بلاک چین چیست، چگونه کار می کند؟


احتمالاً در گذشته نام بیت کوین را شنیده اید و حتی چیزی در مورد آن می دانید. بیت کوین موفق ترین نمونه در میان صدها ارز دیجیتال است که معمولاً به آنها ارزهای مجازی یا حتی پول مجازی می گویند. اما چیزی که این روزها بیشتر از خود بیت کوین مورد توجه قرار گرفته و درهای جدیدی را به روی صنایع مختلف باز کرده است، فناوری است. بلاک چین در زبان فرانسه به عنوان فناوری بلاک چین نیز شناخته می شود. فناوری بلاک چین برای اولین بار به طور گسترده در بیت کوین استفاده شد.

فناوری بلاک چین به زبان ساده

اگر بخواهم فناوری بلاک چین را به زبان ساده تعریف کنم، بهتر است با یک مثال ساده شروع کنم. هنگامی که شما پولی را در بانک سپرده گذاری می کنید، آنها اطلاعات مربوط به سپرده و حساب شما را در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می کنند. بیت کوین کار مشابهی را برای حفظ اطلاعات حساب کاربری انجام می دهد، اما برخلاف بانک، بیت کوین ذاتا نمی تواند به یک مرجع مرکزی برای مدیریت و ذخیره پایگاه داده کاربران اعتماد کند.

بیت کوین این مشکلات را با تقسیم پایگاه داده به مجموعه های کوچکی به نام «بلوک» حل کرد. هر بلوک نوعی برچسب است که آن را به بلوک قبلی متصل می کند به گونه ای که هر کسی می تواند کل پایگاه داده را که از این بخش های جداگانه تشکیل شده است جمع آوری کند. به عبارت دیگر، هرکسی که از بیت کوین استفاده می کند یک کپی از کل پایگاه داده به نام زنجیره بلوک را نگه می دارد و این مجموعه های بسیار کوچک مبادله می شوند. زنجیره بلوک بین تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته می شود و برای تأیید ارزش آدرس های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت های مضاعف و سایر هک ها استفاده می شود.

دیگران در مورد پتانسیل فناوری بلاک چین چه می گویند؟

اما استفاده از فناوری بلاک چین در بیت کوین تمام ماجرا نیست. بلاک چین فناوری جدیدی است که در تراکنش های مالی آنلاین استفاده می شود، اما کاربردهای دیگری نیز برای آن وجود دارد.

گواه این گفته پیش بینی وال استریت ژورنال است که در گزارشی عنوان می کند که از این فناوری برای توزیع، شناسایی و ثبت طیف وسیعی از خدمات مالی استفاده خواهد شد.

در ادامه بخوانید :   با کد تخفیف دیجی جت، تحویل سریع‌تر و پرداخت کمتر رو تجربه کن

اگرچه بسیاری از مردم فکر می کنند که تنها کاربرد بلاک چین استفاده از آن در بیت کوین است، ریچارد مولدز، مدیر ارشد امنیت الکترونیکی تالس می گوید: «بلاک چین می تواند اعتماد مردم را به اینترنت افزایش دهد. به عنوان مثال، علاوه بر اتصال اشیا به یکدیگر و به اینترنت، می تواند رابطی برای تراکنش های مالی بین افراد و اشیا نیز باشد.»

این فناوری با یک میلیارد دلار در سال گذشته بیشترین سرمایه گذاری را در یک فناوری نوظهور داشته است. Ajay Vij، معاون و رئیس خدمات مالی Infosys می گوید: «بلاک چین برای جلوگیری از تقلب در معاملات طراحی شده است. این فناوری یک پایگاه داده توزیع شده است که هر کسی می تواند اعتبار تراکنش ها را تأیید کند.

فناوری بلاک چین تقریباً مانند یک امضای دیجیتال عمل می کند. گرت استفنز، رئیس توسعه پروژه در شرکت جمع آوری داده های بریتانیا GBG (GBG) می گوید:

«بلاک چین یک پلتفرم توزیع شده است که امکان انتقال اطلاعات از مکانی به مکان دیگر را با درجه بالایی از امنیت فراهم می‌کند.» استیونز می‌گوید: «در واقع، نکته اصلی فناوری بلاک چین، قدرت بسیار بالای خود تنظیمی آن است.»

بلاک چین یک فناوری منبع باز است و کسی مالک آن نیست، هیچ مدیر مرکزی برای تأیید تراکنش ها و تنظیم خودکار شبکه وجود ندارد.

Micah Winkelspecht، بنیانگذار و مدیر Gem، ارائه دهنده بلاک چین آمریکایی، می گوید: «بلاک چین می تواند یک پایگاه داده، پروتکل یا نرم افزار باشد. پس از ذخیره اطلاعات، دیگر امکان بازنویسی و تغییر آن وجود ندارد. این طراحی به بلاک چین اجازه می دهد تا یک رکورد تاریخی دائمی ایجاد کند. جذابیت چنین فناوری هایی در حوزه های مختلف تجاری، تراکنش های مالی و انتقال اطلاعات – که در یک شبکه ناامن صورت می گیرد – کاملاً مشخص است.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟

اکنون که در مورد پتانسیل بالای استفاده از فناوری بلاک چین در حوزه های مختلف بازاریابی صحبت کردیم، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد آن بیندازیم.

هر تراکنش یک کد هش 64 کاراکتری تولید می کند. این کد با کد هش قبلی ترکیب می شود تا یک بلوک جدید ایجاد شود. هر بلوک با استفاده از بلوک های جدید، یک توالی خطی، زمان و رشته های کاراکتر یکبار مصرف تولید می شود. به همین دلیل دستکاری و ایجاد اطلاعات نادرست و غیرقابل ردیابی تقریبا غیرممکن است.

