آرامگاه خواجه مراد | آشنایی با آرامگاه خواجه مراد جاذبه تاریخی مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-25


گردآوری :


اشتراک گذاری :هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد از یاران امام رضا (ع) بودند. این آرامگاه یکی از مکان‌های تاریخی و گردشگری ایران است و مکان های دیدنی مشهد محسوب می‌شود. در این آرامگاه چند اتاق نیز برای اقامت زائران در نظر گرفته شده است.

آرامگاه خواجه مراد توسط شخصی به نام «حاج محمد علی درویش» بنا شده است. این بنا یکی از مکان‌های زیارتی ایران به شمار می رود. و به نوبه خود زیارتگاه کوچکی برای مردم به حساب می آید. خواجه مراد مشهد برای اهالی روستا باعث خیر و برکت شده است. و کار و کاسبی آنها را به راه انداخته است.

آرامگاه خواجه مراد

هرثمه بن اعین مشهور به خواجه مراد، طبق برخی منابع از یاران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده است. آرامگاه خواجه مراد مشهد در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، در سمت جنوب جاده فریمان و بر بلندی های مشرف بر رشته کوه بینالود قرار گرفته است.

خواجه مراد

این آرامگاه همچنین در فاصله سه کیلومتری از خواجه اباصلت واقع شده است. مردم به دلیل اینکه ایشان شخصیتی بسیار مومن و پایبند به معنویات بودند، لقب خواجه مراد را برایش انتخاب نمودند. حاج محمد علی درویش، ملقب به نور علیشاه، این محل را در زمان معاصر ساخته و تحت مراقبت و حفاظت خود قرار داده است.

این بنا اکنون توسط اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود. همچنین در کنار آرامگاه خواجه مراد مشهد، مقبره «حاج محمد علی سرابی» یکی از دراویش زمان معاصر منطقه خراسان که در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی از دنیا رفته‌اند، نیز قرار دارد.

تاریخچه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد که از اماکن دیدنی مشهد محسوب می‌شود، در زمان معاصر و توسط شخصی به نام «حاج محمد علی درویش» ملقب به «نور غلیشله» ساخته شده‌است.

یکی از اصحاب خاصه امام رضا(ع)

در گذشته‌ها این آرامگاه ساختمان امروزیش را نداشته و تا سال ۱۳۰۰ هجری قمری فقط گنبدخانه‌ای به ابعاد ۳۰×۴×۴ متر و گلدسته‌های کوتاهی داشته‌است.

معماری زیارتگاه خواجه

گفتیم که در دوران معاصر بنای کوچک و ساده‌ای برای مزار خواجه مراد ساخته شد. این بنا شامل اتاقی به ابعاد ۴ ×۴/۵ است که مقبره با ضریح در مرکز آن قرار دارند. در سال‌های اخیر، در سقف زیارتگاه، آیینه‌کاری زیبایی انجام شده که نام ائمه اطهار بر آن نقش بسته است.

ایوان پنج متری به عنوان ورودی کاربرد دارد که با چند ستون استوار است. به طور کلی زیارتگاه خواجه مراد بسیار ساده بوده و عدم تجملات در آن، فضای معنوی خاصی ایجاد می‌کند. همچنین اگر در فصل پاییز و زمستان به زیارت مزار خواجه مراد بروید، زائران زیادی آنجا نمی‌بینید، در حالی که برف بر روی کوه‌های اطراف نشسته است.

هرثمه بن اعین

اقامت۲۴، ویکی پدیا، تورگرداننوشته‌های مشابه