آیا واردات فرش ایرانی با برندهای ایرانی از چین درست است؟!

برای بررسی صحت این موضوع گفتگویی با مرتضی حاجی اکامیری از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران داشته ایم که در ادامه می خوانید.

حاجی اکامیری گفت: این موضوع به شکلی که صادر می کنند صحت ندارد زیرا توجیهی ندارد، طبق ماده 121 آیین نامه اجرای قانون گمرک برای ورود قانونی فرش به ایران 76 درصد عوارض گمرکی باید پرداخت شود. از منابع رسمی بر اساس همین ماده، امکان بازگرداندن فرش های ایرانی که در سال های اخیر از ایران صادر شده است وجود ندارد. نزدیک به 8 سال است که برای رفع مشکل و بازگرداندن این فرش ها تلاش می کنیم اما موفق نبوده ایم. در آخرین جلسه شورای گفتگو به این نتیجه رسیدیم که برای حل مشکل لایحه ای به مجلس ارائه شود.

وی در خصوص جزئیات این فرآیند گفت: در ماده 121 آیین نامه اجرای قانون امور گمرکی آمده است: «در صورتی که کالای صادراتی قطعی بدون استفاده یا تعمیر به کشور بازگردد، طبق تشخیص گمرک با رعایت مقررات گمرکی. مفاد هنر . . (65) قانون بدون پرداخت ورودیه قابل تسویه است.

اما در تبصره یک این ماده آمده است: «در صورتی که کالای صادراتی قطعی برگشتی به کشور به تشخیص گمرک در خارج از کشور مورد استفاده یا تعمیر قرار گرفته باشد، بدون نیاز به ثبت سفارش، پس از پرداخت حقوق ورودی، ترخیص می شود. “

با توجه به تبصره 1 76 درصد گمرک و ورودی باید پرداخت شود که اصلا مقرون به صرفه نیست. در سال 1394 در دولت قبل موافقت هیات وزیران برای الحاق تبصره 3 به این ماده را گرفتیم.

سپس فردی به دادگاه شکایت کرد و دادگاه تشخیص داد که این آیین نامه نمی تواند تکلیف قانون را تعیین کند و در نتیجه این تبصره رد شد. پس از آن جلسات متعددی با حضور اتحادیه، اتاق تهران، اتاق ایران، مرکز ملی فرش، گمرک و معاونت حقوقی ریاست جمهوری برگزار کردیم و وزارت حریم باید لایحه را تهیه و پس از تصویب به مجلس می فرستاد. کابینه، که او نفرستاد

نماینده مردم و حقوقی این وزارتخانه سال گذشته در نامه‌ای محرمانه با این لایحه مخالفت کرد و دلیل اصلی وی این بود که برخی از این فرش‌ها قبلاً جایزه صادراتی گرفته‌اند. استدلال کردیم، قضایا قطعی شد، لایحه را از سه بعد دنبال خواهیم کرد، یعنی. لایحه مستقل الحاق این دو ماده به این لایحه در راستای اصلاح قانون گمرک و لایحه الحاقی بر اساس مصوبه شورای گفتگو.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران با تاکید بر اینکه واردات فرش دستباف از مبادی رسمی امکان پذیر نیست و این امر از طریق قاچاق صورت می گیرد، گفت: فرش چینی وجود ندارد اما من تایید می کند که فرش های افغانستان، پاکستان و در مواردی کالاهای هندی از مرز خراسان به صورت قاچاق وارد کشور شده و در بازارهای مختلف به فروش می رسد. اول می گفتند این قالی ها افغانی است، اما حالا این را نمی گویند و به عنوان فرش ایرانی به بازار عرضه می کنند.

حاجی اکامیری ادامه داد: این طرح ها کپی نقشه های ایرانی نیست، قالی های افغانستان است، اما چون عموم مردم با این نقشه ها آشنایی ندارند، این را درک نمی کنند. در برخی موارد که اصرار داریم طرح خارجی را به صورت قاچاق وارد بازار کرده اید، پاسخ می دهند که این فرش ها توسط افغان های مقیم ایران بافته می شود که این درست نیست و فرش ها قاچاق است. کار به جایی رسیده که در مواردی ادعا می کنند هر چه شما بخواهید ظرف 24 ساعت از افغانستان به ایران می رسانیم و تحویل می دهیم.

وی ادامه داد: با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکاتبه کرده ایم و به دنبال راه حل قانونی قابل اجرا برای برخورد با این پدیده هستیم با بررسی جوانب موضوع ضمن اینکه مشکلات ناعادلانه و ناعادلانه ای برای کسی ایجاد نکنیم. موضوع.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران نیز در خصوص تامین مواد اولیه گفت: مواد اولیه اصلی ترین بخش فرش داخلی ایران است و از پشم گوسفند ایرانی استفاده می شود اما در فرش ابریشم زیرا کیفیت و کمیت ابریشم خانگی برای بافت مناسب است. فرش علاء ابریشم ندارد و ابریشم بافی ما متأسفانه توسعه نیافته است، از ابریشم چینی و ازبکی استفاده می کنیم. برخی از فرش ها نیز با کرک اروگوئه ای یا استرالیایی بافته می شوند. بنابراین برخی از مواد اولیه به دلیل تنوع بافنده در ایران وارد می شود. تحریم ها طبیعتاً در روند تجارت مؤثر است و ورود مواد اولیه در هر حوزه ای را با مشکل مواجه می کند.

217

نوشته‌های مشابه