در ادامه بخوانید :   الهام پاوه نژاد دفتر یادداشت

سیستم های اداری و بانک ها در حال حاضر در معرض جرایم سایبری هستند. اما بلاک چین می تواند همه آنها را متوقف کند. بلاک چین می تواند تمام تراکنش های انجام شده را با جایگزینی فرآیندهای پیچیده موجود ثبت و ذخیره کند.

دیو کریتزیسین، مدیر فناوری و استراتژی HeadLondon می‌گوید: «بلاک چین پایگاه داده‌ای است که یک محیط امن یکپارچه را در یک محیط ناامن ایجاد می‌کند. به این معنا که تمام اطلاعات مربوط به معاملات انجام شده در هر صنعتی را ذخیره می کند. از این فناوری می توان در زمینه های مالی، حسابرسی، پزشکی و صنعتی نیز استفاده کرد.

استفاده از فناوری بلاک چین

بیشترین شهرت بلاک چین تاکنون استفاده از آن به عنوان یک سیستم تراکنش رمزنگاری پول اینترنتی یا بیت کوین بوده است. بیت کوین برای مبادلات بین المللی استفاده می شود که هزینه کمتری نسبت به فرآیندهای تبدیل ارزها به یکدیگر دارد. هر روز میلیاردها دلار در قالب بیت کوین مبادله می شود.

اما علاوه بر این، فناوری بلاک چین می تواند در زیرساخت های مالی موجود مانند سهام، اوراق قرضه و بسیاری از حوزه های دیگر استفاده شود. استفاده از این فناوری و جایگزینی آن با فناوری امروزی نیز می تواند بر سرعت دسترسی به اینترنت تاثیر بگذارد.

چرا فناوری بلاک چین برای بانک ها جذاب است؟

موسسات مالی شرکت هایی هستند که بلاک چین را وسیله ای برای افزایش موفقیت خود می دانند. آنها می توانند داده های موجودی و دارایی های خود را به صورت رمزگذاری شده و بسیار ایمن تولید، مدیریت و ذخیره کنند، در حالی که سیستم های آنها با پلتفرم های شرکت های دیگر سازگار است.

البته موسسات مالی و بانک هایی که از بلاک چین استفاده می کنند باید ریسک کاهش قدرت در بازار مبادلات ارزی را بپذیرند. بانک ها به عنوان محرک های اصلی در بازار ارز شناخته می شوند. این فناوری و بیت کوین شکاف بزرگی در این بخش ایجاد می کند. اما در هزینه های ایجاد زیرساخت صرفه جویی خواهد شد.

کارمندان بانک انگلیسی سانتاندر (سانتاندر) پیش‌بینی می‌کنند که بلاک چین می‌تواند سالانه ۲۰ میلیارد دلار پس‌انداز مالی در سال ۲۰۲۲ برای بانک‌ها فراهم کند.

در ادامه بخوانید :   Marry an Hard anodized cookware Woman

حتی سوئیفت با کمک موسسه تحقیقاتی Accenture در حال بررسی استفاده از فناوری بلاک چین در زمینه مدیریت پرداخت و تسویه حساب و همچنین شناسایی هویت و تأیید مالکیت است.

سوئیفت همچنین قبلاً تحقیقات زیادی در مورد نحوه استفاده از بلاک چین انجام داده است که به عنوان بخشی از پروژه Hyperledger پیشنهاد شد و به عنوان منبع باز در دسترس عموم قرار گرفت. گزارش‌های جدیدتر اهمیت و دامنه تحقیقات سوئیفت در استفاده از فناوری بلاک چین، به‌ویژه در حوزه‌های احراز هویت و مدیریت پرداخت و تسویه را نشان می‌دهد.

سایر کاربردهای فناوری بلاک چین

بلاک چین را می توان در صنعت، پزشکی و بسیاری از زمینه های دیگر استفاده کرد. به عنوان مثال، می توان از آن در بخش پزشکی استفاده کرد – جایی که پرونده های بیمار دستکاری می شوند. این فناوری به پزشکان این امکان را می دهد که فایلی از سوابق بیمار را با امنیت بالایی ذخیره کرده و در صورت نیاز در اختیار سایر بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه بر افزایش امنیت ذخیره سازی و انتقال داده ها، ریسک ها و هزینه های مدیریت داده ها را کاهش می دهد.

بلاک چین نیز جذابیت های خاص خود را برای دولتمردان کشورهای مختلف دارد. مقامات دولت بریتانیا در حال حاضر در حال بررسی راه هایی برای بهبود ذخیره سازی داده ها از طریق بلاک چین هستند.

از این فناوری می توان برای مقابله با دریافت غیرقانونی محصولات چند رسانه ای نیز استفاده کرد. همچنین می توان از فناوری بلاک چین برای تایید و جلوگیری از تقلب در انتخابات الکترونیکی استفاده کرد.

آینده فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین نمی تواند اینترنت را با سرعت کافی تغییر دهد. Winklespecht می گوید: «چیزهای زیادی وجود دارد که این فناوری را به چالش می کشد. مردم ممکن است متوجه شوند که این فناوری تحولی ایجاد خواهد کرد. اما آنها نمی دانند که چگونه این فناوری به بهبود تجارت آنها کمک می کند.”

بلاک چین یک فناوری نوظهور است که نیازمند توسعه برنامه های کاربردی سازگار است. به علاوه برای استفاده از این فناوری باید مجموعه ای از قوانین وضع شود. این فناوری باید بتواند کارایی خود را ثابت کند تا به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته‌های مشابه