انواع چرک خشک کن | داروهای مورد استفاده در درمان عفونت گوش


اگر از بچه‌ها مراقبت می‌کنید، احتمالا می‌دانید که هر چند وقت یک‌بار دچار گوش درد می‌شوند. بزرگسالان نیز ممکن است به گوش دردهای مقطعی دچار شوند، اما کودکان بیشتر به آن‌ها مبتلا می‌شوند. دلیل این اتفاق این است که بدن کودکان، هنوز به خوبی با ویروس‌ها و باکتری‌ها مبارزه نمی‌کند و همچنین گوش کوچک آن‌ها در تخلیه مایعات هنوز استاد نشده است.

شما یا فرزندتان ممکن است گاهی اوقات گلودرد، گرفتگی بینی یا تب همراه با گوش درد را تجربه کنید. این موارد نشانه‌های عفونت احتمالی هستند. در صورتی که این علائم را تجربه می‌کنید، با متخصص گوش، حلق و بینی تماس بگیرید. آن‌ها بهتر از هر کس دیگری می‌توانند به شما توضیح دهند که دقیقا چه اتفاقی در حال افتادن است. اگر مشکل شما عفونت باشد، دکتر گوش، حلق بینی می‌تواند بهترین درمان را به شما ارائه دهد.

در این مقاله همراه ما باشید تا ابتدا عفونت گوش را کمی بررسی کنیم و سپس به سراغ بررسی آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروهای مورد استفاده در درمان عفونت گوش برویم.

عفونت گوش چیست؟

عفونت گوش زمانی رخ می‌دهد که مایعی در گوش تجمع پیدا می‌کند و باعث انسداد و التهاب آن می‌شود. گوش بخش‌های مختلفی دارد، از جمله گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی. عفونت می‌تواند در هر یک از این نواحی رخ دهد، اما عفونت باکتریایی گوش داخلی بسیار نادر است.

باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها می‌توانند باعث عفونت در گوش شوند. عفونت‌ها می‌توانند در اثر یک بیماری مانند سرماخوردگی یا آلرژی ایجاد شوند.
عفونت گوش معمولا زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها به یکی از سه ناحیه گوش وارد شده و با فعالیت‌های مخرب خود باعث عفونت در آن ناحیه می‌شوند. اکثر عفونت‌های گوش نیازی به درمان ندارند و ظرف یک یا دو هفته برطرف می‌شوند.

متخصص گوش، حلق و بینی در رابطه با عفونت گوش به دنبال چه علائمی خواهد بود؟

در زمان مراجعه به متخصص گوش، حلق و بینی، دکتر از شما در رابطه با علائم خواهد پرسید. برای شرح کامل‌تر و بهتر علائم خود، بهتر است آن‌ها را از قبل در دفتر خود یادداشت کرده باشید.

در ادامه بخوانید :   رندر و مشخصات سامسونگ گلکسی A55 و گلکسی A35 منتشر شد

دکتر گوش، حلق و بینی با ابزاری به نام اتوسکوپ به پرده گوش نگاه می‌کند تا علائم عفونت گوش را بررسی کند. این یک کار سخت با یک نوزاد بداخلاق است، بنابراین اگر کودک شما گوش درد دارد، آماده کمک به آرام کردن کودک خود باشید.

علائم عفونت شامل قرمزی پرده گوش یا برآمدگی پرده گوش با مایع پشت آن است. مایع ممکن است مانند سرماخوردگی رقیق یا مانند چرک غلیظ باشد. در گوش میانی که درست پشت پرده گوش قرار دارد ممکن است اوتیت مدیا رخ داده باشد. اوتیت مدیا به معنای التهاب گوش میانی است.

برای بررسی علائم اوتیت مدیا، یک پف‌کننده متصل به اتوسکوپ هوا را می‌دمد تا ببیند آیا پرده نازک گوش حرکت می‌کند یا خیر. با وجود مایع در گوش میانی، پرده گوش سفت‌تر است و به جلو و عقب حرکت نمی‌کند. در صورتی که پرده گوش شما حرکت نکند، یعنی اینکه به اوتیت مدیا مبتلا هستید.

دکتر گوش، حلق و بینی همچنین ممکن است به دنبال علائم عفونت با ابزار دیگری باشد. این دستگاه تمپانومتر نامیده می‌شود و از صدا و فشار هوا برای بررسی وجود مایع در گوش میانی استفاده می‌کند.

در صورت تشخیص عفونت گوش، پزشک از داروها و درمان‌های خانگی، برای بهبود وضعیت شما استفاده خواهد کرد.

درمان عفونت گوش

اغلب، یک ویروس باعث عفونت گوش می‌شود، در این صورت آنتی بیوتیک‌ها کمکی نخواهند کرد. اگر بر اساس تاریخچه، پزشک مشکوک باشد که باکتری باعث عفونت شده است، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

همچنین در مورد کارهایی که می‌توانید در خانه انجام دهید از پزشک خود مشاوره دریافت کنید. به طور کلی از درمان‌های زیر برای بهبود عفونت گوش استفاده می‌شود.

