آیا داستان فیلم خشاشین واقعیت دارد؟ / تحلیل و نقد


این روزها نام سریالی به نام خشاشین به گوش می رسد که مورد توجه بسیاری از منتقدان قرار گرفته است. ساخت فیلم هایی مانند خشاشین در وهله اول نشان می دهد که کشورهای منطقه تلاش می کنند تا فیلم های تاریخی بدیع بسازند که به نوعی داستان خود را روایت کنند.

در این راستا ساخت غرفه های سینمایی رمز موفقیت سازندگان فیلم است که توانستند به کمک آن به موفقیت های چشمگیری دست یابند. بد نیست بدانید خشاشین نام فیلمی است که در ماه رمضان امسال از تلویزیون کشورهای مسلمان پخش شد. این فیلم در طول ساخت و اکران خود با ناکامی های زیادی روبرو شد.

در این فیلم ستارگان مشهور زیادی مانند کریم عبدالعزیز، نیکلاس مواد و فتحی عبدالوهاب بازی می کنند که با بازی درخشان خود فیلم را دیدنی تر کردند اما این سوال پیش می آید که محوریت این سریال چیست و چرا؟ اینقدر فکر کردی؟

سریال هشاشین داستان کدام گروه را روایت می کند؟

این سریال داستان فرقه اسماعیلیه نزاری را روایت می کند که در سال 11 هجری قمری توسط یکی از رهبران مذهبی (حسن صباح) در ایران تأسیس شد.

بر خلاف تصور شیعیان اثنی عشری که امام موسی کاظم را پس از امام صادق به عنوان مرید و رهبر خود می پذیرند، اعضای این حزب بر این باورند که حکومت متعلق به اسماعیل پسر بزرگ امام بوده است. از این رو نام خود را از او گرفته اند.

حسن صباح رهبر و مؤسس این گروه در دوران حکومت خود با کشتن شخصیت های مختلف حکومت خود تلاش کرد تا هر چه سریعتر به قدرت مورد نظر دست یابد.

به همین دلیل است که غربی ها نام خشاشین (قاتل) را به این سلسله می دهند. البته بسیاری از مورخان این نام را از عادت این گروه به مصرف تریاک (خشخاش) می دانند. برای اطلاعات بیشتر در

ابرقهرمانان دنیای سینما بر اساس این افراد واقعی ساخته شده اند. می توانید روی مقاله کلیک کنید.

داستان این سریال چقدر صحت دارد؟

بسیاری از منتقدان معتقدند داستان این فیلم صدها کیلومتر با داستان واقعی گروه اسماعیلی نزاری فاصله دارد و این سریال راوی قابل اعتمادی از تاریخ این فرقه نیست. بد نیست بدانید در سال یازدهم هجری وقایع بسیاری در ایران رخ داد که در این سریال گنجانده نشد.

علاوه بر این، قرار گرفتن شخصیت حسن صباح در کنار شخصیت های بزرگی چون خیام و خواجه نظام الملک باعث شد خیلی ها این فیلم را بسیار اغراق آمیز بدانند. علیرغم انتقادات درستی که به این فیلم می شود، تماشای این سریال خالی از لطف نخواهد بود.

برای اطلاع از فیلم های هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن/رقبای اصغر فرهادی می توانید روی مقاله کلیک کنید.

آیا هنوز اعضای این فرقه وجود دارد؟

جمعیت این فرقه حدود 15 میلیون نفر است و در سراسر جهان پراکنده اند. البته اکثریت جمعیت این فرقه در ایران، سوریه، هند، پاکستان، افغانستان و بخشهایی از آمریکای شمالی هستند. بد نیست بدانید پژوهشکده اسماعیلیه در سال 1356 توسط چهل و نهمین امام این فرقه آقاخان چهارم تأسیس شد.

نوشته‌های مشابه