ترکیب آماده سازی – Be


ترکیب مواد شوینده:

اولین نوع آماده سازی تولید شده به صورت صابون بود. بیشتر شوینده های مدرن مایع هستند و آنهایی که به عنوان صابون شناخته می شوند جامد هستند. امروزه بیشتر مواد شوینده با ترکیبات گیاهی ساخته می شوند تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد کنند. از صابون و مواد شوینده برای از بین بردن چربی و دوده استفاده می شود. اما از آنها برای شستن دست و صورت، شستن لباس ها و از بین بردن لکه ها و کثیفی ها استفاده می شود. هر یک از این مواد دارای ترکیب متفاوتی هستند که در انواع آنها ویژگی های متفاوتی ایجاد می کند، اما سورفکتانت در تمام شوینده ها و صابون ها مشترک است. در اینجا به بررسی ترکیبات مواد شوینده می پردازیم.

انواع مواد تشکیل دهنده صابون و مواد شوینده:

چربی ها
قلیایی ها
گلیسرین
سورفکتانت ها یا عوامل سطح فعال
تولید کنندگان مواد شوینده
تقویت کننده دارو
پرکننده های مواد شوینده
مواد شوینده لباسشویی
جوش شیرین و آهک
امولسیفایرها
مایعات پاک کننده رنگ
عامل تهویه
مواد و ترکیبات سفید کننده
آمونیاک
فرمولاسیون ها و برخی از فرمولاسیون های شوینده ها شامل موارد زیر است:

1. کوسورفکتانت:

کوسورفکتانت نقش افزایش قدرت شستشو و افزایش کف و پایداری آن را دارد.

2. مرطوب کننده ها و نرم کننده ها:

اکثر شوینده‌ها مانند شامپو از مرطوب‌کننده‌هایی مانند گلیسیرین، پروپیل گلیکول و روغن‌های گیاهی برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده می‌کنند که از خشک کردن بیش از حد پوست توسط مواد شوینده جلوگیری می‌کند. نرم کننده ها با جایگزینی بخشی از چربی از دست رفته پوست در هنگام شستشو، زبری پوست و خشکی موها را از بین می برند و همچنین خاصیت ماسکی دارند.

3. مواد پلیمری:

از پلیمرهایی مانند کربومر در مواد شوینده برای ایجاد بافت مورد نظر، افزایش پایداری محصول و افزایش عملکرد و تنظیم ویسکوزیته استفاده می شود.

4. مالک:

برای جلوگیری از رشد قارچ ها، باکتری ها و رشد میکروبی محصولات، از آفت کش ها در غلظت های معین استفاده می شود. ترکیبات ایزوتیازولین به عنوان یک نگهدارنده مناسب در بیشتر شوینده ها و لکه برها استفاده می شود

5. امولسیفایر:

امولسیفایرها نقش حل کردن ترکیبات روغنی در حلال آبی محصولات شوینده را دارند.
امولسیفایرها انواع مختلفی دارند. پلی سوربات ها و PEG ها امولسیفایرهای رایج هستند.

6. آب:

حدود 60 تا 80 درصد بیشتر شوینده های لباسشویی از آب دیونیزه هستند. آب در واقع به عنوان یک حلال برای سایر مواد شوینده عمل می کند.

7. اسانس:

برای ایجاد عطر مناسب در محصولات از اسانس های مختلف استفاده می شود.

8. سورفکتانت اصلی:

سورفکتانت اصلی نقش شستشو و کف کردن را دارد. سورفکتانت های مختلفی را می توان در مواد شوینده استفاده کرد. اما به طور کلی به دلیل قیمت مناسب از سورفکتانت های سولفاته و مشتقات آنها استفاده می شود که در ادامه به توضیح مختصری در مورد آنها می پردازیم.

9. نمک:

در فرمولاسیون شوینده های رایج از نمک برای افزایش و تنظیم ویسکوزیته استفاده می شود.

نوشته‌های مشابه