اصول موفقیت چیست؟ (13 اصل طلایی برای موفقیت در زندگی)


برای رسیدن به چیزی، باید بهای آن را بپردازید. برای رسیدن به موفقیت باید بدانیم که اصول موفقیت چیست و از افکاری که در سر داریم و رفتاری که از ما سرچشمه می گیرد آگاه باشیم. در این مقاله 13 اصل موفقیت را که تاثیر بسزایی در رشد و پیشرفت ما دارند، با هم بررسی می کنیم.

آینده نگری

همیشه باید دید بلندمدت به زندگی داشته باشید تا بهترین تصمیم را بگیرید. همه باید دوراندیش باشند و عواقب بلندمدت تصمیمات خود را در نظر بگیرند. هر تصمیم کوچک و بزرگی روی زندگی شما تأثیر می گذارد و مجموع آن تصمیمات کل زندگی شما را می سازد.

وقتی رویاپرداز هستیم، بر اساس ارزش هایی که در زندگی برایمان مهم هستند، تصمیم می گیریم، نه بر اساس تصمیمات لحظه ای. وقتی از عواقب تصمیمات خود آگاه باشید، به ندرت از تصمیمی پشیمان خواهید شد، زیرا آنها به آینده نگاه می کنند و بهترین منافع بلندمدت خود را در نظر می گیرند، نه آنچه را که در آن لحظه دوست دارند انجام دهند.

موفقیت همیشه به کار سخت نیست، اما بخشی از موفقیت از تصمیم گیری عاقلانه از قبل ناشی می شود.

تداوم در کار

هیچ چیز مثل پشتکار برای ما موفقیت به ارمغان نمی آورد. مهم نیست که چه کسی هستید و چه اهدافی دارید، در این مسیر با مشکلاتی مواجه خواهید شد. اینجاست که مسیرهای افراد موفق و شکست خورده از هم جدا می شود.

تداوم چیزی است که شما را به ادامه راه، غلبه بر مشکلات و استفاده از تجربیات در مسیر برای ادامه راه تشویق می کند. شما باید یک بار برای همیشه این باور را بپذیرید که چاره ای جز ادامه دادن ندارید و تا رسیدن به هدف ادامه دهید.

وقتی ذهن شما روشن است و دقیقاً می دانید “چرا” چیزی را می خواهید، انگیزه بیشتری برای ادامه دادن دارید.

یک کمال گرا نباشید

همه چیز همیشه عالی پیش نمی رود. برخی از افراد می خواهند برای پرتاب کامل باشند و همه چیز را در بهترین شرایط برای پرتاب داشته باشند!

مسئله این است که هرگز این اتفاق نمی افتد. کمال گرایی و وسواس را کنار بگذارید و به خود اعتراف کنید که فقط با انجام منظم یک کار می توانید به سطح مطلوب برسید.

وسواس ذهن شما را خسته می کند و نمی توانید کار را به خوبی تکمیل کنید. برخلاف تصور اکثر افراد، کمال گرایی منجر به کاهش کیفیت کار و در برخی موارد ناتوانی در شروع کار می شود. همچنین باعث کاهش عزت نفس می شود و عامل اصلی اهمال کاری است.

حرفه ای کار کنید

در گذشته فردی با چند تخصص مختلف به عنوان یک فرد «واجد شرایط» محسوب می شد، اما در حال حاضر با تخصصی شدن همه مشاغل، بهترین گزینه تمرکز روی یک تخصص خاص است. از این شاخه به آن شاخه نپرید و به طور مرتب دانش خود را در یک زمینه خاص افزایش دهید.

امروزه همه به دنبال یک فرد «متخصص» هستند، مهم نیست مهندس، حسابدار، مرمتگر، طراح، معمار و… باشید، باید در رشته خود بهترین باشید تا به بهترین موقعیت ممکن برسید. .

