ایران بیشتر از لبنان و یمن پناهجو می فرستد. رتبه بیستم پناهندگان ایرانی در جهان

مظاهر گودرزی: جایی که زندگی برایشان رویا می شود، به شانس خود تکیه می کنند. اگر برنده شوند، ممکن است بتوانند رویای زندگی در کشورشان را با واقعیت زندگی در کشوری دیگر عوض کنند. که جبران نمی شود قربانی می شوند و پایان عمرشان مربوط به آخرین سفر است، شاید همه خانواده های ایران نژاد یادشان باشد، مرگ اعضای این خانواده در کانال منچ و انتشار عکس های آرتین ایران نژاد موجی از غم خانواده ای که آرزوی زندگی با همه اعضایش را داشت تصمیم گرفت خودش مهاجرت کند اما با طعم پناهندگی تصمیمی که خیلی ها می توانند بگیرند و به سرنوشت این خانواده دچار شوند در چند روز اخیر خبرهای زیادی منتشر شد در مورد واژگونی پناهگاه قایق جست وجوگر منتشر شده است.رسانه ها گزارش داده اند که تنها در یک مورد بیش از 300 تبعه پاکستانی در آب های یونان جان خود را از دست داده اند، اتفاقی تلخ که بارها و بارها تکرار شده است.

ایران بیستمین کشور جهان است که درخواست پناهندگی می کند

امروزه افراد زیادی مهاجرت می کنند که اخبار زیادی از آن دیده و شنیده می شود، پزشکان، پرستاران، ورزشکاران، دانشگاهیان، سرمایه داران، کارگران ماهر، بسیاری از آنها پس از حسابداری و کتاب اولیه به صورت رسمی و قانونی، با کمک، زندگی خود را تغییر می دهند. برای تحصیل، کار، سرمایه گذاری، اقامت موقت آنها به اقامت دائم تبدیل می شود و برای همیشه در کشور دیگری می مانند.

اما افراد زیادی هم هستند که مهاجرت کارشان آسان نیست، احتمالاً پول کافی یا شرایط مناسب برای پذیرش توسط کشور میزبان ندارند، بنابراین تصمیم می گیرند پناهنده شوند، بارها جنگ و ویرانی، تهدید، ناامنی، سیاسی. و مشکلات اقتصادی آنها را به این تصمیم نزدیک می کند، اما هر چه که باشد، می خواهند چمدان های خود را ببندند.

در جدیدترین گزارش دیده‌بان مهاجرت ایران (1401) آمده است: «بر اساس آمار کمیساریا در سال 2021 میلادی، چهار میلیون و 623 هزار و 253 نفر در جهان در وضعیت پناهجو قرار دارند و منتظر دریافت پاسخ هستند. به درخواست پناهندگی آنها از کشور میزبان کشورهای ونزوئلا، افغانستان و عراق بیشترین سهم را در میان آنها توزیع کردند.

در این گزارش آمده است که «مهاجرت‌های پناهجویانه اتباع ایرانی به جهان بیشتر برای اهداف امنیتی اقتصادی و نه سیاسی است. به عبارت دیگر، مهاجران ایرانی متقاضی پناهندگی بیشتر مهاجران اقتصادی هستند که به امید کسب درآمد بیشتر و داشتن زندگی بهتر در آینده به کشورهای دیگر می روند. از این رو در سال 2021 تقریباً 68 هزار پناهجوی ایرانی در انتظار پاسخ پناهندگی خود بودند، بنابراین بر اساس آخرین گزارش این موسسه، ایران بیستمین کشور جهان از این نظر است.

همچنین ایالات متحده آمریکا، پرو، ترکیه، آلمان و برزیل 5 کشور برتر جهان برای پناهجویان هستند و ایرانیان بیشترین درخواست پناهندگی را در ترکیه، آلمان، بریتانیا، عراق و آمریکا دارند.

ایران از نظر وضعیت پناهندگی در رتبه بیستم قرار دارد

با وجود درخواست پناهندگی، بسیاری از درخواست ها را می توان رد کرد یا به حالت تعلیق در آورد، اما گروهی از پناهجویان هستند که موفق به درخواست پناهندگی در کشورهای مختلف شده اند.

آخرین گزارش دیده‌بان مهاجرت ایران نشان می‌دهد: «بر اساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، تعداد افراد دارای وضعیت پناهندگی در جهان در سال ۲۰۲۱، ۲۱ میلیون و ۳۲۶ هزار و ۹۰۹ نفر است. حدود 65 درصد از افراد دارای وضعیت پناهندگی در جهان مرد و حدود 35 درصد زن هستند. جمعیت پناهجویان سوری همچنان بزرگترین جمعیت پناهنده در جهان است، با 6.8 میلیون پناهنده در آن کشور که توسط 129 کشور پناه گرفته اند.

بر اساس این گزارش، ایران با حدود 143 هزار پناهجو در رتبه بیستم وضعیت پناهندگی جهان قرار دارد و کشورهای آلمان، بریتانیا، استرالیا، سوئد و اتریش بیشترین تعداد پناهنده ایرانی را دارند.

ایران پناهندگان بیشتری از لبنان، فلسطین و یمن می فرستد

در سال های اخیر خاورمیانه همواره کانون جنگ و تحریم بوده است که این منطقه را به اصلی ترین منطقه پناهجویان تبدیل کرده است. بر اساس گزارش دیده‌بان مهاجرت ایران، کشورهایی مانند سوریه، افغانستان و عراق از مراکز اصلی پناهندگی در جهان بوده‌اند. همچنین کشورهای ترکیه، ایران و پاکستان نیز در سال های اخیر به عنوان کشورهای متقاضی پناهندگی در این منطقه مطرح شده اند.

رویایی با بهای مرگ؛ ایرانی ها رکورد کانال مانچ را دارند

همیشه خطر مرگ در راه پناهندگی وجود دارد، عبور از مسیرهای دشوار باعث می شود که تعداد زیادی از مهاجران قبل از رسیدن به رویاهای زندگی خود جان خود را از دست بدهند. 185 مهاجر در جریان مهاجرت جان خود را از دست داده و یا ناپدید شده اند و بقایای 19 هزار و 931 مهاجر تاکنون پیدا نشده است. 27 1935 مهاجر بر اثر غرق شدن در دریا جان خود را از دست داده اند.

یکی از شلوغ ترین مسیرهای عبور مهاجران غیرقانونی کانال مانش در شمال فرانسه و جنوب انگلیس است.در آخرین گزارش دیده بان مهاجرت آمده است که در سال های اخیر (2018-2023) ایران اولین کشور در عبور غیرقانونی قایق در این کانال است. 18318 مهاجر غیرقانونی این کانال مانش است.

بیشتر بخوانید:

با مصوبه گذشته آینده روشنی برای امید اجتماعی نمی بینم

233233

نوشته‌های مشابه