در ادامه بخوانید :   عکس خانواده لیونل مسی | لیونل مسی و خانواده اش روی فرش قرمز

مسکن درد

اگر یک ویروس یا باکتری باعث عفونت شود بهترین کار، صبر کردن برای بهبود است. سیستم ایمنی شما به خوبی می‌تواند با این مشکل مبارزه کند. در زمان انتظار برای بهبود، دلیل برای تحمل درد اضافی وجود ندارد.

در این مواقع متخصص گوش، حلق و بینی شما ممکن است یک مسکن تجویز کند. معمولاً استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین)، که به کاهش تب نیز کمک می‌کنند، موثرترین مسکن‌ها خواهند بود. از مصرف آسپرین در کودکان به دلیل خطر ابتلا به سندرم ری، یک بیماری نادر که می‌تواند باعث تورم در مغز یا کبد شود، باید اجتناب شود .

همچنین می‌توان با استفاده از اعمال حرارت کم مانند قرار دادن پد گرم، یا کمپرس آب گرم روی گوش، درد را کاهش داد. در استفاده از گرما برای کودکان بسیار مراقب باشید.

اسم انواع چرک خشک کن (آنتی بیوتیک) گوش که برای درمان عفونت گوش استفاده می‌شوند

قطره های ترکیبی سیپروفلوکساسین و دگزامتازون برای درمان عفونت‌های گوش مانند اوتیت حاد خارجی و اوتیت میانی حاد استفاده می‌شوند. اوتیت خارجی که به نام گوش شناگر نیز شناخته می‌شود، عفونت مجرای گوش خارجی است که توسط باکتری ایجاد می‌شود. در این بیماری مجرای گوش و قسمت بیرونی گوش ممکن است متورم، قرمز و دردناک باشد.

سیپروفلوکساسین متعلق به دسته داروهایی است که با عنوان آنتی بیوتیک‌های فلوروکینولون شناخته می‌شوند. این دارو با از بین بردن باکتری‌ها یا جلوگیری از رشد آنها عمل می‌کند. دگزامتازون یک داروی استروئیدی است که برای تسکین قرمزی، خارش و تورم ناشی از عفونت گوش استفاده می‌شود.

اگر پزشک شما تصمیم گرفت آنتی بیوتیک تجویز کند، تمام دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. تمام دوزها را حتی اگر شما یا فرزندتان احساس بهتری دارید مصرف کنید. اگر از مصرف دارو صرف نظر کردید یا احساس بیماری کردید، با متخصص گوش، حلق و بینی خود تماس بگیرید.

اگر کل دوره درمان را نگذرانید، عفونت شما ممکن است عود کند و به درمان‌های بیشتر مقاوم شود.

در ادامه بخوانید :   کیمیا آریان در نیسان آبی

میرنگوتومی (زه کشی)

اگر عفونت باعث عوارض جدی شود، مایع برای مدت طولانی در گوش باقی بماند یا عفونت گوش کودک شما مدام عود کند، ممکن است پزشک بخواهد روشی به نام میرنگوتومی را انجام دهد.

در این روش، او یک سوراخ کوچک در پرده گوش ایجاد می‌کند تا مایعاتی مانند آب‌، خون یا چرک خارج شوند. در بسیاری از موارد، او یک لوله در گوش قرار می‌دهد تا دوباره مایع در گوش تجمع نیابد.

این لوله که معمولاً در حدود ۶ تا ۱۸ ماه در گوش قرار دارد به صورت خود به خود از بین می‌رود. این درمان همچنین اجازه می‌دهد تا مایع خارج شود و هوا از گوش عبور کند تا گوش میانی خشک بماند. مزایا استفاده از لوله برای درمان عفونت گوش به شرح زیر هستند:

  • کاهش درد
  • بهبود شنوایی
  • کاهش تعداد دفعات عفونت

هنگامی که کودکان کوچکتر این لوله‌های گوش را دریافت می‌کنند، نیاز به طی یک پروسه جراحی است. برای جراحی، آنها باید به بیمارستان بروند و در طول این عمل که معمولاً ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، بخوابند یا بیهوش شوند.

کودکان بزرگتر و بزرگسالان می‌توانند آن را در حالی که بیدار هستند انجام دهند. این عمل برای بزرگسالان، می‌تواند در مطب متخصص گوش، حلق و بینی صورت گیرد.

این جراحی به ندرت منجر به عفونت یا زخم می‌شود و معمولا از علائم طولانی مدت جلوگیری می‌کند. اگر لوله‌ها بیرون آمدند و یا عفونت‌ها برگشتند، در مورد درمان‌های بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. پزشکان معمولاً برداشتن لوزه‌ها را برای عفونت گوش مفید نمی‌دانند .

در صورتی که علائم عفونت گوش شما مدت طولانی است که از بین نرفته است، برای دریافت این درمان به دکتر گوش، حلق و بینی در  شهر های مختلف (دکتر گوش حلق بینی ارومیه، دکتر گوش و حلق و بینی تبریز) مراجعه نمایید.

نوشته‌های مشابه