشان کمک می کنند.

شباهت های بین رهبر و مدیر چیست؟

راه های زیادی وجود دارد که می توان مدیریت و رهبری را با هم مقایسه کرد و شباهت های بین هر یک را بیان کرد. نیازی به گفتن نیست که هر دو نقش مستلزم همکاری با دیگران، ارتباط موثر، تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر استراتژیک و مسئولیت پذیری برای موفقیت بیشتر هستند.

مدیران و رهبران مسئول جمع آوری داده ها، سنجش گزینه ها و تصمیم گیری هایی هستند که به نفع تیم یا شرکتشان باشد. علاوه بر این، آنها باید مسئولیت اعمال خود را بپذیرند و در مورد آنها صادق باشند. به طور کلی، رهبری و مدیریت مؤثر مستلزم ترکیبی از این مهارت ها است. با گذشت زمان، می توانید مهارت های رهبری خود را با توسعه هوش هیجانی و یادگیری شکل دهید.

از اصلی شباهت مدیر و رهبر موارد زیر ممکن است مشخص شود:

  • هم مدیران و هم رهبران در درجه اول به بهبود سازمان توجه دارند.
  • آنها برنامه ها و الزامات کسب و کار را برای آینده تعریف می کنند.
  • در داخل سازمان، هم مدیران و هم رهبران سیاست های خاص خود را برای انجام کارها به بهترین شکل دارند.
  • مدیران و رهبران به عنوان الگو برای هر سازمان یا کسب و کاری عمل می کنند.
  • در موقعیت های خاص، موقعیت های مدیریتی شامل آموزش و مهارت های رهبری است.

برخی از شباهت های دیگر عبارتند از:

رویکرد به کار

هر یک از مدیران و رهبران نقش خود را به شیوه ای منحصر به فرد ایفا می کنند. آنها فداکار، صادق و سخت کوش هستند. هر دو قادر به تلاش مصمم برای رسیدن به یک هدف هستند. مهمتر از همه، مدیران و رهبران اعتماد به نفس دارند و می دانند که سخت کوشی و پشتکار کلید موفقیت آنهاست.

کار در یک گروه

چه مدیر باشید و چه رهبر، باید توانایی کار گروهی را داشته باشید و مهمتر از همه بدانید که چگونه اختلافات را حل کنید.

مهارت های مدیریت و رهبری

هم مدیران و هم رهبران به مهارت های یکسانی نیاز دارند. هر دو با استفاده از مهارت های ارتباطی عالی خود تیم را مدیریت می کنند. علاوه بر این، مدیران و رهبران در حل مسئله، برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی و مدیریت زمان مهارت بالایی دارند.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس هم برای مدیریت و هم برای رهبری ضروری است. مدیریت و رهبران باید باور داشته باشند که برای رسیدن به اهداف خود در مسیر درستی حرکت می کنند.

نتیجه

در این مقاله تفاوت بین مدیریت و رهبری را بررسی کرده ایم و شما یاد گرفته اید که رهبری و مدیریت چیست. شما به شباهت ها و تفاوت های هر یک از این نقش ها نیز پی بردید. باید بگوییم که رهبری و مدیریت از هم جدا نیستند، اگر در سازمانی مدیریت وجود داشته باشد، رهبری نیز وجود دارد.

در واقع، ویژگی های یک مدیر نیازمند مهارت های رهبری برای الهام بخشیدن به زیردستان است. در یک سازمان شما می توانید هم مدیریت و هم رهبری را ببینید. یک مدیر در یک بخش و تعدادی رهبر وجود دارد که با تیم های خود برای کمک به سازمان در دستیابی به اهدافش کار می کنند.

در بسیاری از موارد مدیران به درخواست سازمان نقش رهبر را ایفا می کنند. بدین ترتیب؛ هر دو با هم کار می کنند تا یکدیگر را تکمیل کنند. به خاطر داشته باشید که یک سازمان برای رشد و بقا به رهبران و مدیران نیاز دارد.

نوشته‌های مشابه