آموزش و یادگیری را بخشی از زندگی خود قرار دهید. حتی اگر هر روز کمی وقت صرف مطالعه کنید، بعد از مدتی ثمره آن را در کار، رفتار و تفکر خود خواهید دید.

برنامه ریزی و مدیریت زمان

دیدگاه بسیاری از مردم نسبت به برنامه ریزی اغلب اشتباه است، بنابراین وقتی همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود، ناامید می شوند و فکر می کنند برنامه ریزی بی نتیجه است.

دلیل اصلی اینکه برنامه ریزی برای برخی افراد جواب نمی دهد این است که فکر می کنند برنامه ریزی یعنی نوشتن دقیق وظایف برای هر ساعت و دقیقه از روز. به دلیل شرایط غیرقابل پیش‌بینی، همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش نمی‌رود.

دلیل دوم این است که برنامه ریزی باید با توجه به شرایط زندگی و اهداف فرد نوشته شود. چنین برنامه ای ممکن است برای همه کار نکند.

برنامه ریزی بلندمدت و کوتاه مدت داشته باشید، مهم ترین اولویت های روز را نیز در برنامه بگنجانید و از طولانی شدن بی مورد فهرست کارها خودداری کنید. برنامه ریزی به سادگی شناسایی مهم ترین وظایف برای هر روز است. مزیت برنامه ریزی بلندمدت این است که در طول برنامه ریزی کوتاه مدت، می دانید روی چه چیزهایی تمرکز کنید و کدام کارها بیشترین اولویت را دارند.

روی نقاط قوت تمرکز کنید

اشتباهی که حتی در سیستم آموزشی مرتکب می شود و مردم را به اشتباه می اندازد این است که همیشه سعی در بهبود نقاط ضعف افراد دارد. این بدان معنی است که شما باید زمان بیشتری را صرف بهبود چیزی کنید که کارایی و استعداد کافی ندارد!

تمرکز بیش از حد بر روی نقاط ضعف عملکرد شما را تضعیف می کند و انرژی شما را تخلیه می کند. بپذیرید که شما هم مانند بقیه استعدادها و توانایی های خود را دارید و اگر روی آنها کار کنید سریعتر پیشرفت خواهید کرد.

واقعیت این است که متخصص شدن در هر کاری زمان می برد و نمی توانیم در هر کاری به کیفیت مطلوب دست یابیم، پس چه بهتر که این تلاش را برای چیزهایی که علاقه و استعداد داریم انجام دهیم.

ایجاد ارزش

هر فردی می تواند در زندگی پیشرفت کند تا جایی که بتواند ارزش ایجاد کند. ارزش چیزی است که برای دیگران مهم است و شرایط زندگی آنها را بهبود می بخشد.

شما می توانید با خلاقیت و نوآوری به زندگی دیگران ارزش بیشتری بدهید. ایجاد ارزش مستلزم نوآوری و شناخت مخاطبان است تا بدانند چه چیزی به بهترین شکل نیازهای آنها را برآورده می کند.

توجه

ذهن آگاهی یعنی حضور در لحظه حال. ذهن آگاهی باعث ایجاد آرامش، افزایش تمرکز، آگاهی از افکار و احساسات می شود و در نتیجه شما تحت تاثیر احساسات و عواطف خود قرار نمی گیرید.

با استفاده از ذهن آگاهی، در لحظه حال زندگی می کنید و گذشته و آینده ذهن شما را مشغول نمی کند. وقتی زندگی می کنید، کارها را بهتر انجام می دهید و استرس کمتری دارید.

در تمرکز حواس، شما بر افکار خود مسلط هستید و به جای اینکه تحت تأثیر آنها باشید، فقط آنها را مشاهده می کنید. افکار خود را قضاوت نکنید، بنابراین واکنش های کنترل نشده ای نسبت به افکار خود نخواهید داشت.

