افشای پشت صحنه سقوط بورس/ تمامی معاملات 27 اردیبهشت بررسی و اسامی متخلفان منتشر می شود.

پس از انتشار نامه افزایش نرخ گازرسانی به شرکت های پالایش نفت و سایر صنایع پس از 50 روز، مشخص شد که دلایل افت شدید شاخص بورس در 27 اردیبهشت ماه سال جاری ناشی از همین اطلاعات محرمانه بوده است. . بر این اساس سازمان بورس روز گذشته اعلام کرد که تمامی معاملات را 27 اردیبهشت ماه بررسی و اسامی متخلفان را اعلام می کند.

در 27 اردیبهشت ماه سال جاری در شرایطی که شاخص های بورس به سرعت در حال رشد بودند، به یکباره روند صعودی متوقف شد و شاخص بورس با افت جدی مواجه شد. شدت افت به حدی بود که یک روز بعد در 28 اردیبهشت، شاخص بورس سومین ریزش را در کل تاریخ بازار سرمایه به ثبت رساند و در عرض چند ساعت بیش از 550 هزار میلیارد تومان از ارزش کل کاهش یافت. سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس. این روند نزولی از آن زمان تاکنون ادامه داشته و در این مدت شاخص بورس نتوانست دوباره وارد روند صعودی شود.

آمارها نشان می دهد در این مدت بیش از 1800 هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سهام 24 هزار میلیارد تومان کاهش یافت، نقدینگی سهامداران خرد از بورس خارج شد و به سمت صندوق های با درآمد ثابت رفت. این روند نزولی همچنین منجر به کاهش 15 درصدی عملکرد شد.

قیمت سهام برخی از شرکت ها 35 درصد کاهش یافته است. در چنین شرایطی اواخر هفته گذشته نامه ای به امضای محمد محبر معاون اول رئیس جمهور منتشر شد که نشان می داد دلیل افت ناگهانی شاخص بورس، تصویب تعرفه های جدید برای عرضه کالاهای صنعتی بوده است. گازی که بیش از 50 روز ساکت ماند.

انتشار نامه ای برای افزایش نرخ ارسال

بر اساس نامه ای که اواخر هفته گذشته منتشر شد، شورای دولت در جلسه 17 اردیبهشت ماه، قیمت جدید گاز و سوخت شرکت های تولید کننده محصولات پتروشیمی، پالایشگاه ها، کارخانه های بازیافت فولاد، سیمان و فلزات را افزایش داد.

اگرچه این افزایش نرخ در لایحه بودجه سال جاری آذرماه گذشته مطرح شده بود، اما به دلیل اینکه افزایش نرخ به حدی بود که می‌توانست تبعات مالی شدیدی برای تولیدکنندگان داشته باشد، تصویب آن منوط به اصلاح نرخ شد. اکنون با انتشار نامه در پایان هفته گذشته مشخص شده است که هیات وزیران با افزایش نرخ ها موافقت کرده است، اما نکته اصلی این است که علیرغم تصویب تعرفه نامه جدید، هیچ اطلاعی در این مورد نشده است. منتشر شده در 50 روز گذشته و نه وزارت اقتصاد و سازمان بورس که اطلاعاتی در این باره منتشر نکرده اند.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که در همان روز تصویب نرخ های جدید سود، عده ای از این تصمیم اطلاع داشتند و با فروش سهام خود در بورس به افت شدید شاخص بورس دامن زدند.

طبق قانون و مقررات افشا، استفاده از اطلاعات محرمانه جرم تلقی شده و سهامدارانی که از اطلاعات محرمانه برای خرید و فروش سهام استفاده می کنند مرتکب تخلف شده اند. مهمتر از آن، سازمان بورس و وزارت اقتصاد اعلام می کنند که از تصویب تعرفه نامه جدید اطلاعی ندارند، حتی احسان خاندوزی وزیر اقتصاد نیز این نامه را در قالب طرح ارزیابی کرد، اما همانطور که در در متن نامه آمده است، وزارت اقتصاد یکی از عوامل افزایش نرخ است. اما این وزارتخانه هنوز پاسخ دقیقی در این مورد نداده است.

