بازار عباس قلی خان | معرفی بازار عباس قلی خان مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-09


گردآوری :


اشتراک گذاری :عباس قلی خان یکی از بازارهای بسیار قدیمی مشهد است که دارای قدمتی بالا است. و در آن کالاهای برقی، صوتی و تصویری و پوشاک و خوراکی عرضه می گردد. ادرس بازار عباسقلی خان مشهد در محله عیدگاه قدیم واقع است. این بازار درکنار قدیمی‌ترین مدرسه علمیه مشهد واقع شده است.

بازار عباس قلی خان از قدیمی ترین بازار شهر محسوب می شود. این بازار در جریان گسترش صحن حرم دچار آسیب شد و قسمت عظیم آن تخریب گردید.
در این بازار زرشک، زعفران و بدلیجات و انواع کفش، روسری و پوشاک تاناکورا دیده می شود. به عبارتی یکی از مراکز خرید مشهد این بازار محسوب می شود.

بازار عباس قلی خان

این بازار قدیمی در محله عیدگاه مشهد و خیابان نواب صفوی ۱ واقع شده است. بازار عباسقلی خان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی اماکن مهمی مانند حرم مطهر امام رضا، مدرسه علمیه عباس قلی خان، بازار رضا، بازار کوثر قرار گرفته است. برای خرید بلیط قطار به منظور سفر به مشهد می توانید از سایت های معتبر فروش آنلاین از جمله رسپینا اقدام نمایید

مدرسه عباسقلی‌خان شاملو

خرید از بازار عباسقلی خان مشهد

این بازار یکی از بازارهای بسیار قدیمی مشهد است که در جریان نوسازی و گسترش صحن حرم قسمت بزرگی از بنا تخریب شده است. در قدیم شهرت این بازار به دلیل عرضه انواع اجناس خارجی و لوازم برقی بوده است، ولی امروزه بیشتر مغازه های این بازار در زمینه فروش انواع کفش، روسری و پوشاک تاناکورا یا دست دوم فعالیت دارند. بازار کفش عباسقلی خان مشهد در بین مسافران از شهرت بیشتری برخوردار است.

تاریخچه بازار عباسقلی خان

در واقع چیزی که بازار کفش عباسقلی خان مشهد و یا کاروانسرای عزیزالله اف را جذاب کرده است اتاق‌های پستو پستو آن می باشد. همچنین معماری آن برای جذب نور و اتاق‌های تابستان و زمستان نیز در آن جذاب است. اتاق های تابستانه این مکان رو به نور از هر دو سو می باشد. و اتاق های زمستانه بدون پنجره در گوشه های بنا قرار گرفته آند. راجع به این بنا باید گفت که متعلق به فردی یهودی بوده است و درواقع مرحله ای دیدگاه مکانی برای زندگی یهودیان بوده!

عباسقلی خان

سیر تا پیاز بازار عباس قلی خان

خانه های اطراف این کاروانسرا به همین دلیل اغلب ویران شده است و تنها هم این کاروانسرا به جای مانده است که آن هم به دلیل همین مسئله مورد بی‌توجهی و حمایت قرار گرفته است. این کاروانسرا از ابتدا به عنوان کاروانسرا فعالیت می‌کرد اما وقتی به دست عزیزالله افتاد به عنوان مکانی برای تجارت تبدیل شده بود. از آنجا که در واقعه الله داد یهودیان توسط مسلمانان رمشهد سرکوب شدن یهودیان از فعالیت در روز های شنبه منع شدند.

بازار ها و مراکز خرید مشهد

در واقع مسلمانان آنها را مجبور کردند تا اسلام بیاورند و دین یهودی را رها کنند و به همین دلیل آنها ترجیح می‌دادند مخفیانه دین خود را حفظ کنند. از این رو زیر خانه های خود راهی مخفی درست کرده بودند تا بتوانند در آنجا عبادت کنند. این راه های مخفی به یکدیگر راه داشتند و در نهایت همه یهودیان از همین راه های مخفی از شهر گریختن و خانه های خود را رها کردند.

رسپینا، سفرآس ۲۴نوشته‌های مشابه