اتریوم چیست؟ ملکه دنیای ارزهای دیجیتال


حتما بارها این سوال را پرسیده اید که اتریوم چیست؟ در دنیای ارزهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال، اگر بیت کوین را پادشاه بدانیم، بدون شک اتریوم ملکه این پادشاهی خواهد بود. بیت کوین که برای مدت طولانی وجود نداشت، اکنون جایگاه خود را در بازار پیدا کرده است و رقبا یکی یکی در حال ظهور هستند. مسلما مهمترین رقیب بیت کوین کسی جز اتریوم نیست. خرید اتریوم چیزی است که این روزها توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

اتریوم چیست و قیمت آن چقدر است؟

اتریوم که قیمت آن به بیش از 600 دلار رسید، پیش از این به یکی از ارزهای مهم و قابل اعتماد دنیای مجازی تبدیل شده و توجه ها را به خود جلب کرده است. در این مقاله بیشتر به این ارز محبوب اشاره خواهیم کرد.

تصور کنید در خیابان هستید و می خواهید تاکسی بگیرید. شما از اوبر درخواست تاکسی می کنید و یک ماشین خودران (بدون راننده) شما را سوار می کند. تاکسی شما را به پمپ بنزین می برد و از پولی که از مسافران قبلی دریافت کرده است، هزینه سوخت را پرداخت می کند. سپس شما را به مقصد می رساند و کرایه شما از کیف پول الکترونیکی شما پرداخت می شود. همانطور که تاکسی شما را به مقصد می رساند، به طور خودکار بیمه سالانه و بدهی ماهیانه مالک را پرداخت می کند. پس از پیاده کردن شما، او به تعمیرگاه می رود تا آسیب دیدگی را تعمیر کند.

ممکن است تصور کنید که اینها صحنه هایی از یک فیلم علمی تخیلی هستند، اما بهتر است بدانید که اینطور نیست. این کار دقیقاً در مرحله آزمایش است و با ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و فناوری هایی مانند بلاک چین اتریوم، این موارد ممکن می شود. در واقع چنین ایده و نظریه‌ای مبنی بر استقلال عملیات مالی در پس ارزهای دیجیتال و ارزهای دیجیتال قرار دارد.

برای درک بهتر اتریوم، بیایید نگاهی دقیق‌تر بیندازیم.

اتریوم چیست؟

در پاسخ به این سوال که اتریوم چیست، باید بگوییم که اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیرمتمرکز قابل برنامه ریزی مبتنی بر بلاک چین است که به توسعه دهندگان امکان ساخت و توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز را می دهد. این پلتفرم فوق العاده در کنار ارزهای رمزپایه به نام اتر و اترکلاسیک قرار گرفت و شبکه اتریوم را ایجاد کرد. این شبکه به شما اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمند و برنامه‌های مستقل توزیع شده را بدون سانسور، تاخیر یا تداخل شخص ثالث اجرا کنید.

اتریوم چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم اتریوم چیست، باید بگوییم که چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است. به گفته نیویورک تایمز و وکس، اتریوم یک پلت فرم محاسباتی مجازی است و نرم افزار آن می تواند از یک بازار آنلاین و تراکنش های قابل برنامه ریزی به نام قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند.

در واقع، اتریوم یک دنیای کامپیوتر یا همان پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز لینوکس و سیستم عامل مک است. در حالی که بیت کوین در واقع وسیله ای برای انتقال یا ذخیره ارزش است.

تاریخچه اتریوم

یک برنامه نویس جوان روسی به نام Vitalik Batrin در اواخر سال 2013 اتریوم را راه اندازی کرد و آن را به طور رسمی در ژانویه 2014 معرفی کرد. در واقع اتریوم برای انجام کارهایی ایجاد شد که بیت کوین قادر به انجام آن نبود. این فقط یک ارز دیجیتال و رقیب بیت کوین نیست، بلکه هدف اصلی ایجاد محیطی برای تراکنش های مالی بدون دخالت انسان بود. به زبان ساده، اتر و اتر کلاسیک تنها برای کمک به تحقق اهداف پلتفرم اتریوم معرفی شدند.

ارزهای اتریوم چیست؟

دو نوع ارز در شبکه اتریوم وجود دارد. توکن شبکه اتریوم اتر (Ether) نام دارد که با نام اختصاری ETH شناخته می شود و برای تجارت و پرداخت هزینه و خدمات کامپیوتری در شبکه اتریوم استفاده می شود. اما Ethereum Classic که به اختصار ETC نامیده می شود، یک بلاک چین مجزا است که در نتیجه هارد فورک DAO (سازمان توسعه مستقل) ایجاد شده است که هدف آن طراحی ابزاری مبتنی بر شبکه اتریوم است که از طریق آن پروژه دیگری در این اکوسیستم بتواند جمعی را جذب کند. سرمایه توافقی

ارزش بازار اتریوم

ارزش اتریوم در حال حاضر 10 میلیارد دلار است که تنها یک سوم ارزش بیت کوین است. با این حال، هنوز هم یکی از با ارزش ترین ارزهای دیجیتال در بازار است. در حال حاضر ارزش هر کوین اتر (ETH) حدود 126 دلار است و قیمت آن نسبت به هفته اول سال 2017 حدود 10 برابر افزایش یافته است.

کیف پول های اتریوم چیست؟

چندین کیف پول برای اتریوم وجود دارد از جمله:

  • کیف پول های وب: CoinPayments و Myetherwallet
  • کیف پول موبایل: Jaxx و Coinbase برای اندروید و iOS و همچنین کیف پول اتریوم فقط برای iOS
  • کیف پول های سخت افزاری: Ledger Nano S و Trezor

از آنجایی که کیف پول‌های سخت‌افزاری فقط یک کیف پول طراحی شده‌اند و نه چیز دیگری، بسیار امن هستند. از آنجایی که هیچ نرم افزاری روی آن نصب نشده است، از آسیب و سرقت آنلاین بسیار محافظت می شوند.

نوشته‌های مشابه