بررسی معاملات و برخورد با متخلفان

پس از رشد انتقادات در خصوص انتشار نامه افزایش تعرفه گاز صنعتی و اقدام غیرمنتظره وزارت اقتصاد که با توجه به محتوای نامه از تصویب تعرفه های جدید مطلع شد. روز گذشته سازمان بورس به این مشکل واکنش نشان داد و اعلام کرد در 27 اردیبهشت که شاخص بورس با افت شدیدی مواجه شد، تمامی معاملات بررسی می شود.

امیرمهدی صبایی، مدیر نظارت بر بورس سازمان بورس در این خصوص گفت: با توجه به ابلاغیه اخیر معاون اول رئیس جمهور و تشدید شبهات مبنی بر انجام معاملات مبنی بر اطلاعات محرمانه، پس از استعلام و کسب اسامی مطلعین، تراکنش های افراد وارد شده بررسی و در صورت مشاهده کوچکترین تخلف، پیگیری و برخورد خواهد شد.

وی افزود: در چارچوب نظارت‌های منظم و طبق روال‌های نظارتی از 27 اردیبهشت ماه، چندین فقره معاملات خودی، امتیاز معامله و سوء استفاده از اشخاص حقوقی شناسایی و در دست بررسی است.

وی افزود: تمامی این تخلفات به دلیل انتقال منافع بین افراد عالی رتبه است و به هیچ وجه شامل تخلفات سطح پایین مانند رنج و نظم چینی نمی شود، بلکه به اشخاص حقوقی و سوء استفاده از اشخاص حقیقی مرتبط با آن شخص حقوقی و معاملات بر اساس اطلاعات محرمانه و انتقال منافع بین آنها مرتبط است.

به گفته وی، این تخلفات نیز به صورت خودکار توسط سیگنال های بسته جدید نظارت هوشمند شناسایی می شود. بنابراین هیچ محدودیت و خط قرمزی در شناسایی و برخورد با این تخلفات وجود ندارد.

مدیر نظارت بر بورس سازمان بورس تصریح کرد: بر اساس ضوابط و مقررات تا پایان رسیدگی امکان افشای هویت متخلفان وجود ندارد، اما بر اساس مفاد بخشنامه های ماده 1398/13/1398. ماده 36 قانون احکام دائمی، در صورت صدور حکم قطعی، اسامی متخلفان منتشر می شود.

صبایی تاکید کرد: ضمناً این تخلف از مصادیق ماده 46 قانون بازار بوده و جرم محسوب می شود بنابراین در صورت صدور رای قطعی از سوی سازمان بورس که ممکن است شامل تصمیماتی مانند رد صلاحیت و جریمه باشد موضوع برای سیر مراحل کیفری توسط مراجع قضایی پیگیری می شود

تاییدیه افزایش نرخ دریافت نکردیم

مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس درباره نامه منتشر شده از سوی شورای وزیران سایبری مبنی بر نرخ گاز خوراک پتروشیمی ها و سوخت صنعتی در سال 1402 گفت: تاکنون مصوبه ای برای افزایش نرخ به سازمان بورس ارسال نشده است. نرخ خوراک و گاز صنعتی .

ولی الله جعفری افزود: در پی انتشار عکس مصوبه هیات وزیران، بر اساس بخشنامه اجرایی افشای اطلاعات، مکاتباتی با ناشران سهام انجام شد، اما بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی تعدادی از ناشران، آنها نیز اعلام کردند. که هنوز قطعنامه مذکور را دریافت نکرده اند.

وی افزود: سازمان بورس در خصوص لزوم تغییر فرمول تعیین قیمت گاز و سوخت با مراجع ذیصلاح مکاتبه کرده است و پیشنهاد سازمان بورس این بود که فرمول بر اساس تعدیل های لازم باشد چرا که احساس کردیم اینکه قیمت قطب های مصرف نمی تواند مبنای معقولی برای قیمت گاز طبیعی در کشور باشد.

بیشتر بخوانید:

217223

نوشته‌های مشابه