برای خودت وقت بگذار

زندگی با سخت کوشی و تلاش ساخته می شود، اما در این میان نباید خود را فراموش کنید. برای شادابی جسم و روح خود وقت بگذارید و با روحیه ای قوی به کار بازگردید. هرگز نمی توانید با کار بی وقفه سرعت کار را افزایش دهید، بلکه فقط باعث خستگی روحی و جسمی می شوید.

وقتی بی وقفه کار می کنی، مسیر زندگی از دستت خارج می شود و گاهی فراموش می کنی کجا می خواستی بروی و هدفت چه بود.

اتصالات

تمام زندگی ما مبتنی بر ارتباطات است. کیفیت ارتباطات بخش بزرگی از رضایت ما از زندگی را تشکیل می دهد. یادگیری برقراری ارتباط موثر باعث آرامش، موفقیت و کاهش اضطراب می شود. افزایش هوش هیجانی و نحوه برقراری ارتباط صحیح با دیگران بخشی از کارهای روزمره ماست که نباید از دست داد.

ارتباط یک تعامل دو طرفه است و همانطور که رفتار دیگران بر ما تأثیر می گذارد، نحوه برخورد ما با دیگران نیز تأثیر زیادی بر روحیه و زندگی آنها خواهد داشت.

مسئوليت

شما از جایی در زندگی شروع به رشد می کنید که مسئولیت کامل زندگی خود را بر عهده می گیرید. وقتی به این کمال فکری رسیدی، دیگران را مقصر اعمالت نمی‌دانی و توقع هم از دیگران ندارند که بار مسئولیت‌هایت را به دوش بکشند.

مهم نیست کجا هستید، مسئولیت هایی در قبال خود و دیگران دارید و بی توجهی به آن ها شما را به فردی نابالغ از نظر فکری تبدیل می کند.

با مسئولیت پذیری نه تنها اعتماد به نفس و پیشرفت بیشتری خواهید داشت، بلکه مورد احترام اطرافیان نیز خواهید بود.

از کوچک شروع کنید

شاید اهداف بزرگی در سر دارید، اما نمی توانید یک شبه به آنها برسید. اگر می‌خواهید مسیر موفقیت را تضمین کنید، در هر لحظه قدم‌هایی بردارید که با شرایط و توانایی‌های شما مطابقت دارد. رعد و برق شدید، باران خفیف.

به عنوان مثال، اگر قصد یادگیری یک زبان جدید را دارید، از فردا برنامه ریزی بزرگی نداشته باشید، بلکه با یادگیری مباحث گرامر ساده و چند کلمه در روز شروع کنید. همین امر در مورد تجارت نیز صدق می کند، اگر تصمیم به راه اندازی یک کسب و کار جدید دارید، با یک محصول کوچک یا یک بازار کوچک شروع کنید و با کسب تجربه به تدریج کسب و کار خود را توسعه دهید.

نگرش مثبت

با وجود نگرش مثبت شما، باز هم در زندگی با مشکلاتی روبرو خواهید شد، اما نحوه برخورد با آنها متفاوت خواهد بود. در نگرش مثبت، همیشه بر راه حل ها تمرکز می کنید و توانایی های خود را دست کم نمی گیرید.

اگرچه تجربیات زندگی و گذشته ما بر نگرش ما نسبت به زندگی تأثیر می گذارد، اما در نهایت این ما هستیم که افکارمان را انتخاب می کنیم، بنابراین همیشه افکاری را انتخاب کنید که به نفع شما هستند. گفتگوی درونی مثبتی با خود داشته باشید و به خود انگیزه دهید.

شما افکار شما نیستید و می توانید انتخاب کنید که چه افکاری داشته باشید. نگرش مثبت شما را نسبت به زندگی خوش بین می کند و احساس انرژی بیشتری می کنید. در واقع، رویدادهای خارجی مسئول وضعیت داخلی شما نخواهند بود.

منبع: مدیر خلاق

ادامه مطلب

نوشته‌های مشابه